Garmin Zumo

Kuskien ja pyörien varusteet

Valvoja: Moderaattorit

bemAri
Viestit: 305
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 9:52 am
Paikkakunta: Turku

Garmin Zumo

Viesti Kirjoittaja bemAri »

Mistä mahtaa löytyä halvimpaan hintaan Zumo 550 navigaattori ?
Kotimaassa hinnat ovat vielä olleet 800 pahemmalla puolella, halvin netistä löytämäni on hintaan 766 eur tuolla http://www.sportextreme.com/pz826x530yEUR/
TTA
Viestit: 1563
Liittynyt: Ma Syys 26, 2005 8:53 pm

Viesti Kirjoittaja TTA »

Mitä edistyksellistä tuossa on verrattuna esim. Tompan Rideriin? Tai Garminin aiempiin malleihin?
Pedaali
Viestit: 80
Liittynyt: To Kesä 08, 2006 12:29 am
Paikkakunta: Suomenlääni

Viesti Kirjoittaja Pedaali »

Ei taida hirveesti halvemmalla löytyä.
Tuossa on Germaanian hintaseurantaa. *kliks*
bemAri
Viestit: 305
Liittynyt: Su Heinä 23, 2006 9:52 am
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja bemAri »

Edistyksellisyydestä en tiedä, itse ajattelin hankkia, koska nykyiseen navigaattoriini Garmin Ique 3600:een ei saa Itä-Euroopan karttoja, minulla kun on sen verran vanha versio, että siinä on Palm:in käyttöjärjestelmä. Etu on myös vedenkestävyys Ique:n verrattuna.
TomTomista minulla ei ole omaa kokemusta.
PeeM
Viestit: 7
Liittynyt: Ke Elo 10, 2005 11:30 pm
Pyörä: Ktm Adventure 640
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja PeeM »

Avatar
MP@
Viestit: 772
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 8:14 am
Pyörä: KTM990 -13
Paikkakunta: Laihia

Viesti Kirjoittaja MP@ »

tuohon hintaan pitää lisätä 21% alvia
Avatar
JSL
Viestit: 588
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 1:43 pm
Pyörä: KTM 790 Adventure, 640LC4 E, vm. 2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja JSL »

Marinea näyttäis myyvän Zumoa alle 700:lla eurolla:

http://www.marinea.fi/shop/product_details.php?p=1952

Eroa "Deluxe" ja "Europe" malleilla on nähdäkseni vain se, että Deluxeen pitää itse ladata muun euroopan kartat mukana tulevalta DVD:ltä kun Europessa ne on jo valmiiksi. Hintaeroa 150 EUR Deluxen eduksi. Sillä ostaa jo aika läjän muistikortteja mihin voi loppueuroopan kartat ladata.

[edit: senat oli sakasin]
Viimeksi muokannut JSL, To Joulu 07, 2006 12:29 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Kunkku
Viestit: 1948
Liittynyt: Su Syys 24, 2006 9:52 pm
Pyörä: Gessu
Paikkakunta: Luumäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kunkku »

Ei se nyt aivan noin mene: Malli Europe sisältää koko Euroopan kartaston ja autotelineen, jotka DeLuxesta puuttuvat. Erikseen ostettuna ne kartat ja teline maksavat saman verran kuin mallien ero, ellei vähän enemmän. Karttoja taas ei tarvitse latailla muistikorteille, vaan koneen sisäiseen muistiin. Muistikortti on sitten tietojen siirtämistä varten tietokoneen tai toisen navigaattorin välillä.
Avatar
JSL
Viestit: 588
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 1:43 pm
Pyörä: KTM 790 Adventure, 640LC4 E, vm. 2003
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja JSL »

Kunkku kirjoitti:Ei se nyt aivan noin mene: Malli Europe sisältää koko Euroopan kartaston ja autotelineen, jotka DeLuxesta puuttuvat. Erikseen ostettuna ne kartat ja teline maksavat saman verran kuin mallien ero, ellei vähän enemmän. Karttoja taas ei tarvitse latailla muistikorteille, vaan koneen sisäiseen muistiin. Muistikortti on sitten tietojen siirtämistä varten tietokoneen tai toisen navigaattorin välillä.
Jaa? Mitenkäs tämä sitten pitäisi ymmärtää?

"zūmo 500 Deluxe malliin on esiladattu Pohjoismaiden katukartat ja mukana toimitetaan DVD-levyllä yksityiskohtaiset Euroopan City Navigator v 9.0 NT katukartat. Levy sisältää nyt myös valikoituja Itä-Euroopan karttojakin."

Eli jos nyt en äidinkieltäni aivan väärin ymmärrä niin Deluxen mukana tulee DVD jolla on samat kartat kuin mitä Europe-mallissa on jo valmiiksi asennettuna. Ne voi nähdäkseni asentaa tuohonkin laitteeseen ainakin muistikortille jotka ovat nykyään halpoja kuin saippua. Ehkä ne voi asentaa myös suoraan laitteen sisäiseen muistiin, en tiedä. Mutta muistikortille varmasti (tai sitten laitteella ei tee mitään).

