Yamaha XT660Z Tenere 2008

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

Onnea uudelle pyörälle :!: Miten näin ensituntumalta tuntuu se, että onko siinä potenttiaalia pitkän matkan taittamiseen, eli onko häiritseviä tuulipyörteitä, tärinää, perspuutumista ym. Näyttääskö olevan mitään järkevää paikkaa gepsin virran ulosotolle? Ja, mites ne äänet vakiokannuilla, onko kuinka nuhaaset?
Soratie on kuuma, vai miten se laulu meni?
Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

Noniin, nyt Tennari on saapunut Helsinkiin ja pyörä lähtee huomenna jälleenmyjälle päin, johon pitääs keskiviikoksi saapua, eli toivoa on, että viikonloppuna olis Tennari ajossa :)
Soratie on kuuma, vai miten se laulu meni?
Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

Pyöräkauppias ilmoitti, että huomenna puolenpäivän jäläkeen saa hakia Tennarin pois nurkista pölyyntymästä. Kirjoitan jonkullaisen ensituntumaraportin huomenna illalla, kun saavun hakureissulta ja tunto palaa sormiin :wink: Sopivasti alakaa kesäloma viikon päästä, joten Tennarille kyllä riittää toimintaa.

Ulkomaanvoorumilla yksi uuden Tennarin omistaja kirjoitti, että oli ajanut pari tuntia moottoritiellä 140km/h, eikä käsiin ollut tuntunut tärinää, mutta lievästi jalkapohjiin kylläkin, tosin tapeista oli poistettu ne kumilärpäkkeet. Kate kuulemma suojaa mainiosti. No, huomennapa tuon pääsee ite kokemaan, miten asian laidat on.
Soratie on kuuma, vai miten se laulu meni?
HarriI
Viestit: 1120
Liittynyt: Ma Heinä 25, 2005 4:44 pm
Pyörä: 990 Adv
Paikkakunta: Roi

Viesti Kirjoittaja HarriI »

Hieno homma, että saat vihdoin pyörän alle. Pitkä odotus palkitaan :D
Jukka Haapamäki
Viestit: 435
Liittynyt: Ma Loka 02, 2006 9:55 am
Pyörä: CRF 450R/X
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Jukka Haapamäki »

Mukavata! :D Ensiviikolla johonki ehtoo ajelulle? Näkis itteki tuon kiinnostavan Yamahan, ja kuskinki tietty! :D
Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

Joo, kyllähän tuota puolisen vuotta tuli ootettua :)




Ensi viikolla on yövuorot, joten eiköhän sitä, joku ilta jotku pikku pörinät vois kehittää.
Soratie on kuuma, vai miten se laulu meni?
Avatar
ramirin
Viestit: 1381
Liittynyt: Ti Tammi 15, 2008 10:18 pm
Pyörä: Ready To Push
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja ramirin »

Sun pitää viritellä joku pikku läppäri siihen tenskuun nyt että pystyt pitää postausten määrää yllä :D Kommenttia suoraan ajosta :idea:
Kylän kohoralla komiasti, vaikka mettällä vähä kompuroottiski.
Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

220km takana ja naama krampissa, saa nähä pystyykö huomenna puhumaan :) .

100kmh vauhdissa kone kiertää noin. 3700rpm ja ilman häiritseviä tärinöitä. Tuulisuoja on parempi, kuin miltä näyttää. Testasin myös jonkunmatkaa ajaa moottoritienopeutta 125kmh ja täysin siedettävää tärinöitten, sekä tuulensuojan suhteen, joten siirtymät niilläkin onnistuu. Ohitukset rekoista ja autoista sujui ongelmitta ja se riittää minulle, eli tehot on ihan riittävät. Näin ensihuumaan en keksi mitään negatiivista kapistuksen hintaan nähden, mutta huuman laannuttua, niitäkin varmasti löytyy :) . Sen täytyy todeta, että yllättävän korkia se on, koska pysähdyksissä varpaat juuri yltää maahan ja meikäläiselläkin on mittaa 182cm.

Kuva

Kuva
Liitteet
Tenere 01_edited-1.jpg
(140.29 KiB) Tiedosto ladattu 72 kertaa
Tennari 02_edited-4.jpg
(145.51 KiB) Tiedosto ladattu 112 kertaa
Soratie on kuuma, vai miten se laulu meni?
villero
Viestit: 27
Liittynyt: Su Joulu 16, 2007 10:54 pm

Viesti Kirjoittaja villero »

On se vaan niin ruma, että se tekee siitä melkeinpä hienon! Ajokuvat ja ajokin armoton arvioiminen eivät sitten olisi pahitteeksi.
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Ompa hieno! Tätä me kaikki ollaan odotettu ja ollaan iloisia sun puolesta!
Make & Laku
Where ever you go, there you are !
Avatar
Å
Viestit: 1849
Liittynyt: Ti Heinä 25, 2006 12:37 pm
Pyörä: Liian monta
Paikkakunta: Upper Sawo

