Minä ostin paikallisesta urheiluliikkeestä Sigma Sport Micro Jet pumpun. Se maksoi 8 euroa ja vaikuttaa todella laadukkaalta. Mukana on kiinnikesysteemi, jolla pumpun saa luotettavasti kiinni vaikkapa runkoputkeen. Painoakaan ei ole kuin 110 g. Ohessa linkki eräälle sivulle jossa pumpun tietoja.
Vaihdoin juuri eteen uuden renkaan.Heidenaun.Aikaa ei kulunut kun varttitunti.Oli yllättävän löysiä molemmat,sekä vanha että uusi.Tuosta innostuneena rupesin vaihtamaan myös takakiekkoa mutta se ei lähde ei sitten millään.Sitä ei saa edes irti siitä vanteen reunasta.Varmaan pitäs olla joku kolmemetrinen vipuvarsi millä sais sen alun irti.Tai sitten rengasliikkeeseen.Miten tuollaisen sitten tekee tuolla jossain korvessa
kun ei ole niitä työkaluja muuta kun rengasraudat.Oisko tuo takanen sitten senverran vanhaa varastoa että on kovettunut vaikka viimekesänä
sen ostin.Pirelli scorpion.
muma kirjoitti:Tuosta innostuneena rupesin vaihtamaan myös takakiekkoa mutta se ei lähde ei sitten millään.Sitä ei saa edes irti siitä vanteen reunasta.Varmaan pitäs olla joku kolmemetrinen vipuvarsi millä sais sen alun irti.Tai sitten rengasliikkeeseen.Miten tuollaisen sitten tekee tuolla jossain korvessa
kun ei ole niitä työkaluja muuta kun rengasraudat.Oisko tuo takanen sitten senverran vanhaa varastoa että on kovettunut vaikka viimekesänä
sen ostin.Pirelli scorpion.
Ei muuta kuin kärsivällistä kantapäillä poljeskelua. Liukasteeksi voi laittaa vaikkapas mäntysuopaa tai jotain astianpesuainetta. Kyllä se siitä irtoaa
Wesihiisi kirjoitti:Itse käytin ruuvipenkkiä. En tiedä kuinka usein nuihin törmää korvessa
Jos rengas puhkeaa ajosta, niin silloin se on sen verran lämmin, että se irtoaa vanteelta kohtuudella. Tai ainakin minun kokemusten mukaan, vaikka itse en olekaan kuin muutaman kerran paikannut rengasta itseltäni, niin olen kyllä ollut sotkemassa näppini useamman pyörän renkaassa
Mutta jos taas pitempään seissyttä rengasta alkaa vaihtamaan, niin ajelee sen lämpimäksi, niin johan irtoaa (joo...talvella tietenkin eri juttu).
Sitten jos ei ole ruuvipuristinta, eikä vipuvänkää (mikä lie nimenä), niin sitten ihan vain lyömällä kumi irti vanteesta. Kumi- tai metallimoska, ja puinen palikka väliin jos ei ole oman käden tarkkuudesta varma ja kyytiä kuminreunukselle. Jos hiki tai likaiset kädet/hanskat pelottavat, niin sitten onkin sama vaikka leipoa pikkupullia, eipähän taikina sotkeennu...
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89
muma kirjoitti:Vaihdoin juuri eteen uuden renkaan.Heidenaun.Aikaa ei kulunut kun varttitunti.Oli yllättävän löysiä molemmat,sekä vanha että uusi.Tuosta innostuneena rupesin vaihtamaan myös takakiekkoa mutta se ei lähde ei sitten millään.Sitä ei saa edes irti siitä vanteen reunasta.Varmaan pitäs olla joku kolmemetrinen vipuvarsi millä sais sen alun irti.Tai sitten rengasliikkeeseen.Miten tuollaisen sitten tekee tuolla jossain korvessa
kun ei ole niitä työkaluja muuta kun rengasraudat.Oisko tuo takanen sitten senverran vanhaa varastoa että on kovettunut vaikka viimekesänä
sen ostin.Pirelli scorpion.
Tein omaan talliin hyllyn reunaan sovelluksen tuosta 2kpl kakkosnelosta vipuvarreksi. Eli toisen kakkosnelosen pää pultilla hyllyntolppaan niin että se heiluu ylösalas, sitten noin 30cm päähän hyllystä tuohon kakkosneloseen laitetaan reikä ja toinen lankku pultilla siihen roikkumaan pystysuunnassa ja sen alapäätä pyöristetään ettei vanteeseen satu kun vanne on lattialla ja painelee. Näin saadaan hyvä vipu ja helppo purkaa tai taittaa pystyyn pois edestä.
