Ajokaveria Nummi-Pusulaan?
Valvojat: Jukka, Moderaattorit
- HarMi
- Viestit: 1080
- Liittynyt: La Helmi 25, 2006 10:19 pm
- Pyörä: Surly Instigator, DMR Bolt Long
- Paikkakunta: Espoo
Ajokaveria Nummi-Pusulaan?
Olen menossa pe 22.12 Nummi-Pusulaan ajelemaan pellolle, metsäteille ja poluille. Mahdollisimman vähän asfaltti- ja soratietä. Farmit.netin sääpalvelun mukaan sää siellä on pilvipoutainen ja pari astetta lämmintä. Ensin peltojumppaa ja sitten etsimään uusia metsäteitä ja polkuja Nummi-Pusulan, Sammatin, Suomusjärven, Kiikalan ja Someron rajamaastosta. Olen liikkeellä crossirenkailla.
1 tai 2 ajokaveria riittää. Poluista ja metsäteistä voisi ottaa selvää etukäteen esim. http://kansalaisen.karttapaikka.fi avulla.
1 tai 2 ajokaveria riittää. Poluista ja metsäteistä voisi ottaa selvää etukäteen esim. http://kansalaisen.karttapaikka.fi avulla.
routaisten peltojen pehtoori
- HarMi
- Viestit: 1080
- Liittynyt: La Helmi 25, 2006 10:19 pm
- Pyörä: Surly Instigator, DMR Bolt Long
- Paikkakunta: Espoo
Jos Lohjanjärvi menee kunnolla jäihin tänä talvena, niin mä voin ajaa Sammatin kautta järven yli teidän lähirantaan pörräämäänTomiKoo kirjoitti:Onneksi pyörä ei ole ajokunnossa, eikä ole sopivia renkaitakaan... En olis halunnu mukaan, yhtään.Päiviä laskeskellessa, Tomi
routaisten peltojen pehtoori
- HarMi
- Viestit: 1080
- Liittynyt: La Helmi 25, 2006 10:19 pm
- Pyörä: Surly Instigator, DMR Bolt Long
- Paikkakunta: Espoo
Vähän on ristiriitainen vastaanotto Vohloisten tai Vivamon rannassa.TomiKoo kirjoitti:Et perhana tule! Ammun sinut naapurin haulikolla, jos eksyt liian lähelle hiekkoa mieltäni kiusaamaan!Mutta kyllähän sitä on hyvälle vieraalle aina kahveet keitetty...
Tein pellolle uuden pidemmän, mutkaisemman ja pyöreä linjaisemman radan. Ajoin sitä yksinäni muutaman tunnin, enimmäkseen tapeilla seisten. On muuten pyörän hallinta seisten paljon helpompaa kuin istuen, pienen totuttelun jälkeen. Ilmeisesti pyörän käsittelyyn saa seisten lisää vääntövoimaa ja painopistettä pystyy siirtämäään paljon suuremmalla alueella. Pitkä sladi tapeilla seisten suunnan vaihtojen kera on minun mielestäni parasta mitä olen tähän mennessä pyörän selässä tehnyt.
Kokeilin videokuvausta vauhdissa ixus pieneen notkeaan kolmijalkaan kiinnitettynä. Ensin tökkäsin kolmijalan lamppumaskin ja mittarin väliin. Kuvaan tulee liikaa tärinää, ainakin LC4:ssa. Kypärän lipan reikiin kiinnitettynä tuli tärinätöntä kuvaa etulokarista ja etumaastosta. Sitten kameran akku olikin saanut tarpeeksi kylmää ja kuvaussessio loppui siihen. Tuota lippakiinnitystä täytyy kokeilla toistekin.
Samalla pellolla on myös hirvien ja peurojen ruokintapaikka. Pari metsästäjää tuli paikalle katsomaan eläinten jälkiä vihanneskasojen luo. Menin juttelemaan heidän kanssaan ja vähän pahoittelin että porkkanakasa on jäänyt enskan alle kun mutka on mennyt pitkäksi. Metsästäjät sanoivat että aja vaan myös muiden vihanneskasojen päältä niin leviävät paremmin pitkin peltoa. Tein sitten työtä käskettyä. Menivät porkkanat, juurikkaat ja punajuuret soseeksi ja rämmäleiksi pitkin pellon laitaa. En ole ennen vihannesburniksesta kuullutkaan.
routaisten peltojen pehtoori
Re: Ajokaveria Nummi-Pusulaan?
Morjens , itse olisin lohjalta päin ja etsiskelen ajokaveria enskaa sun muuta sen semmoista, sänkeä , jotain siihen suuntaan edes viittaavaa
yksin on melko tylsä mennä pitkää matkaa :s
Jos kiinnostaa niin soitelkaa 044-0898938
T.Mika
Jos kiinnostaa niin soitelkaa 044-0898938
T.Mika
Re: Ajokaveria Nummi-Pusulaan?
Olisin menossa nummi-pusulaan taas ajelemaan tossa lauantaina, olisiko ketään tulossa mukaan ? luvassa metsää, sänkeä sun muuta kivaa 