Tampereen seudun ajo muisteloita! 2006

Ilmoituksia tulevista kokoontumisista ja tarinoita menneistä. Reissutarinat ja jorinat.

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Tomppa
Viestit: 29
Liittynyt: Su Loka 03, 2004 2:15 pm
Pyörä: nx 650
Paikkakunta: Seinäjoki

Tampereen seudun ajo muisteloita! 2006

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Allekirjoittanut kun on ollut mukana kokemassa Folke West - tyyppistä matkantekoa (jossa voi sattua mitä vain) eri porukoissa, niin mieleen on jäänyt seuraavat reissut:

- Kipan matkassa

Näe ja koe Ylöjärvi- Kuru eri kuvakulmista.
Bonuksena maaperätutkimuksen peruskurssi ajovarusteet päällä, oikeaoppinen kaatuminen itseopiskeluna sekä etäopiskelujakso joka sisältää seuraavan tehtävän: Missäpirussameajettiinkunsereittioli niinhitonhyväeihänsitälöydytäältäkartaltamistään?

- Veijon supermoto kurssi

Kurssilla opitaan ajamaan motorenkailla soralla, mudassa, märällä pinnalla jossa bonuksena "pitävä" luonnon tarjoama sammalpäällyste.

Allekirjoittanut oppi Veijon matkassa myös taidon: Näin kadotan rekisteri kilven kenenkään näkemättä?, sekä totuuden. Illalla on kylmempi kuin päivällä. Veijolta sain myös etätehtävän nimikkeellä: Keksippä kolmesta neljään nopeaa tapaa palauttaa tunto sormiin! Huom. tehtävän aikana ei saa huutaa eikä irvistellä
:lol: :lol:

Olisiko jollain muullakin kokemuksia, jotka haluat jakaa meidän muiden kanssa! siitä vain!


Itse toivoisin, että saataisiin aikaiseksi tänne Tampereen suunnalle ihan säännöllinen viikkolenkki kaikille kurapyöräilijöille. olisikohan halukkuutta tai riittävästi osallistujia?

Terveisin Tomppa

P.s Kipalle ja Veijolle terveisiä:)
"Pääsiskö tuosta?"
Avatar
Veijo
Viestit: 1231
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 9:59 am
Pyörä: Cube AMS100 LTD
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Veijo »

:D

Kiitos, kiitos! Kipan, Timon ja Harrin matkassa olen minäkin tehnyt tuttavuutta maankamaraan ajovarusteet päällä :) Jotain heidän mukana ajamisesta kertoo GPS-lokin keskinopeus, joka on noin 10 km/h nopeampi, kuin muilla ajoreissuilla.

Olen itse tuon sormijumpan jo unohtanut, mikä se on?

Ajelemaan lähdetään useammin, kunhan saan remontin valmiiksi, tai ainakin pääsemme muuttamaan uudistettuun kotiin.

Veijo
Avatar
Kipa
Viestit: 1946
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 12:25 pm
Pyörä: SE ja kolmipökö
Paikkakunta: Hämeenperä

Viesti Kirjoittaja Kipa »

Vepalle nyt ainakin mainittiin Airamin termarista jollakin tauolla, että tuskin iltaa näkee. Näkihän se, säpäleinä tosin, termarikin toimii jonkin sortin airbagina :D Ja GPS ei reagoi mutkiin ihan reaaliajassa :D
Timon, Harrin, Herkon ja Sahurin (osittain) viime viikonlopun jäljiltä on isoimmat ajohalut taas hetken hukassa, mutta palautuvat taas pätkittäin. Pienehköt tenavat ja vaimon kolmivuorotyö taas asettavat hieman hidasteita harratustoimintaan, mutta lupaan, notta ennen juhannusta ainakin yksi opastettu iltalenkki meikäläisen toimesta järjestyy..... Ja kaikilla herkuilla!

