TANKKILAUKKU

Kuskien ja pyörien varusteet

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
timo
Viestit: 3030
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

TANKKILAUKKU

Viesti Kirjoittaja timo »

Minkälaisia reilumman kokoisia tankkilaukkuja olette käyttäneet matka-ajossa?
Vanha alkaa olemaan ihan muusina, pitäis kehitellä uutta ja nimen omaan istualtaan-matkailuun.
Iso kauppakassillinen tavaraa sinne pitäis ainakin sopia. Mahaa minulla ei ole, joten tavaratilaa silläkin suunnalla voisi olla.
Kiitos vinkeistä jo etukäteen. Ostaisin suoraankin jos jollakin on hyvä myytävänä.
Avatar
Ilmari
Viestit: 1104
Liittynyt: Su Maalis 12, 2006 11:15 am
Pyörä: TDM900,CBR600
Paikkakunta: Kokkola

Re: TANKKILAUKKU

Viesti Kirjoittaja Ilmari »

Sullahan on sivulaukutkin aitoa vintage-kamaa niin eikö kaveriksi sopisi ehta Harro Elefantenboy tankkilaukku? Tavaraa sinne mahtuu aivan älyttömästi ja pysyy vielä pyörässä kiinni. En tiedä saako enää uusia mutta hyviä käytettyjä pyörii ebayssä.

-Ile-
Avatar
timo
Viestit: 3030
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Re: TANKKILAUKKU

Viesti Kirjoittaja timo »

Ilmari kirjoitti:Sullahan on sivulaukutkin aitoa vintage-kamaa niin eikö kaveriksi sopisi ehta Harro Elefantenboy tankkilaukku?
-
Sä olet ollut tarkka foorumin lukija kun huomasit, eikö ookin nätit ja käytännölliset laatikot :P Sopivat tietokoneella suunnitellun matkaenduron kylkiin kuten silloin alunperin seitkytlukulaisen Englantilaisen poliisipyöränkin varusteeksi.
Hiilikuitujalanjälkeään pinentääkseen pitää ihmisen hankkia aina kerralla kunnon kamaa. Noi isoveljeltäni perityt lasikuituiset Cravenit on kiertäneet mukanani vuodestä -80. Ei niitä tarvi muihin vaihtaa. Pari pientä reikää on tullut paikattua jesarilla, hartsihommiin ei ole tarvinnut ryhtyä. Ikusina kai niitä voisi jo pitää, enkä muita laukkuja taida elämäni aikana hankkiakaan :)
Sen sijaan Harro Elefantenboy-tankkilaukut eivät ole ikuisia, 2 kpl on niitä tullut käytettyä tiensä päähän. Navetan parvessa kissat pitää pesää yhdessä sellaisessa.
Vintagen perään tottakai olen, nahkaremmi-Harro olis tosi makee viritys, mutta kyllä ihan mikä tahansa toimiva pussukka käy mulle.
Projektihan tästäkin syntyy, eli teen nyt mallikohtaisen KTM SE-laukun valamalla sille "sokkelin" lasikuidusta. Eli tuohon tankkin päälle tulee niksnaks-kiinnityksellä istuva ja tanakka adapteri, jonka jatkeeksi niittailen jonkun laukun joka ei sitten ärsyttävästi heilu joka käänteessä. Sokkelineen koko kyttyrä on helppo irroittaa tankatessa ja koko hoito toimii tavaratilana. Sen verran tietysti teurastan laukkua, että otan siitä alkuperäisen pohjan pois.
jarno78
Viestit: 1594
Liittynyt: Ke Syys 08, 2010 6:21 pm
Pyörä: kawasaakeli kle ja Suzuki DR 125
Paikkakunta: Kellokoski

Re: TANKKILAUKKU

Viesti Kirjoittaja jarno78 »

Tuossa ois talli päälliköllä ihan uusi tankki laukku jouten joten tuossa ois numero ja laukku löytyy jokelasta. 044-2065405 Silvennoinen Hannu
Yksinäinen Susi
Vastaa Viestiin