No johan on Yamahalla ihme meininki, räjäytyskuvassakin näkyvät yhtenä osana. Tarkkana saa näköjään olla.markusm kirjoitti:toisenpuolen laakeri, missä on jakoratas edessä, ei saa yamahanlta erikseen koska ei ole irrotettavissa, myydään vai puolikkaan kampuran mukana, ja sen hinta oli muistaakseni 385e. no rattaan saa kyllä pois edestä koneistamolla, ja uuden sarjanumero koyon tilalle, ja rattaan takaisin.
Mittailin kierokangen välyksiä tuossa vielä uudestaan ja sen verran pitää vetää takaisinpäin että alapään välykset ovat ihan toleransseissa välyksen ollessa 0.4 mm ja ohjearvo on 0.35-0.65 mm. Edelleenkin yläpäästä sivuttain taivuttamalla liikehdintää on hiukkasen liikaa. Kuitenkaan kiertokangen pituussuuntaan ei tunnu pienintäkään välystä käsin kokeilemalla.
Sain muuten YV:llä viestiä tuosta kiertokangen vaihtamisesta ja siinä kehotettiin jättämään vaihto tällä erää väliin jos/kun välystä ei laakerissa tunnu kiertokangen suuntaisesti. Mitäs on muut asiantuntijat mieltä?