ONko huonoja kokemuksia ketjujen pikalukoista ?

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

More57
Viestit: 24
Liittynyt: Ke Loka 06, 2004 10:51 am
Pyörä: Adv 950, NX650
Paikkakunta: Espoo

ONko huonoja kokemuksia ketjujen pikalukoista ?

Viesti Kirjoittaja More57 »

Hei,

Silloin tällöin tulee vastaan huonoa palautetta ketjujen pikalukoista. Useimmat ovat kuulleet niistä, mutta harvalla näyttää olleen itsellään ongelmia. Itsellä ei ole ollut ongelmia, mutta on tullut mieleen, että jos vaikka varalukon laittaisi mukaan :) . Enskoissa tilanne on vähän erillainen kuin katupyörissä. Millaisia kokemuksia teillä on pikalukoista ?

Pikalukon hyviä puolia kun on helppo vaihdettavuus ja esmes pesu, pois ja petroolipurkiin. Tai vaikkapa kahdet ketjut joista toiset puhdistumassa..
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Ite laitoin niitattavan lukon juurikin noiden kommenttien vuoksi mitä oon jousilukoista kuullut...

Noh, saa tuon ketjun talveksi öljykylpyyn kun irroittaa takahaarukan jotta voi käydä kaikki laakerit läpi.
Avatar
Raimo
Viestit: 1294
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 8:17 am
Pyörä: BMW R80GS & R1200RT
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Raimo »

More57 kirjoitti:Silloin tällöin tulee vastaan huonoa palautetta ketjujen pikalukoista. Useimmat ovat kuulleet niistä, mutta harvalla näyttää olleen itsellään ongelmia.
O-rengasketjuihin suositellaan niitattavaa lukkoa, olen ajanut molemmilla ja niitattavissa ei ole ollut ongelmia. Ja vain yksi ongelman jousilukon kanssa: Rasvailin ketjun kotosalla, ajelin pari-kolme sataa kilometria (lähinnä maantiellä), ja uudelleen rasvatessani huomasin jousen tippuneen. Jousen alulevy oli onneksi paikallaan, joten pysyi ketju yhtenä lenkkinä.

Olikos se nyt RK:llä vai jollakin toisella merkillä ruuvattava jatkopala, kokemuksia ?
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89
Avatar
Pasi
Viestit: 3075
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:53 pm
Pyörä: KTM690R/SM
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Pasi »

Mullahan olihan tällainen ruuvaamalla "niitattava" lukko ZR750ssä, muistaakseni RK. Oli helppo asentaa ja lopputulos oli luotettavan tuntuinen.

Jotenkin ottelehtii mieleen että DIDllä on myös tällainen valikoimissaan.
Avatar
Veijo
Viestit: 1231
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 9:59 am
Pyörä: Cube AMS100 LTD
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Veijo »

Kerran on jousilukko hajonnut osuessaan toisesta päästä irronneeseen ketjuohjuriin. Onneksi oli varalukko mukana ja katkeaminen tapahtui huotoaseman vieressä, jonne sain pyörän työnnettyä taskulamppua parempiin valaistusolosuhteisiin. Liputan niitattavan lukon puolesta, tosin haittana on välitysten muuttamisen hankaloituminen.
Jari
Viestit: 632
Liittynyt: La Syys 25, 2004 2:13 pm
Pyörä: -

Viesti Kirjoittaja Jari »

Aikaisemmin ollut käytössä jousilukkoja, ketjun huolto helppoa irrottamalla koko hoito. Yhden kerran asensin ketjun vanhalla jousella, poistui maisemaan ennen seuraavaa ketjun rasvausta. Nyttemmin niittilukko, DIDin ketjut ei vaadi niin paljon huoltoa (puhdistusta) kun voiteluaineena on vaihteistoöljy.
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Oon kuullut että talvella kannattais irroittaa ketjut ja laittaa ne öljykylpyyn x-mittaiseksi ajaksi.
Samallahan tuo takahaarukka tulee irroitettua ja laakerit tarkastettua.
Avatar
Happi
Viestit: 2870
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 7:42 am
Pyörä: 690ER, 800XCA
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Happi »

Toistaiseksi omissa mopoissa on lukot kestäneet, mutta silti nyt
on paikallaan niitatut ketjut, koska huhupuheet on saaneet
meikäläisenkin epäileen jousilukkoja. Reissussa mukana kulkee varalla
ainakin yksi jousilukko.

Happi
Avatar
Vesku
Viestit: 43
Liittynyt: La Loka 09, 2004 9:46 am
Pyörä: BMW R1150GS Adv.
Paikkakunta: Kiukainen

Viesti Kirjoittaja Vesku »

TÄH? Onko Moottoripyöräsä josakin ketjut?
Avatar
Raimo
Viestit: 1294
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 8:17 am
Pyörä: BMW R80GS & R1200RT
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Raimo »

Vesku kirjoitti:TÄH? Onko Moottoripyöräsä josakin ketjut?
HÄH? Onko sun 450 EXC:ssä kardaaniveto ? 8)
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89
AriK
Viestit: 390
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 11:14 am
Pyörä: KTM 950 adv. S
Paikkakunta: Petäjäinen (ROI)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AriK »

Vesku kirjoitti:TÄH? Onko Moottoripyöräsä josakin ketjut?
Joo, kaikki ei oo rautakankivetoisia :wink: ja joissakin on kuulemma jopa 2 sylinteriä, ja nekin vielä pystysuorassa :wink:

Mutta asiaan.