Autoteline tuosta Deluxesta puuttuu kylläkin, en moista osannut edes huomioida (kun en autoa omista). Näköjään erikseen hankittuna autoteline maksaa 110EUR! :D Mutta tosiaan, jos tuota haluaa autossakin käyttää niin sitten tuo Europe -malli ei lie yhtään huonompi/kalliimpi vaihtoehto.

Itse ajattelin asiaa omalta kantilta, eli laite mopokäyttöön ja itse ainakin säästäisin satasen ja ostaisin tuon Deluxen ja siihen ison muistikortin.
Avatar
Kunkku
Viestit: 1948
Liittynyt: Su Syys 24, 2006 9:52 pm
Pyörä: Gessu
Paikkakunta: Luumäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kunkku »

Alkoi itseäkin jo vähän epäilyttää, voisiko olla mahdollista, että MINÄ olisin erehtynyt... Joten kysyin asiaa itseäni viisaammilta, etten väärää tietoa levittäisi.
Halvemman Zumon mukana tulevalla DVD:llä on todellakin sama kartta-aineisto kuin kalliimpaan malliin on ladattu valmiiksi. Syy, miksi sitä ei ole ladattu valmiiksi myös tuohon halvempaan, on se, ettei siinä ole riittävästi sisäistä muistia. Siis 550 ja DeLuxe poikkeavat sen verran toisistaan, kyseessä ei ole vain varuste-erot.
Muistikortit ovat halpoja, joten merkittävämmäksi eroksi noille malleille jää se autoteline. Jos laajemmalla alueella matkailee, sitten sillä tietysti voi katsoa olevan jotain merkitystä, onko koko kartta-aineisto valmiina koneessa vai lisäkorteilla. Tosin se kortttikin mahtuu olemaan koneessa kiinni kaiken aikaa, eli mitäs sen on väliä, mistä se laite tietonsa lukee?
Avatar
Esu
Viestit: 139
Liittynyt: La Loka 02, 2004 10:05 pm
Pyörä: BMW 1200GS Adventure
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Esu »

450:n tulee maaliskuulla. Siitä on karsittu ainakin bt, ääniohjaus ja joku kolmaskin ominaisuus 500 sarjalaisiin verrattuna. Luulisi sitten näkyvän hinnassakin.
Osta enduro, niin et tarvitse katua.
(Honda NX 650, KTM 640, KTM 990S, BMW 1200GSA)
Avatar
2old
Viestit: 200
Liittynyt: Ke Syys 13, 2006 6:47 pm
Pyörä: KTM 990 Adv
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja 2old »

zumo 500 deluxe www.marinea.fi eur 680.
kasipallo
Viestit: 126
Liittynyt: Ti Loka 24, 2006 8:01 pm
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja kasipallo »

Miten moottoripyörä käytössä menisi tavallinen autonavigaattori tankkilaukun suojamuovin alle kätkettynä? vesi ei pääsisi laitetta runtelemaan ja tärinänvaimennustakin pehmeässä laukussa tulisi. Onko kukaan testannut?
Avatar
Kunkku
Viestit: 1948
Liittynyt: Su Syys 24, 2006 9:52 pm
Pyörä: Gessu
Paikkakunta: Luumäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kunkku »

Kyllä niitä tuli testattua toissa syksynä useampaa sorttia tuolla tavalla. Ei tuntunut järin käytännölliseltä, eikä turvalliselta. Näytöstä oli tietyissä valaistusoloissa vaikea saada selvää ja katseen joutui viemään liiaksi alas. Kaukana se oli sujuvasta navigoinnista. Tietysti jos laitteessa on hyvä ääniopastus ja ajaminen sujuu sen avulla, mikäs siinä sitten, voihan laite olla vaikka taskussa.
ankara
Viestit: 672
Liittynyt: Ma Elo 01, 2005 10:45 am
Pyörä: Swedukotari&LadyDomina
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Garmin Zumo

Viesti Kirjoittaja ankara »

bemAri kirjoitti:Mistä mahtaa löytyä halvimpaan hintaan Zumo 550 navigaattori ?
Kotimaassa hinnat ovat vielä olleet 800 pahemmalla puolella, halvin netistä löytämäni on hintaan 766 eur tuolla http://www.sportextreme.com/pz826x530yEUR/
Tänään 19/3/2007 näyttäisi 550 Zumo eli se "parempi" paketti olevan n. 702 EUR + pk. (Inc. VAT: £481.14)

http://www.blokesstuff.com/Product.aspx?ProductID=1361

Laitetaan tiedoksi ettei muille kävisi niinkuin itselle, löysin tämän melkein heti sen jälkeen kun olin tilannut vähän kalliimmalla ebaysta :shock: :oops: :evil: :evil: :evil:
Vastaa Viestiin