Syke kirjoitti:Ei tuosta nyt kannata itteään liikaa soimata, mun mielestä nämä on tärkeintä laittaa jakoon.
Tai no, tärkeintä jos nyt pelaa kuten kuuluu.
Se on juuri näin. Toivottavasti joku välttyy yllätyksiltä luettuaan tän kohelluksen läpi
Hienosti pelaa kytkin nyt
Ei tuokaan kyllä auttanut kaatumatautiin
Sellaisen huomion tein, että tuollaisella kaasarikoneella kyllä kannattaa kytkinkahva jättää paikalleen. Tai ainakin jos pyörällä on taipumusta ottaa itseensä umpihankiajosta.
Ajelin auraamatonta metsätietä, jossa yhdet autonjäljet. Niiden välissä irtolunta n. 30-40 cm. Puut olivat taipuneet tielle ja yhtä oksaa väistäessäni ajauduin urasta umpiselle, jolloin etupää menetti pitonsa ja hetken matkaa mentiin laidasta laitaan melkoisessa lumipilvessä. Heti kuuli pyörän käynnistä, että taas veti lunta keuhkoon ja sitten se sammui. Lähti kyllä polkemalla käyntiin, mutta aina kun tyhjäkäyntikierroksilta yritti lähteä liikkeelle pyörä stumppasi.
Kokemuksesta tiedän, että noiden oireiden jälkeen konetta täytyy kierrättää reippaasti, että se käy. No liikkeellelähtöhän ei olisi onnistunut ilman kytkinkahvaa. Sitten vaan liikkeelle kunnon kierroksilla ja reilusti vauhtia. Seuraava oksa tuli silmille ja piruettien jälkeen aimo pannut
Kaasarin tyhjentämisellä tuostakin selvittiin ja mukavaa oli uutta kytkintä, kahvalämppäreita ja tankohuppuja testailla hienossa pakkassäässä
