Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
Sottapytty
Viestit: 851
Liittynyt: La Maalis 10, 2007 5:37 pm
Pyörä: BMW G650XChallenge
Paikkakunta: Eteläinen Suomi

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Sottapytty »

Ankanrintaa, uusia perunoita ja omatekemää maustevoita.

Suosittelen kaikille naudan sisäfileestä (medium) pitäville ostamaan vaikka seuraavalta laivaristeilyltä ankanrintaa! Hyvin samankaltainen herkkuelämys!
Punaista pehmeää lihaa hieman verta tihkuvana, ankan rinta on hyvin lähellä naudansisäfilettä ja hyvin kaukana lajitoveristaan broilerista.
Erillainen mutta yhtä helppo valmistaa.
Velska
Viestit: 24
Liittynyt: To Loka 09, 2008 9:18 am
Pyörä: Triumph tiger 900 rallypro
Paikkakunta: Kotka

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Velska »

Herätellääs tätäkin.
Tääkin kokkas.. pizzaa. :oops: tonnikalapizzaa,jauhelihapizzaa,kinkku-pekoni-tonnikalapizzaa,
ja kinkku-pekonipizzaa. :twisted:
Jokaiselle oma. uunipellilinen. Toiveidensa mukaan.
Minkähän takia kissat ja koira oli niin kaveria :?:
Hyvät ei hätäile
TTA
Viestit: 1563
Liittynyt: Ma Syys 26, 2005 8:53 pm

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja TTA »

Tänään tuli tehtyä upporasvasssa paistettuja veneperunoita. Resepti on helppo; pistä 1,5l rasvaa kattilaan, kuumenna se lähes savuavaksi, heitä sekaan lohkottuja perunoita ja anna kypsyä kunnes ovat ruskeahkoja. Kaveriksi naudan ulkofile pihvit.

Yks toimiva ja kurapyörä resepti on pistää riisiä kiehumaan. Wokkipannuun hieman öljyä ja sekaan noin 6 rkl punaista currytahnaa. Paista tahnaa hieman ja laita sekaan maustamatonta broilerin fileesuikaletta 400g tai suikaloituja fileepaloja. Paista kypsäksi ja lisää 1 tölkki kookosmaitoa. Heitä sekaan 1 pussi jäisiä vihreitä papuja palasina sekä 1 lime viipaloituna 10 lohkoon. Hauduta hieman ja ala työntää kohti käkätintä. Itselle ainakin maistuu.
Tallukka
Viestit: 72
Liittynyt: La Marras 17, 2007 10:06 pm
Pyörä: KTM 300EXC

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Tallukka »

Naudan sisäfilettä on tullut syötyä perjantaina, eilen ja vielä tänäänkin itsenäisyyden kunniaksi.
Perjantaina hidas kypsennys uunissa n.600g palaselle ja loput tehty/tulee tehtyä pihveinä pannussa 1850g kokonaisesta fileestä. Joku voisi todeta ruokavalioni olevan yksipuolista, mutta minä en valita :P
Avatar
gixxerman
Viestit: 4477
Liittynyt: Pe Kesä 23, 2006 5:57 pm
Pyörä: 4xtohtori
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja gixxerman »

No,tietysti perinteistä Karjalanpaistia kera keitettyjen pottujen ja sulhaspiirakat ja munavoi kera lohen ja leipäjuustoa kera lakan ja kermavaahdon.(Jäänteitä eiliseltä)Nyt sitten tulossa makaronilooraa,jota riittää loppuviikon töihin evääksi.Tulevana viikonloppuna sitten Raclette-illallinen. :lol:
Mä tulen kaukaa,kauas menenkin,jää taakse asfaltin pätkä,ja silloin tiedän sen,mä riippuvainen ole en,kun tiellä luukutan prätkää.(Hannele Suominen)
Avatar
Babelbabek
Viestit: 220
Liittynyt: Ma Syys 28, 2009 3:02 pm
Pyörä: cr250 -94 / domi
Paikkakunta: JKL

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Babelbabek »

itsehän olen syönyt nyt atkins tyyliin oikeastaan vain pekonia ....mmmm....pekonia.... :mrgreen:

brittien aamupala kunniaan joka ruokailulla! :lol:
Avatar
Hösö
Viestit: 582
Liittynyt: To Syys 28, 2006 7:55 pm
Pyörä: pyörätön
Paikkakunta: ROLLOBABY<3

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Hösö »

viimeksi sunnuntaina tuli veivattu porosta jotaki. paistelin sisukat ja ulkofileet kokonaisina medium miiiiinuxixi, kaverina oli uunijuureksia ja brenkkusoosia.

soosi oli se joka kruunas koko mäiskeen. keittelin nimittäin soosipohojaa karvan alta vuorokauden, että ois maut kohillaan. ihan perussetti-> grillivastuksen alla poltetut poronkylkiluut+ juurekset kattilaan, makuja ja vettä. keitellään hymyillen hetki jos toinen. siivilöjjään ja alotetaan kastikkeen keitto!


maistu 8)
MunaPussiRacingTeam!

