Vesijäähdytteinen R1200GS /1250

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
tertsu
Viestit: 2811
Liittynyt: Pe Loka 01, 2004 11:11 am
Pyörä: Husqvarna TE 300 -24, KTM 990 S -07
Paikkakunta: Oulu

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja tertsu »

Kupruilun takia vaihdettu koko moottori takuuseen:
This was removed under BMW warranty due to issues of corrosion to the painted finish,the area most affected by this is the upper section of the main engine housing,we have taken the photos the best we can to show this...
Kura lentää...
japele
Viestit: 7
Liittynyt: La Heinä 10, 2010 3:30 pm
Pyörä: Africa Twin rd 04

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja japele »

Kyselisin muiden vesikessun omistajilta putkessa paukkumisesta,itsellä 2014 vuoden adve
joka ampuu moottorijarrutuksessa tosi paljon ja välillä sammuttaa pyörän.Onko ominaisuus
vai pitäisikö huolestua.
blueroan
Viestit: 11
Liittynyt: Ti Loka 23, 2012 2:47 pm
Pyörä: BMW R1200GS vm -13

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja blueroan »

Ei minulla ainakaan ole kertaakaan paukkunut putkessa perus-gessussa.
Avatar
Ari
Viestit: 489
Liittynyt: Ke Loka 08, 2008 1:58 pm
Pyörä: Helkama
Paikkakunta: Turku

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja Ari »

Ei paukuttele vesigessu minullakaan. Putkessa oleva läppä takerteli pyörässäni joskus, en kyllä sitäkään ajossa juuri huomannut, mutta saattaisi jumiutuessaan aiheuttaa tuontyyppistä ongelmaa. Huollossa voivat läpän toiminnan mitata testerillä, saattaa sen omin silminkin nähdä, jos akselin pääsee näkemään.
japele
Viestit: 7
Liittynyt: La Heinä 10, 2010 3:30 pm
Pyörä: Africa Twin rd 04

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja japele »

Pitää viedä huoltoon tarkistettavaksi,itsellä ensimmäinen gessu eikä
tiedä mikä kuuluu pyörän ominaisuuksiin.Sisäänajo huoltoon viedessä
mainitsin asiasta mutta ei noteerattu mitenkään muuten kun sanomalla
Kuuluukin paukkua jonkin verran.Kiitos vastanneille.
Kassu2
Viestit: 10
Liittynyt: Pe Loka 19, 2012 9:31 am
Pyörä: BMW 1200 GS ADVENTURE -14

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja Kassu2 »

Kyllä paukkuu reippaassa ajossa..ihan niinkuin asiaan kuuluu :D
kotari
Viestit: 31
Liittynyt: Ma Loka 04, 2004 9:57 pm
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja kotari »

Niin paukkuu täälläkin ja paukku se vanhakin gessu. ei muuta kun kierroksia koneelle. Tietysti sopivan sisäänajon jälkeen.
BMW R 1200 GS-14, BMW R 1200 GS-04, KTM 640 SM-04, Africa Twin-00, 250KX-90, Kawasaki Gpz 1100-84, Honda 350CB-72, Jawa 250-68
sik
Viestit: 60
Liittynyt: To Heinä 13, 2006 9:48 pm
Pyörä: jopo
Paikkakunta: Kuopion kuppeessa

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja sik »

Uuden vesigessun omistaja ilmottautuu. Hayabusa vaihtui pystyssä ajettavaan muutaman vuoden kyykistelyn jälkeen. Pyörässä on varusteina touringpaketti, sportpaketti, enduropaketti, pinnavanteet ja moottorinsuojaraudat. Lisäksi Touratech jalkatapit ja kaatumarautoihin tukiraudat taakse. Traxin laukut asennetaan pikapuoliin ja huollossa asennetaan virranulosotto satulan alle. Mitäs mieltä olette Tuoratechin yläraudoista, olisi nätti lisä alkuperäisiin kaatumarautoihin ja suojaa jäähdyttimiä.
Avatar
Ari
Viestit: 489
Liittynyt: Ke Loka 08, 2008 1:58 pm
Pyörä: Helkama
Paikkakunta: Turku