Minulla oli sama ongelma takakumin kanssa.
Ei meinannut lähteä irti millään, ennen kuin keksin ajaa autolla päälle.
(Mielessä kävi jo josko saisi leikattua kumin vanteelta, mutta siinä hommassa menisi kyllä vannekin helposti samaa kyytiä.)
Autolla päälle ajo oli loppujen lopuksi melko helppo homma.
Vanne sopivasti keskiöstään tuettuna siten ettei vanteelle tule vääntöä, niinkuin tuossa pattinki-auto systeemissäkin.
Ajoin auton eturenkaan takakumin päälle. Kumi oli niin piukassa että jouduin ajamaan vannetta ympäri puolisen kierrosta ennen kuin lähti irti.
Muuten sama kuin edellä kuvattu pattinki-auto systeemi mutta en käyttänyt pattinkia muuhun kuin moponvanteen tukemiseen jottei uppoa maahan.
Eturenkaassa ei samaa ongelmaa ollut vaikka vanne ja kumi olivat samanlaisia(paitsi koko tietty), lähti ihan jalalla polkemalla.
Rengas lähti,mutta rengasliikkeessä.Yritin vielä puoli metriä pitkillä raudoilla ja ne tekee niin rumaa jälkeä vanteeseen että lopetin homman.
Tiukassa oli koneellekkin.Rengas oli h...tin kovaa materiaalia.
Uusi heidenau taas meni helposti paikalleen ihan omin voimin,mutta rengas on huomattavasti pehmeämpi.
Onko kokemuksia toimiiko tuo "oolraitilla" myytävänä oleva apuväline renkaan irroituksessa. Kuvaa en osaa/pysty liittään tähän mutta löytyy 2006-kuvastosta sivulta 173 ja tuotenro: OCT-075.
Jos tuota vielä parantelisi hitsailemalla lenkit/pidikkeet, johon sais pujotettua rengasraudan jatkovarreksi.
Tänään vaihdoin ekan tubeless renkaan ihan itse. Jess. Taakse uusi Karoo, kun se edellinen meni sileeks 4000 km:ssä.
Oli aika homma.
Renkaan irroitukseen vanteen reunasta käytin tota tässäkin ketjussa ollutta vipusysteemiä ( Kiitos Juh@ ) ja oli tosi kovassa. En kylläkään käyttänyt autoa vaan meidän kerhon hyllynreunaa vipuvarren pohjana.
Sitten uuden renkaan paikalleenlaitossa oli näköjään tärkeää painaa se vastapuoli sinne vanteen keskiuraan, jotta sai sen renkaan reunan menemään kohdilleen. Ja liukastukseen käytin astianpesuainetta veteen sotkettuna
Asiaan sen paremmin puuttumatta, useimmat astianpesuaineet ovat rasvanliuottamiseen suunniteltuja liuottimia. Oletettavasti vaikutuksia on myös kumiin.
Onkohan jollain pitempiaikaisia kokemuksia, vulkanoituuko rengas vanteeseen, käytettäessä astanpesuainetta liukasteena.
Saippua on vähän eri juttu.
No, eiks ne saippuatkin ole rasvanliuottamiseen suunniteltuja kemikaaleja.
No ainakin sain renkaan vaihdettua mainiosti.
Tää on siitäkin hyvä juttu, että enää mun ei tarvitse mennä rengasliikkeisiin vaihtamaan renkaita. Meinaan nimittäin vaihtaa renkaita nappularenkaista Touranceihin aina tarpeen mukaan.
Lousilta ostin semmoisen tasapainoituslaitteen jo aiemmin, maksoi muistaakseni jotain 30 euroa. Jossain AllRigthissä maksaa varmaan 165.-.
Mites Pekka Gessun takarenkaan tasapainottaminen onnistuu sillä Louisin härvelillä, kun varsinaista taka-akseliahan bemuissa ei ole?
Vinkkinä sen verran, että kun seuraavan kerran käväisette rengasliikkeessä, niin ostakaa pikkuinen pala rengassaippuaa, jota asentajat pensselöivät vanteille kumia vaihtaessaan. Itse sain tupperwaara-kupillisen ilmaiseksi, kun ostin samalla sisärenkaan tms. Ja se määrä saippuaa riittää mun vaihdoilla vuosia.
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89