Kipa
Avatar
timo
Viestit: 3028
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Viesti Kirjoittaja timo »

Kipa kirjoitti: viime viikonlopun
Kipa
kuvasatoa.
Kas, meni kuvajärjestys väärinpäin
Liitteet
ratas 005.jpg
lähtöhetki
(1.18 MiB) Tiedosto ladattu 164 kertaa
ratas 010.jpg
Herkko
(1.87 MiB) Tiedosto ladattu 157 kertaa
ratas 012.jpg
Suuntamerkki
(1.54 MiB) Tiedosto ladattu 152 kertaa
ratas 020.jpg
pesu
(1.65 MiB) Tiedosto ladattu 154 kertaa
ratas 025.jpg
Talttahampaan tekosia tämä ja tuon edellisen kuvan tulva.
(1.2 MiB) Tiedosto ladattu 166 kertaa
Hannu
Viestit: 808
Liittynyt: La Syys 25, 2004 10:12 pm
Pyörä: SE
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hannu »

Kipan reissuilla on nähty monta ihmeellistä ja kummaa asiaa, kuten CBR600 kipuamassa sorakuopan reunaa ylös. Tulen aina muistamaan senkin kun yritin ajaa sitä soralla kiinni kertoakseni että ajettiin ohi risteyksestä. Joku 10km siinä mentiin ilman että välimatka pieneni yhtään...

Sellainenkin reissu muistuu mieleen kun ajettiin hämärässä jotain suopätkää, minä kävelyvauhtia hiki valuen, Kipa ja Timo olivat jo karanneet kauas edelle. Vaan eikö kohta näy ajovalot kun ne tulee sitä samaa reittiä takaisinpäin, ajattelin että ajettiinko me harhaan mutta ei, nehän vaan halus ajaa sen uudestaan. Se oli minusta aika osuva esimerkki sukkamehulaisten asenteesta tähän harrasteeseen :D

Vaikka suoritin varusmiespalvelusta Hämeenkankaalla (en Niinisalossa!) niin ennen Timon vetämää reissua en kyllä hahmottanut kuinka paljon siellä menee ristiin rastiin kaikenlaista polkua ja tietä. Puoliakaan ei löytynyt kartasta kun jälkeenpäin katselin ja kun ei sillä ole GPS:ääkään, niin taisi ajaa ulkomuistista. Ehkä käynyt joskus aikaisemminkin :wink:

Vepan reissuilla on aina hämmästyttänyt, miten se niitä minulle uusia reittejä löytää sellaisiltakin alueilta joita olen kuitenkin aika kattavasti ajanut. Pitäisi kai vaan lukea karttaa huolellisemmin tai käydä tutkimassa jokainen tienhaara, että minne siitä pääsee... Mietin myös usein, mitä virkaa nappulakumeilla on, kun supermotokumeillakin tuntuu pärjäävän yhtä hyvin.

Itse kannatan epäsäännöllisiä ajeluita ettei tule turhia järjestelypaineita. Toki niitä olisi kiva olla aika usein, mutta tämähän on asia, jonka kuka tahansa voi itse korjata. Omalta osaltani yritän vetää "perinteisen" Näsijärven ympäriajon Rieskan jälkeen. Muuten olisin jo vetänyt, mutta olen nyt mieluummin ajellut yksikseni ja yrittänyt tottua uuden pyörän metkuihin. Huomisellekin olisin järjestänyt ajelun Hallin suuntaan ja menen kyllä joka tapauksessa, mutta valitettavasti lähtöaika ei ole etukäteen selvillä.
Hannu
Avatar
VAK
Viestit: 1862
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2006 4:11 pm
Pyörä: pyöräkuume on kova

Viesti Kirjoittaja VAK »

Olen tehnyt paljon samoja huomioita kuin yllä. Vepan kanssa on ajeltu sumo-alustalla, eikä matka ole ollut tylsää asfalttiosuuksillakaan.

Olen myös ihmetellyt miten toiset muistavat kaikki risteykset ja polunpätkät. Toisilla vaan on parempi muisti. Itselläni muisti on surkeammasta päästä, mutta eduksi voi laskea sen, että samatkin reitit vaikuttavat uusilta ja eksyminen luo aina oman lisäjännityksen(varsinkin 8,5l tankilla).

Kerran yritin ajaa Kipan ohi tuloksetta, kun SE päästi yllättäin paksun sinisen savun ja yritin ilmoittaa, että nopeasti kone sammuksiin, ettei tule pahempaa tuhoa. Onneksi saavuttiin risteykseen ja sain informoitua asiasta(pahemmilta vaurioilta vältyttiin).

Jos tuo CBR-juttu tapahtui ~5 vuotta sitten, niin taisi olla minussa osasyy tuohon CBR:n eksymiseen, kun tajunnut odottaa risteyksessä takana tulijaa. Yritin vaan pitää Kipaan näköyhteyden, etten itse ekyisi. No, kyseessä oli ensimmäinen porukkasurautteluni ja nyt olen tavat oppinut. Eikös tuosta cbr:stä hajonnut bensapumppu?