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja Ari »

Suosittelen niitä tankinsuojarautoja alarautojen lisäksi. Minulla on Krauserin raudat ja ainakin niillä pyörän kaatuessa se kippaa helposti sylinteriraudan varassa "yli" niin että tankki ainakin naarmuuntuu ilman noita ylärautoja.

Lisäksi kannattaa harkita suojia jäähdyttäjille ja ajovalolle. Ovat melkoisen tyrkyllä kiville ja muulle lentävälle tavaralle. Jäähdyttäjien suojat on helppo tehdä itsekin, suorakaiteen muotoiset palat seulapellistä Sikaflexillä kiinni aukkoihin.
Ajovaloon tein myös suojan itse pleksistä, tosin se kyllä syö valotehoa jonkin verran. Lediumpio on kohtalaisen kallis, eikä lasia taida saada erikseen, joten tehon heikkenemisestä huolimatta suojan siihenkin laitoin. Saahan noita suojia kaupallisinakin versioina.
Avatar
mek
Viestit: 2708
Liittynyt: Ke Loka 22, 2008 3:07 pm
Pyörä: V-Strom 800 DE
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja mek »

Onko kenelläkään noita Bemarin omia LED-lisävaloja, näkeekö niillä mitään? Sumuvalothan ne ovat, lyhyen valon kaveriksi suunnittelin vanhaan gessuun, mutta kannattaako niistä maksaa satanen kappaleelta?
LisenssiUral
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Loka 07, 2015 9:10 pm
Pyörä: R 1200 GS

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja LisenssiUral »

^ Mulla oli edellisessä ja on nykyisessäkin. Tielle ei tule lähelle niin paljon (mutu) valoa kuin yleensä sumareilla. Kulkuneuvon eteen lähelle tuleva valonmäärähän huijaa mieltä luulemaan että on valoa, vaikka todellisuudessa kauas näkeminen vaikeutuu.

Näillä tehtaan LED:llä tielle osuva valomäärä kasvaa vain hiukan mutta eteen sivuille (ojan taakse) paljon (mutu). Joten syyspimeillä on pienemmillä teillä on mukavampi ajaa, etenkin hiljaisilla nopeuksilla näkökentän reunoillekin näkee.
Päivällä nuo tehtaan ledivalot näkyvät (kuulema) hyvin eivätkä (kuulema) häikäise. (juu, ei saa polttaa päivällä)
sik
Viestit: 60
Liittynyt: To Heinä 13, 2006 9:48 pm
Pyörä: jopo
Paikkakunta: Kuopion kuppeessa

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja sik »

Mulla on bemarin omat lisävaloledit, möivät niitä lisäpitkinä mutta kyllä ne enemmän sumarit on. Nyt on haussa oikeat lisäpitkät ja muutamat hyvät on jo löytynyt. http://m.motonet.fi/fi/tuote/484052/Lis ... 5-W-9-32-V
http://www.zenoverland.com/led_lights/r ... utput.html
Noissa ZenOverlandin valoissa on sekä lyhyet että pitkät, olisi todella herkulliset. Kuinkahan nuo saa kytkettyä mopon omaan johtosarjaan?

Toinen kysymys; Onko kellään kokemusta gessun vaihdeshifteristä? Sen saa jälkiasennuksena vesigessuun ja ajattelin josko asennuttaisi. Saako rahoille vastinetta?
LisenssiUral
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Loka 07, 2015 9:10 pm
Pyörä: R 1200 GS

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja LisenssiUral »

^ naks =>Täällä väärässä topikissa on aiheesta jokunen kommentti.
Reilut 12 tkm ajoin tarvikeshifterillä ja pyörän vaihtuessa uuteen tuli tehtaan shifteri. Ylöspäin vaihdoissa en eroa huomaa. Tarvikeshifterihän oimii vain ylöspäin, tehtaan kapineella onnistuu ilman kytkintä alaspäin vaihdotkin.