Troy Lee:n kypärät ja vermeet!

LifeOfHösö

Ittekkö tekkee, ni saa mitä tullee...
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

On teillä herrojen herkut. Kun ei ole mokomiin oppinut, niin ei niitten päälle ymmärrä. Muusi ja lihapullat saa kyllä veden kielelle. Siihen vielä puolukkasosetta ja sinappia. Palanpainikkeeksi omatekoista punaviiniä.

:idea: :idea: :idea:
Make & Laku
Where ever you go, there you are !
Avatar
chiefmechanic
Viestit: 60
Liittynyt: Ke Loka 10, 2007 12:24 pm
Pyörä: XTZ 690, XTZ 750, FJ1200, WR 400
Paikkakunta: Vantaa

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja chiefmechanic »

Parhaillaan hellalla porisee ex kolleegan reseptiä mukaileva lihapata.

Maken lihapata

5 Isoa sipulia
1 kg Karjalanpaistilihaa(50% nautaa ja 50% possua)
500 g Porkkanoita
2 Paprikaa
1-2 purkki herkkusieniä
300 g Lanttua
1 tuubi tomaattipyrettä
Pippuria
Suolaa

Liha putsataan ja paloitellaan reilun peukalon pään kokoisiksi paloiksi. Porkkana, lanttu ja paprika paloitellaan. Sipulit lohkotaan ja lohkot puolitetaan. Ladataan pataan tai isoon kattilaan ensin sipulit, päälle kaikki muut tykötarpeet.

HUOM. ei saa lisätä yhtään nestettä!!! Sipuleista tulee enemmän kuin tarpeeksi nestettä.

Annetaan padan porista miedolla lämmöllä 2-3 tuntia, pari kertaa käydään hämmentämässä. Lisukkeeksi riisiä tai pottua.

Kannattaa tehdä koko setti, sillä huomenna ja ylihuomenna vasta maku parhaimillaan.

ps. pataa voi ja kannattaa "tuunata" oman maun mukaan, onnistuu aina.
Mieluummin kolme kuin kaksi tai yksi...

FJ 1200
xtz 850
WR 400
Avatar
THä
Viestit: 630
Liittynyt: To Tammi 31, 2008 8:02 am
Pyörä: Beta 390 RR, 450 RM-Z

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja THä »

Kinkkua! Ensimmäinen luuton 4-kiloinen on paistettu ja lähes syöty. Suosin useampaa pienempää, ettei pääse vanhaksi, tosin tuo ei taida viikkoa nähdä :lol: Luonnollisesti sulatetaan jääkaapissa ja sitten vähintään puolisen päivää huoneenlämmössä ennen paistoa. Sitten ekat puoli tuntia reilut 200 ja loppuaika noin 120 max. 75 on aika hyvä lämpö ottaa uunista. Meiran tai Auran sinappia ja nautiskellaan esimerkiksi ruisleivän kera noin sentin paksuina siivuina tai paljaaltaan. Mies ei vaan tarvitse muuta.

Edit: niin paistopussissa itse teen. Ruiskuoressa tulee ehkä vielä parempi, jolloin kuori lämpöshokin jälkeen. Pienenä hedonistina voisi julkaista myös monia muita sapuskoja, mutta joulu vaan on sama kuin kinkku ja maksalaatikko mulle.
Neljä vaihdetta riittää.
Avatar
gixxerman
Viestit: 4477
Liittynyt: Pe Kesä 23, 2006 5:57 pm
Pyörä: 4xtohtori
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja gixxerman »

Nyt ryhdyn noudattamaan kiireisen ihmisen joulumenua,eli siinä neuvotaan,miten jouluruuat tuunataan kaupan valmisjutuista kotoisemman makuiseksi.Olen sitä jo vuodesta 1997 käyttänyt ja hyvin toimii.Kun tuo joululaatikoiden teko alusta alkaen on aika sotkuista,hidasta ja aikaavievää. :oops:
Mä tulen kaukaa,kauas menenkin,jää taakse asfaltin pätkä,ja silloin tiedän sen,mä riippuvainen ole en,kun tiellä luukutan prätkää.(Hannele Suominen)
Avatar
Sottapytty
Viestit: 851
Liittynyt: La Maalis 10, 2007 5:37 pm
Pyörä: BMW G650XChallenge
Paikkakunta: Eteläinen Suomi

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Sottapytty »

gixxerman kirjoitti:Nyt ryhdyn noudattamaan kiireisen ihmisen joulumenua,eli siinä neuvotaan,miten jouluruuat tuunataan kaupan valmisjutuista kotoisemman makuiseksi.Olen sitä jo vuodesta 1997 käyttänyt ja hyvin toimii.Kun tuo joululaatikoiden teko alusta alkaen on aika sotkuista,hidasta ja aikaavievää. :oops:
Sotkuilulla ja "slow foodilla" on toki aina oma viehätyksensä, mutta tuunaaminenkin toimii todella hyvin, vaikkapa vain roiskeläppäpitsaankin.

