Ola kirjoitti: Ilmatilaksi jätin ohjeenmukaisen 160mm. Paikallaan keulaa ei kovinkaan montaa senttiä saa pumpattua...pohjaan ei mene mitenkään. Keulassa on ns. nolla paineet eli ei yhtään lisätty vaan laskettu kaikki pois. Kaikki öljytkin on keulassa tallella eli stefat pitää kyllä.
Itsellä TA, johon tehty sama viritys ja kaikkia toimii hyvin. Tuon progressiivisuuden ideahan on että alku on pehmeä ja sitten jäykkenee, joten se ettet saa keulaa painumaan pari senttiä enempää kuulostaa oudolta. Mieleeni tulee kaksi asiaa:
1) TA:ssa oli vakiojousien kanssa holkit jousien yläpäässä, joita EI laiteta noiden Wilbersin jousien kanssa (vanha jousi + holkki oli yhtä pitkä kuin uusi jousi), eli olisiko AT:ssä myös vastaavasti. Jos tälläiset "ylimääräiset" holkit ovat lisäämässä jousen esijännitystä on tuloksena kuvailemasi kaltaisia ongelmia.
2) Onhan öljyä varmasti oikea määrä? Kuvailemasi ongelmat voisivat johtua myös suurehkosta öljyn ylitäytöstä.
Toivottavasti vika löytyy, koska keula on kuten jo mainitsinkin varsin hyvä noiden jousien kanssa, ainakin TA:ssa.
Terveisin