Aiemmin pidin shifteriä turhana kapineena mutta nyt kokemusten jälkeen pidän erittäin mukavana varusteena.

Vm 2013 vesigessuun ei voi tehtaan shifteriä asentaa, vasta vm 2014 ja uudempiin onnistuu tehtaan shifterin asennus.

Vink. Käytetty jälkiasennusshifteri on myynnissä, Lohmanin tekemä = myös wunderlichin sivuilta löytyvä malli.
Avatar
SS
Viestit: 1145
Liittynyt: Pe Kesä 15, 2007 10:12 pm
Pyörä: R1200GSA LC, Husqvarna Rödmyra 118cc -51
Paikkakunta: Nummela

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja SS »

sik kirjoitti:.......Toinen kysymys; Onko kellään kokemusta gessun vaihdeshifteristä? Sen saa jälkiasennuksena vesigessuun ja ajattelin josko asennuttaisi. Saako rahoille vastinetta?
Asennutin tuon alkuperäisen power shifterin kesällä ja pois en antais, en tosin muitakaan leluja ja härpäkkeitä joita siinä on...mä kun tykkään kaikista teknisistä tilbehööreistä.
Eniten siinä ehkä iloa tuottaa alaspäin vaihtamisen helppous, risteykseen tultaessa ja alaspäin vaihtaessa ei todellakaan tarvitse koskea kytkimeen muuta kuin just ennenkuin liike pysähtyy. Ei missään vaihdevälissä.

Olettaisin että tuossa on vielä jonkinlainen adaptiivisuus, eli kompuutteri oppii pikkuhiljaa kuskin vaihtamismieltymykset, koska homma on muuttunut kokoajan vain pehmeämmin toimivaksi.

Osansa saattaa olla myös tuolla bensankulutusta lisäävällä ja moottorin toimintaa parantavalla AF-XiED O2 Sensor Manipulator- ameriikankeksinnöllä, jonka siihen laitoin loppukesästä.
Tuolla saa helposti muutettua polttoaine/ilma- suhdetta siihen suuntaan että koneesta saadaan mukavammin toimiva, mutta joka tietysti sitten lisää päästöjä...
J-PS
Viestit: 16
Liittynyt: To Loka 10, 2013 11:13 pm
Pyörä: 2 x BMW R1200GSLC

Re: Vesijäähdytteinen R1200GS

Viesti Kirjoittaja J-PS »

mek kirjoitti:Onko kenelläkään noita Bemarin omia LED-lisävaloja, näkeekö niillä mitään? Sumuvalothan ne ovat, lyhyen valon kaveriksi suunnittelin vanhaan gessuun, mutta kannattaako niistä maksaa satanen kappaleelta?
Multa löytyy. Lisäpitkinä ne mullekin myytiin, mutta eipä niistä paljon muuta iloa ole kuin havaittavuuden parantuminen päiväsaikaan - mikä sekään ei ole lainkaan huono juttu. Mutta parin IB-ajon perusteella (siinä yöllä kun on hyvää aikaa napsutella esim. sitä lisävalojen katkaisijaa...) väitän, että omaan näkemiseen nuo eivät juurikaan vaikuta. Keväällä nuo lentää hevon***tuun ja tilalle tulee Clearwater Kristat; sitten pitäis nähdä. :D Tai sitten jätän nuo huomiovaloiksi lisäpitkien rinnalle. Mistä noita Bemarin tuikkuja satasella saa? Mä muistaaksen maksoin omistani pitkälti yli viishunttia, siis pyörän tilauksen yhteydessä.

-jp-
Vastaa Viestiin