Viesti Kirjoittaja Å »

Onnittelut vaan uuden vekottimen omistajalle! Nää nykymatkaenskat näköjään tehdään tarkoituksellisesti niin ruman näköisiksi, että järkyttävän kauniita (tarkoituksenmukaisia) ovat. Älä keuli tolla kovin, ennen kuin modaat peräpäätä. Näyttäisi toi lippa olevan vähän tyrkyllä :lol: Ja toi korkeus on kliseisesti sanottuna suhteellista. Varmasti se aiheuttaa muutaman "loikoilun", mutta mitäs niistä.

Suhtauduhan kriittisesti tohon vekottimeen, kuten minä omaan uutukais-gessuun. On kiva kuulla plussat ja miinukset, jos vaikka oma gessu jostain syystä alkaa liikaa tökkimään. Jotkut valmistajat ovat jopa ottaneet onkeensa käyttäjien kommenteista. Ei se toi gessukaan niin auvoinen laite ole, että ihan kultaiselle jalustalle nostaisin. Jos vaikka jammun jälkimarkkinointi ois hoitanu homman paremmin kuin bemarin. Ne meinaa vähän ryssiä hommaansa...
Miten tää oikein menee...
Ei ole mitään väliä, jos ajaa kovaa ja pääsee ensimmäisenä perille, mutta on väärässä paikassa. Mukaillen Iina Rytikangas
Seikkailu alkaa, kun suunnitelma pettää
Jukka Haapamäki
Viestit: 435
Liittynyt: Ma Loka 02, 2006 9:55 am
Pyörä: CRF 450R/X
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Jukka Haapamäki »

Todellakin, mukava nähdä Yamahan kuvia Rapakon omalta pihalta! :D
Ketterän näköinen kampe,. ja hieno väri! :wink:
Avatar
Pallokala
Viestit: 937
Liittynyt: Ke Elo 16, 2006 9:48 am
Pyörä: NX650, 450MT
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

No tulihan se sieltä kun vähän potkii! Onnea uudelle Tennarille ja paljon huolettomia kilometrejä!
Tie katoaa metsään
mutka vie yli harjun
kone hengittää
Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

Kiitoksia onnitteluista! Tosiaan pistetään nyt tähän vähän kriittisemältäkin näkökulumalta asioita, mitä on tullut esille reilun 300km jälkeen, jottei homma mene aivan kehumiseksi :) . Eileen iltamyöhään kävin ajelemassa Himangalla katsastamassa Kokkotreffenin ympäristöä ja olihan sielä jo muutama telttakin pystyssä. Tankkasin eka kerran, kun mittarissa oli 303km ja tankkiin meni 13 litraa, joten ihan kohtuullisen pitkälle pääsee yhdellä tankilla, kun ohjekirjan mukaan tankin tilavuus on 23 litraa. Asiaan, eli Matkanvarrella yritin keskittyä asioihin, mitkä vois olla paremminkin.

- Taustapeileistä häviää skarppius värinöitten takia, noin 110kmh:n jälkeen, mutta en testannut tappiin asti, että palaako se takaisin jossain vaiheessa, mutta tuskin.

- 140kmh:n paikkeilla rupiaa persauksiin kantautumaan värinää. En testannut, mitä tapahtuu vauhdin vielä tuosta kasvaessa.

- Penkin kuppimaisuuden takia vähän liikkumavaraa, mutta ei siinä nyt silti ihan tattina istu.

- Pyörä tuntuu isolta ja en lähtisi sitä tällä kokemuksella viemään mihinkään spooreihin, tai hiekkamontulle. (ei tosin ole ollut tarkoituskaan).

Tennari on kuitenkin vakaa ajaa ja alusta tuntuu yllättävän jämäkältä. penkki tuntuu mukavalta, mutta täytyy muistaa, että pisin yhtäjaksoinen ajo on tällähetkellä vähän reilu 100km, joten tuo "kuppimaisuuden" tuoma rajoite todennäköisesti rupiaa häiritsemään pitemmillä stinteillä. Valitettavasti en ole vielä soratietä sillä ajanut :oops: , joten sieltä ei vielä kokemusta.
Soratie on kuuma, vai miten se laulu meni?
Tase
Viestit: 2629
Liittynyt: Pe Elo 12, 2005 6:28 pm
Pyörä: HVA: 901 Expedition, FE 450, BMW K100
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Tase »

Onneksi olkoon Rapakko :D
Komea on peli, moottorin suojaraudat on hyvä juttu ja Tourancet ovat katuendurorenkaista parhaat.

Miltä se jousitus tuntuu?
Vastaa Viestiin