Honda Brandtilta ei tipu mitään lappuja. Soittelen myös Ruotsiin alkuperäiselle diilerille kunhan vaan osaavat nostaa luurin ylös..
TUVilla ei ole mitään lappuja, ruotsissa / ahvenanmaalla niitä ei tarvitse. Joten nyt alkaa umpikuja lähestymään. Soittelen konttoreita nyt läpi jos joku saisi jotain järkeä tähän.
--------
Edit:
Älkää yrittäkö tuoda 2003 uudempia mopoja tähän sääntövaltioon.
Äläs nyt vielä luovuta! Jos oikein menee tukalaksi, vielä on sellainen (melko epätoivoinen) ässä hihassa että hankit siihen ulkomailta pelkän kilvissä olevan/olleen rungon joka on max. 2003 vuotinen.
Tuo tuv nord kannattaa vielä kysyä, ja rohkeasti ne ruotsinkielisen alueenkin asemat läpi. Aina parempi jos tunnet jonkun hyvin ruotsia puhuvan, rannikolla eivät välttämättä periaatteestakaan puhu suomea vaikka sitä osaavat
Olisi mukava kuulla trafin virallinen kanta, miten suomessa kerran jo rekisteröity laite ei kelpaa, meinaan siis oikein lakipykälästä otettuna.
Mä en käsitä muutenkaan tota Ahvenenmaalta tuotujen pyörien uudelleen rekisteröintiä !
Mihin se perustuu ??
Eihän Hartolasta haettujakaan autoja mopoja tarvii uudelleen rekisteröidä ja se on sentään kuningaskunta [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
JUHHisi kirjoitti:Mäkin voin omasta vm.2000 xrr laittaa kuvan rekisteriotteesta jos eivät muuten usko..
Onko sulla joku tyyppihyväksyntälappu siitä tms?
Ei kyllä oo.
Oon jo 4 omistaja tälle pyörälle suomessa. Suomeen tuotu kait joskus 2008 "muuttopyöränä". Sekin jännä että mulla on motovanteet rek.otteessa ja katsastettu 2 henkilölle vaikka takalokarissa lukee "For operators only" ja takahäkki on tehtaalla mitotettu tyyliin yhdelle 100kg kuljettajalle. Tehdas tekoiset takatapit löytyy myös..
Mutta on kyllä aivan käsittämätöntä miten Ahvennanmaan kilpi/katsastus ei käy suomessa kun kuiteskin osa suomea mokoma saari.
Viimeksi muokannut JUHHisi, Ke Heinä 29, 2015 8:30 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ei helvata,taas tämmöinen tapaus,onko näiden vehkeitten ylle langetettu jostain syystä joku kirous...
Tossa muutama sivu taaksepäin oli suht isoja vaikeuksia kaverin mopon kilvittämisessä,CoC-todistus ainakin järjestyi kivuttomasti tuolta http://www.pakettiautopojat.fi/vastaavu ... fault.aspx . Älä anna heti periksi,voimia!
-Timppa-
Toivottavasti tää keissi saa onnellisen lopun, saman kylän miehiä kun ollaan! Onhan XR:ien kilvittämisissä Suomeen aikaisemminkin ollut ongelmia mutta tää tapaus on kyllä kaiken huippu. Millä helvetillä mopo on kilvitetty taffelsipsimaassa jos ei mantereella kelpaa kilpiin Tää juttu kannattaa nyt tonkia oikein pohjamutia myöden
Kysyin tätä eräältä tutulta joka on asunut ahvenanmaalla aika kauan, tuntee jonkun tyypin paikallisella trafilla (http://www.mfb.ax) ja lupasi kysyä asiaa. Eli odota vielä hetki ennen kuin maksat mistään todistuksista
Edit: 5.8 , ei ole vastaillut mitään...
Viimeksi muokannut Juice, Ke Elo 05, 2015 6:29 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mikähän tossa on kun alkaa olla aika halpa eikä mene kaupaksi??? -91 mallinen xr600 on vain satasen halvempi.
Toi taisi olla ensin 4000, sitten 3500 ja nyt 3000.
En tiä, itselle kyllä kelpaisi jos olisin mopoa etsimässä. Voisiko olla kun tuo on R malli että kireä kone, 18tkm ajettu, eikä mainintaa onko yläpään kuntoa tarkisteltu tahi venttiilin välyksiä tsekattu?