Itse olen kuullut että jousilukkojen kanssa on tullu ongelmia lähinnä kyykyissä kun vauhit on lähennelly 2 x sallittu. eli kun mennään tosi lujaa.
silloin eturattaalla keskeiskiihtyvyydet (Lue: keskipakovoima) jouseen kasvaa niin suureksi että jousi saattaa antaa periksi. Näin on "isot pojat" joskus tarinoineet en tiedä onko tosi.

Itse niittaan ketjut, mielestäni niittijatko on lujempi kuin jousijatko. Ei mun tehoilla jousilukkoa suoralla vedolla poikki saa mutta venyyhän ketju, ja kun se venyy niin tärkeätä on tasainen venyminen. Niittilukollinen ketju on käytännössä yhtä puuta, eli jatko venyy samassa suhteessa muuhun ketjuun verrattuna. En usko että näin on jousilukon kanssa.

Jousilukkoja on tietenkin aina mukana metikössä, kuten on 20 cm. pätkä perusketjuakin ihan remonttia varten.
Tässä pitää ottaa huomioon se että jos ketjuvalmistaja vaihtuu, niin jousilukot tuskin passaa keskenään ja metässä saattaa olla mukana väärät lukot. Esim. 520 o- rengasketjuun Vaz:in jousilukko ei välttämättä sovi vastaavaan Reginan tekemään ketjuun DID:in ketjuista puhumattakaan.
Avatar
timo
Viestit: 3029
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Viesti Kirjoittaja timo »

Vähiten ongelmia tiedossa, kun käyttää D.I.D-X-rengasketjuja ja niittilukkoa. Ei niitä tarvi kylvettää kuin mudassa ja kun ne aikanaan loppuu, niin alle sama satsi. Näin on.
En enää edes viitsi vertailla ketjujen hintoja, koska tuo em. on kuitenkin valikoimasta se murheettomin.
Jousilukkoakin voi hyödyntää, kunhan sen jousen laittaa "väärälle"puolelle, kiviltä suojaan. Sitten vielä niittaa senkin kevyesti niin ettei sokka nouse urastaan.

Tuossa aiemmin oli puhetta kardaanista ja jopa ABS-jarrusta. Siihen ei täältä tähän muutakuin että: vähiten ongelmia tiedossa, kun käyttää D.I....
Avatar
Raimo
Viestit: 1294
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 8:17 am
Pyörä: BMW R80GS & R1200RT
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Raimo »

AriK kirjoitti:Tässä pitää ottaa huomioon se että jos ketjuvalmistaja vaihtuu, niin jousilukot tuskin passaa keskenään ja metässä saattaa olla mukana väärät lukot. Esim. 520 o- rengasketjuun Vaz:in jousilukko ei välttämättä sovi vastaavaan Reginan tekemään ketjuun DID:in ketjuista puhumattakaan.
Ja vielä tarkennuksena...Kannattaa myös katsoa, sopiiko saman valmistajan eri mallien lukot keskenään. Esim DIDin erikoisvahvan VL4-´(O-renkaalla ) ja X-rengasketjun lukot 520-koossa eivät ole vaihtokelpoisia. VL4:n akseli on vahvempi.
VL4 taisi päivittyä VZM:ksi tai jotain sinne päin, eli X-rengasketjuksi.

DIDin normaalin O-renkaan ja X-renkaan lukot ovat vaihtokelpoisia.
Timo kirjoitti:Ei niitä tarvi kylvettää kuin mudassa ja kun ne aikanaan loppuu, niin alle sama satsi.
Eli et rasvaile ketjuja ollenkaan, sitäkö tarkoitit ?
Miten Sarkolan seudun tutkimuksissa on selvinnyt, lisääkö rasvailu merkittävästi ketjusarjan kestoa sorateillä ?
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89
Avatar
timo
Viestit: 3029
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Viesti Kirjoittaja timo »

Raimo kirjoitti:Eli et rasvaile ketjuja ollenkaan, sitäkö tarkoitit ?
Miten Sarkolan seudun tutkimuksissa on selvinnyt, lisääkö rasvailu merkittävästi ketjusarjan kestoa sorateillä ?
Oujep... ketjuöljyri pitää olla pelissä, sehän on itsestään selvää. Tarkoitin lähinnä ketjun irrallaan uittamisen tarpeettomuutta.
Avatar
timo
Viestit: 3029
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Viesti Kirjoittaja timo »

Onkos muuten muut kokeilleet ketjukoon muuttamista?
Käytän itse 520:n sijaan 530-kokoa. Jakohan niissä molemmissa on 5/8".
Isompaan siirtyminen vaikutti eniten eturattaiden ikään. Niitäkin ostan aina 2kpl ketjua ja takaratasta kohden. Vaihdan eturattaan uuteen kun se on pikkaisen kulahtanut. Sitten palautan sen alkuperäisen takaisin akselille, kun ketju alkaa olla iällä. Tällä konstilla saan maksimi-iän koko setille.
Haittapuolena hommassa on XTZ:n tapauksessa eturattaiden sovittaminen akselille, eli keskiolakkeen poistyöstö, mutta sehän kuuluu harrastukseen. Myös painoa kertyy lisää puolisen kiloa.

Saattaa olla hyvä keino myös kevyemmissä laitteissa, mutta kilpakalustoon turha tehonhukka ja painonlisä.

Mutta vaikka jostain löytyisikin välitykseltään ja kiinnityksiltään yhteensopiva rattaisto, ei vetoakselin kierteen tai kiinnitysruuvien ja takanavan vaarnojen pituudet yleensä yllä. Luotettava kiinnitys pitää hoitaa varmistamalla kierreliitosten riittävyys.

Näen kuitenkin asian eteen vaivaa, koska saan palkaksi lisää kilometrejä. Älkää kysykö kuinka paljon, sillä en viitsi pitää moisesta kirjaa. Tuntuvasti kuitenkin.
Vastaa Viestiin