Taitaa Hannunkin meno olla aika lentoa nykyään, koska viime kesänä AT meni poluilla aika kyytiä.

Omat ajelut ovat tänäkin kesänä harvassa, sillä talonrakennusprojekti vie osan ajasta. Lisäksi rieska-ajeluun pitää osallistua 3 viikon ajotauon jälkeen ulkomaantyökomennuksen takia. Eikä vaimon kolmivuorotyö ainakaan lisää harrastusaikaa.


-ville
Avatar
Kipa
Viestit: 1946
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 12:25 pm
Pyörä: SE ja kolmipökö
Paikkakunta: Hämeenperä

Viesti Kirjoittaja Kipa »

VAK kirjoitti: Kerran yritin ajaa Kipan ohi tuloksetta, kun SE päästi yllättäin paksun sinisen savun ja yritin ilmoittaa, että nopeasti kone sammuksiin, ettei tule pahempaa tuhoa. Onneksi saavuttiin risteykseen ja sain informoitua asiasta(pahemmilta vaurioilta vältyttiin).


-ville
Tuo "konerikkokin" selvisi kotona. Painoin rasvarin nappia pitkään, kun tuntui ettei ketjuille mennyt öljyä. Eikä mennytkään, sulkuventtiilistä oli johto irronnut, pumppu lykkäsi painetta niin paljon, että letku irtosi pumpusta ja öljy meni suoraan koneen kylkeen ja pakokäyrään :D
Halpa koneremppa, johto ja letku kiinni ja rasvarikin toimii taas kuten pitääkin.

Kipa
Avatar
Stobe
Viestit: 444
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 10:19 am
Pyörä: Caballero 700,ZRX1200R, KLE 500
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Stobe »

Hienoja muisteluita. Osaisipa itsekin rypeä yhtä tyylikkäästi.

Pari ajelua tuli viime vuoden puolella vedettyä. Nyt tahtoo remontti haitata harrastuksia, mutta eiköhän sitä jonkinlaista lenkkiä ole luvassa tänäkin vuonna, kun tästä on vain kivenheitto Näsijärven länsipuolen sorareiteille

Tänään kävin Tampereelta tullessa ajelemassa taas tuttuja lähireittejä Parkanon radan tienoilla ja tulipa ajettua pari uuttakin pätkää. Tuo "melkein katunakki" takana vaan on aika liukas(mutta hauska).
"Kato iskä, tossa on oikeen kunnon tuplajouset",
- Pyynikin näkötornilla tuntemattomaksi jäänyt pikkupoika KLE:n oransseista haitarikumeista
Avatar
Veijo
Viestit: 1231
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 9:59 am
Pyörä: Cube AMS100 LTD
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Veijo »

Hannu kirjoitti: Vepan reissuilla on aina hämmästyttänyt, miten se niitä minulle uusia reittejä löytää sellaisiltakin alueilta joita olen kuitenkin aika kattavasti ajanut. Pitäisi kai vaan lukea karttaa huolellisemmin tai käydä tutkimassa jokainen tienhaara, että minne siitä pääsee... Mietin myös usein, mitä virkaa nappulakumeilla on, kun supermotokumeillakin tuntuu pärjäävän yhtä hyvin.
Minulle eksyminen on luontaista, joten uusia reittejä löytyy ihan vahingossa :D
No oikeasti minä katson tietokoneeni maastokartasta ajouraksi luokiteltavat reitit ja siirrän pisteet GPS:lle. Koska GPS:ssä ei kuitenkaan ole karttaa, niin tulee joskus käännyttyä väärään suuntaan seuraavaa reittipistettä metsästäessä, ja näin niitä mukavia "eksymisiä" tulee.

Kohta on Rieskan vuoro, jossa saamme taas ajella ihan kylliksi. Itse olen ajallet viimeksi Hannun kanssa kuukausi sitten. Joten alkaa tässä kaasukättä jo kutkuttamaan.

