R1100S/GS

Täällä voit esitellä oman rakennusprojektisi ja kadehtia muiden projekteja.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
ATC
Viestit: 2290
Liittynyt: To Huhti 20, 2006 12:53 am
Pyörä: HP2E
Paikkakunta: Oulunseutu

R1100S/GS

Viesti Kirjoittaja ATC »

No voi helekatin helekatti!
Lähdin Uraa tapahtumaan mönkijällä, toki oli huisin hyvä reissu,mutta mutta. Houkuttelin siinä porukkaa kokeilemaan Can-Amin 800;sta, jospa vaikka kuume nousisi. Nousikin, nousi vaan väärin päin ja nyt sitten tarvitaankin hyviä neuvoja. Pitäisi tuo R1100S muuttaa talven aikana GS malliksi. Renkaat, vanteineen, jousitus, reatiotanko, yläkolmio ja kait muovihässäköillekkin pitäisi tehdä jotain, että saa GS mallin tankin istumaan. Osatkin pitäisi jostain kaivaa, lompakolla kun hieroin ohimoita, totesin ehjien käytettyjenkin toimivan mainiosti. Jelppivä tyypit kun on linkit hukassa, mistä voisi osasia kysellä. :wink:
Avatar
karkka
Viestit: 293
Liittynyt: Ma Syys 18, 2006 5:34 pm
Pyörä: R1250GSA/F650GS
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja karkka »

Jaaha on sitten toiseenkin mönkkäri mieheen iskenyt gessu kuume :lol:
Avatar
ATC
Viestit: 2290
Liittynyt: To Huhti 20, 2006 12:53 am
Pyörä: HP2E
Paikkakunta: Oulunseutu

Viesti Kirjoittaja ATC »

Kyllä GS olisi ollut mieluinen, mutta talliin kuitenkin rantautui Aprilia Caponord 1000. Oikeastaan ihan vaan, kun on noilla ajokavereilla samanlaiset, niin päätin olla antamatta niille tasoitusta... :wink:

Pikaisen 520km testilenkin jälkeen, vaikuttaa ihan mukavalta peliltä.
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

No varmaan parempi ratkaisu tuo. Ei tosta R1100S:stä saa GS pyörää mitenkään.

Ja voihan tuolla Caponordilla ajella hiekkateitä ihan hyvin. Tuskin kuitenkaan kannattaa mennä pienemmille poluille ja soille.

Ei muuta kuin mainiota hauskanpitoa hiekkateillä ;o) ja tervetuloa porukkaan.

Pekka
:shock: :shock: :shock:
Avatar
Raimo
Viestit: 1294
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 8:17 am
Pyörä: BMW R80GS & XT1200Z
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Raimo »

Jos ATC:tä hiukankaan tuntee, niin minä ja sinä Pekka ei pysytä kolmea mäntyä pitemmälle CapoNordin perässä. Ei se ajokki, vaan se käskijä. Muistatko Pekka sen cebarikuskin, joka määritti jälleen kerran sen vanhan totuuden: Matkaenduron tekee kuski, ei pyörä.
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

Raimo kirjoitti: Muistatko Pekka sen cebarikuskin, joka määritti jälleen kerran sen vanhan totuuden: Matkaenduron tekee kuski, ei pyörä.
Joo. Se KH eli Kari Hanski ajoi sillä Cebarilla asfalttirenkailla Kontiorallin enduroreissulla ihan käsittämättömästi. Nappularenkaiset jäi jalkoihin. Ihan hullu mies, mutta osaa tosiaan ajaa.

Pekka
:shock: :shock: :shock:
Vastaa Viestiin