Tänään kokeilin ensimmäistä kertaa sisätiloissa savustamista, ja hyvin onnistui!

Ostin lohifileen, maustoin (Vaahterasiirappia, mustapippuria, sitruunatiivistettä ja merisuolaa myllystä) ja virittelin sen kahden (kohtuu tiiviisti) vastakkain asetellun ison samankokoisen rosterisen uunivuoan väliin, ritilän päälle = savustuspönttö.
Alemman uunivuoan pohjalle (folion päälle) laitoin leppälastuja. Aluksi annoin vuoalle kovan kuumennuksen lieden levyn päällä, siten että juuri sille kohdalle asetellut pohjalla olevat leppä tms. lastut alkavat savuamaan. Sitten koko "kotelomainen" vuokaviritelmä siirretään täysillä alalämmöillä olevan uunin pohjapintaa vasten n. 10-20 minuutiksi, jonka jälkeen voi sammuttaa uunista lämmöt pois uunista ja odotella vielä jonkun hetken (10-30min.) että kala on kypsynyt ja savuaromit siirtyneet.

Ajat ja uunilämpötilat ovat uunin- ja kalan koosta riippuvaisia. Haistele, maistele, sörki ja törki, että lopputulos olisi pehmeä, kostea mutta kuitenkin kypsä. Raa'asta kalasta saa mitä lie matoja. Vuoan ylimääräinen raottaminen poistaa maukkaita savukaasuja ja ylikypsentäminen taas kuivattaa kalan. Liesituuletin poistaa suurimman osan noista "pakollisista savuista"
teppogarde
Viestit: 315
Liittynyt: To Tammi 03, 2008 11:14 am
Pyörä: DL 650 V-Strom
Paikkakunta: Valkeala

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja teppogarde »

Kuusenhakuretken menyy:

Iso kattilallinen jauhelihasoppaa ja nupiksi lettuja sen seitsemän sortin hilloilla.
Noin muuten kaiken sortin maastokokkailu (-kikkailu???) on aina hauskaa ajanvietettä. Trangiapelissä keitot toimii aina, ja vielä helpommalla pääsee retkimuonapussien kanssa, kiehauttaa puoli kattilaa vettä ja kaataa pussiin, varttuu yhden oluen juomiseen kuluvan ajan ja voilá!!

-Ei sillä että boikotoisin makkaraakaan :lol:
Älä sano, ettet osaa jos et ole vähintään paria kertaa kokeillut.
Avatar
gixxerman
Viestit: 4477
Liittynyt: Pe Kesä 23, 2006 5:57 pm
Pyörä: 4xtohtori
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja gixxerman »

Perinteiset jouluruoat ,kinkku,rosolli,laatikot puurot ja kiisselit,ja uutuutena bataattilaatikko
Mä tulen kaukaa,kauas menenkin,jää taakse asfaltin pätkä,ja silloin tiedän sen,mä riippuvainen ole en,kun tiellä luukutan prätkää.(Hannele Suominen)
Avatar
Sottapytty
Viestit: 851
Liittynyt: La Maalis 10, 2007 5:37 pm
Pyörä: BMW G650XChallenge
Paikkakunta: Eteläinen Suomi

Re: Mitä kurapyöräilijä kokkaa?

Viesti Kirjoittaja Sottapytty »

Vastapainona jouluherkuille maistuu kotitekoinen ja "vähä"rasvainen :lol:, pekoni-savujuusto-porohampurilainen. Elikkä jauhelihaan vain mustapippuria ja suolaa, tiukka sekoitus, ohueksi lätyksi ja pannulle tai parilaan. Savujuustoksi esim. Kuusamo tai Kippari savusulatejuustoviipaleita. Oma majoneesikaan ei ole lainkaan hankala tehdä, ja saa taatusti oman makuista... Mausteiksi majoneesille esim. valkosipuli- sipuli- paprikajauhe, sinappi, ketsuppi, suolakurkku/kurkkurelissi, worcestershire- soijakastike, grillausmauste, pippurit...
Vielä jos osaisi leipoa muhkeat sämpylätkin itse...

Hesburgerin kampanjaherkkuna tunnettu pekonin ja savujuuston yhdistelmä on mielestäni aivan mieletön, etenkin jos kyseisistä terveyteen vaikuttavista aineksista sattuu tykkäämään. Salaattiahan tähän purilaiseen ei tietenkään laiteta. Runsas tuoreen sipulin käyttö korvannee vihannekset :P
Vastaa Viestiin