Isle of Man TT race 2017

Ilmoituksia tulevista kokoontumisista ja tarinoita menneistä. Reissutarinat ja jorinat.

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Kilppari
Viestit: 4
Liittynyt: Su Huhti 20, 2014 9:26 am
Pyörä: BMW F650 GS

Isle of Man TT race 2017

Viesti Kirjoittaja Kilppari »

Moro,

Jo vuosia ollut hinku käydä Man saaren TT kisoja katsomassa edes kerran elämäni aikana. Onko tuonne jotakin porukkaa lähdössä (esim. perinteisesti tms.). Onko hyviä vinkkejä majoituksesta, matkasta, lauttalipuista tms. mitä olisi hyvä tietää. Miten homma pelittää perillä? Tiettyinä viikonpäivinä 1 viikolla harjoitukset, jolloin saaren tiet suljettu varhaisesta aamusta iltaan? Tarkoittaako sitä, että korvaavia teitä ei ole=> et pääse siirtymään päivän aikana eri katselupaikoille, kuin jalan, vai pääseekö siirtymiä tekemään esim. mp:llä. 2 viikko lienee samalla lailla kuin harjoitusviikko, paitsi tietysti kisa viikko.?
Niin ja reissu tarkoitus tietysti tehdä mp:llä 2 päällä.
Lauttoja ei taida kulkea enään Norjasta Skotlatiin?
Hyviä vinkkejä, mistä päin majoitusta kannattaisi katella.
Muuta hyödyllistä tietoa? Kustannuksia?
Avatar
vtwin
Viestit: 512
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2008 12:08 pm
Pyörä: BMW, Ducati, Cube e-MTB
Paikkakunta: Sydän-Häme

Re: Isle of Man TT race 2017

Viesti Kirjoittaja vtwin »

En ole varsinaisia TT kisoja ollut katsomassa, mutta klassikkoja muutaman kerran.

Pari havaintoa;

~elokuussa ajettava ClassicTT on yhtä hieno (ellei hienompi?), rennompi tapahtuma jota kannattaa myös miettiä. Vähemmän porukkaa, kelit yleensä hyvät loppukesästä. Samaan aikaa myös moderneja pyöriä - manxgrandprix. Tämän päivän Klassikot ajelee jo melkein yhtä kovaa, kuin TT kisan kärki. Kuskit ~samat :-)

treeni- ja kisapäivinä tien sulkemiset hieman vaihtelee, netistä näkee sulkuajat parhaiten. Ja paikallisradion (manxradio) kuuntelu on ihan ehdotonta, selostukset on huippuluokkaa. Live tulospalvelu + manxradio kisojen aikana on täälä koto-Suomessa ihan huippu seurata kisoja.
Pyörällä pääsee liikkumaan helposti, vaihtoehtoisia teitä on, paikkaa voi vaihtaa. Vaatii navia/karttaa/tuntemusta. Paikalla olevilta konkareilta/paikallisilta kannattaa kysellä neuvoa. Kisaviikkoina on tietenkin ruuhkia, kaahaajia (ja poliiseja!). Varovaisuus on tärkeää. Monet turistit ajavat ensimmäistä kertaa vasemmalla.. tilanteita tulee...
Taksit on suht halpoja, höyryjuna-ajelu on nostalgiaa.

Majoituksen kanssa kannattaa olla ajoissa liikkeellä. ns. homestay on yksi parhaimpia vaihtoehtoja. Ihmiset myös vuokraavat kokonaisia taloja.. paikalliset ei kaikki tykkää kisoista -> kämppä vuokralle ja pakoon. Hotelleja on moneen lähtöön ja hintaan. Myös telttailu on mahdollista. TT:n majoitukset ja lautat varataan yleensä n. vuotta (sic!) ennen täyteen. Myöhemmin tulee sitten peruutuspaikat myyntiin. Joskus saattaa joutua majoitusta vaihtamaan kesken vierailun. Paikalliset haluavat mielellään myydä kerralla koko 2vkon paketin.

Pääkallopaikka on Douglas. siellä on varikko, eniten menoa iltaisin. MP:llä helppo asustaa Castletown, Peel, Ramsey jne.

Itse mentiin kerran PreTT kisoihin rahtilautalla Göteborg - Immingham ja sitten Steam Packet:lla joko Liverpool - Douglas tai Heysham - Douglas. Kanaalin yli pääsee kanssa melkolailla 24/7, senkun ajaa satamaan ja ostaa lipun (Calais, Dunkerque, Hook of Holland..), Englannin läpi ajaa päivässä.
Nuo Steam Packetin lautat on sitten just ennen kisoja ja heti kisojen jälkeen ihan täynnä, kannattaa kysellä missä on tilaa. Tai valita tulo ja meno vähän eri tavalla kuin 50'000 muuta turistia. (kävelevä matkustaja saa lähes lauttaan kuin lauttaan lipun.. ja satamasta voi käydä päivittäin kyselemässä peruutuspaikkoja, jos esim. haluaakin poistua aiemmin kun on aikonut.)

Saaren hintataso on ihan ok, ehkä hieman Suomea halvempi. Raha on sama kuin Englannissa, seteleitä on erilaisia, ja Englannissa ei joka paikka välttämättä kelpuuta Mansaaren seteleitä maksuna! (en tiedä miksi, pelkäävätkö väärennöksiä?)

Ihmiset on avuliaita, ystävällisiä ja helppoja lähestyä. He ymmärtävät, että vaikka näistä vieraista lähtee melua ja hajua, he tuovat saarelle rahaa aika isoja summia joka vuosi.

http://www.steam-packet.com/
http://www.visitisleofman.com/
http://manxradio.com/
http://www.iomtt.com/
http://www.iomtt.com/Classic-TT.aspx
http://www.manxgrandprix.org/
http://www.stenaline.co.uk/

.ORG:lla on muistaakseni kanssa ika hyviä ketjuja aiheesta?

Tuli vähän tällasta tajunnanvirtaa, toivottavasti saa selvää. jos jotain muuta kysyttävää, voin koittaa vastata.
"..kai tässä ny ryyppää ku koneet hajoo ja lunta sataa.."
Avatar
kimmokekki
Viestit: 1435
Liittynyt: Pe Huhti 13, 2012 7:30 pm
Pyörä: KTM 530 exc-R
Paikkakunta: tervakoski

Re: Isle of Man TT race 2017

Viesti Kirjoittaja kimmokekki »

Aijai kun olisi kiva päästä tänävuonna jo !
Bruce Anstie saa TT:hen Honda Rc213V-S mallin ajettavaksi ... HUH


Sent from my iPhone using Tapatalk
aina tavoitettavissa ?
0440800172
kimmokecki@gmail.com
Vastaa Viestiin