Veijo
Avatar
Kipa
Viestit: 1946
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 12:25 pm
Pyörä: SE ja kolmipökö
Paikkakunta: Hämeenperä

Viesti Kirjoittaja Kipa »

Eräs mieshenkilö lähestyi sähköpostitse nähtyään allaolevan kuvan:


"Jess. Hyvä rajaus ja meikkaus, symmetria ja sävyt. Komea malli. Laita ihmeessä kurakuva-arvoituskysymys kuraluuriin. Mikä mopo? Vihje: kaksisylinterinen eurooppalainen, ei bokseri, ihan hauska käyttöpyörä vaan kurapyöräilyyn. Saappaiden väri saattaa kertoa jotain.Heh ; )"

Kipa
Liitteet
new boots.jpg
(70.39 KiB) Tiedosto ladattu 166 kertaa
ehorko
Viestit: 22
Liittynyt: Ma Heinä 31, 2006 1:54 pm

Viesti Kirjoittaja ehorko »

wuh wuh...
Muutaman kerran uhonnut Tompalle että tarttis lähteä mettää näyttää ajamisen mallia, mutta kun noita tarinoita lueskelee ja kuvia vilkuilee niin tarttee hieman miettiä uudelleen..Ja tietenkin asiaan vaikuttaa se pikkuseikka että asunut kyseisen herran naapurissa ja katsellut sen reikäpäistä ajamista =)

heh, ei vaan, kait sitä tarttee lähteä messiin kun saapi mammalta ja kahdelta pikkusäätäjältä aikaa..
Eiköhän sitä opi kun pari kertaa käy rypemässä...tai noh, ei taida mettässä ajamista oppia asfaltilla pöristelemällä =)

Esa

"Kun istuu matalalla ja polvet korkealla, selkä on samassa asennossa kuin paskalla istuvalla koiralla."
(Seppo Räty kommentoi muovituolilla koulutustilaisuudessa istumista (STT:n jutussa, ennen 2005 MM-kisoja).)
mrantaah
Viestit: 31
Liittynyt: Ti Elo 15, 2006 10:40 pm
Pyörä: -
Paikkakunta: Pohojammaa

Re: Tampereen seudun ajo muisteloita! 2006

Viesti Kirjoittaja mrantaah »

Tomppa kirjoitti:Allekirjoittanut kun on ollut mukana kokemassa Folke West - tyyppistä matkantekoa (jossa voi sattua mitä vain) eri porukoissa, niin mieleen on jäänyt seuraavat reissut:

- Kipan matkassa

Näe ja koe Ylöjärvi- Kuru eri kuvakulmista.
Bonuksena maaperätutkimuksen peruskurssi ajovarusteet päällä, oikeaoppinen kaatuminen itseopiskeluna sekä etäopiskelujakso joka sisältää seuraavan tehtävän: Missäpirussameajettiinkunsereittioli niinhitonhyväeihänsitälöydytäältäkartaltamistään?
Nyt menee ohi otsikon, kun muistelen vasta tän päiväistä ajelua...

Ai näin se homma toimii!
Tänään päästelin Tompan perässä Ylöjärvi-Kuru välin, ja ihmettelin mistä heppu on nää tiet keksiny!

Olipa hieno pätkä se mikälie "kirkkotie" tms.
Hullun hauska olo koko sen mutkittelevan osuuden, paitsi kun hokasin
että alusta muuttui vauhdissa pehmeäksi hiekaksi jota (vielä) kammoksun.

Tarttee kait hankkia kunnon kartat josko tuota hauskaa löytyisi lisääkin!
Kiitokset vielä reittiopastuksesta!
SP41B
Viestit: 190
Liittynyt: La Joulu 04, 2004 3:38 am
Pyörä: Rossipyörä
Paikkakunta: Teisko

Viesti Kirjoittaja SP41B »

Taisin oppia saman kilvenkadotustempun kuin Tomppa, mutta vanhana jääräpäänä vähän hitaammalla kaavalla. Eli kurssi käytiin jo syksyllä, mutta kilpi kadotettiin keväällä. Samaan maastoon tosin.

Alueella asunee joku keräilijä joka irroittelee kilpiä ohimenevistä pyöristä. Jammu taisi mennä vähän hitaammin ohi kun siitä ehti ruuvata kilven siististi irti, meikäläiseltä repäisi puolet telineestä mukaansa...
My way is not the highway...
Avatar
Kipa
Viestit: 1946
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 12:25 pm
Pyörä: SE ja kolmipökö
Paikkakunta: Hämeenperä

Viesti Kirjoittaja Kipa »

SP41B kirjoitti:
Alueella asunee joku keräilijä joka irroittelee kilpiä ohimenevistä pyöristä. Jammu taisi mennä vähän hitaammin ohi kun siitä ehti ruuvata kilven siististi irti, meikäläiseltä repäisi puolet telineestä mukaansa...
Tiedossa tuo kaveri on. Se on kilpikonna :wink:

Kipa
Vastaa Viestiin