No niin, reissu Suomeen tuli heitettyä.
Matkaa kaiken kaikkiaan tuli 5823km, josta noin 1600km oli Saksalaista autobahnia (nopeus tuolla siirtymäpätkällä oli noin 150-160kmh).
Mukana on myös noin (vain) 400km soraa, hiekkaa jne.
Oheisissa kuvissa kuva renkaasta ennen ja jälkeen reissun. Kuten huomata saattaa niin mitään suurempaa kulumaa tuolla ei ole tullut. Pientä kantikkaaksi kulumista on havaittavissa kun ei noita mutkia tuolla siirtymillä juurikaan ole
Pyöränä R1200GS, jossa suurimman osan matkasta sivulaukut, karttalaukku ja tavarasäkki täynnä tavaraa, sekä vajaa 80kg kuski.
Pyörän keskikulutus tuolla matkalla 6.1 l/100km.
Tuntemukset renkaista:
- Hyvät reissu renkaat, joilla myös sorateillä ajaminen onnistuu, kunhan
muistaa että nyt ei mistään nappulakumeista puhuta.
- Vaikuttaa kestäviltä renkailta, joilla varmaan pääsee lähemmäs 15tkm.
- Soralla takarengas lähtee helposti luistoon, joka ei yllätä vaan luisto tuntuu olevan hanskassa koko ajan.
- Eturengas ok soralla jos ei ala hurjastelemaan.
- Hiekallakin noilla pääsee jos vain pitää vauhtia yllä.
- Isommissa nopeuksissa rengas tuntui hieman hermostuneemmalta kuin Anakee (ohjaus alkoi kevyesti voblaamaan tuossa 150 vauhdissa yhdellä kädellä tangosta kiinni pitäessä (samaa en ole huomannut Anakeen kanssa)).
- Vielä ei ole tietoa miltä rengas tuntuu kunnon alppi mutkissa, mutta eiköhän tuo selviä sen jälkeen kun saa appiukon takaisin lentokoneeseen suomea kohti...
Kaiken kaikkiaan hyvä rengas joka toimii kaikenmoisessa ajossa. Voin suositella jos ajo suurimmaksi osaksi on asfalttia ja kova pintaista soratietä.
RTJ:lle kommenttia.
Tuleehan sitä aina joskus tuota maaemoa halailtua, kuten tuli tuolla yhdellä hiekkapätkällä kun ajatukset karkasivat jonnekkin muualle tuosta itse ajotapahtumasta

Vauhtia hiekalla ei ollut tarpeeksi joten eturengas karkasi eri suuntaan kuin olin suunnitellut. Tästä syystä kumpsahdin kyljelleen pikku vauhdista. Kuski kolautti sääriluut sylintereihin joista muistoksi tuli pari kellertävää mustelmaa, pyörästä meni toinen vilkku ja Desierto kate halkesi.
Tuon Desierto katteen kestävyys on miinusta jos pyörää aikoo metsään viedä, koska kaatoja tulee taatusti. Otin yhteyttä TT:iin ja kommenttina sieltä tuli että tuota muovia ei voi liimata. Selvittelen vielä että onko kyseessä tosiaankin muovi ja jos on niin mitä materiaalia se on. Uusi tarvike kate maksaa noin 250 eemeliä (joten on kallista puuhaa kaataa ja hommata uusi kate

)
Kuitenkin olen edelleen sitä mieltä että tuo Desierto 3 kate on hintansa väärti verrattuna vakio pleksiin sekä TT:n satula, joka tuntuu todella hyvältä hyvältä pidemmällä matkalla (meno ja paluu matkalla tuli molemmilla istuttua noin 1800km/suunta yhtä soittoa).