Sivu 1/2

Renkaan väriraita vs. pyörimissuunta

Lähetetty: Ke Marras 15, 2006 9:41 pm
Kirjoittaja tonnikeiju
Onko tolla renkaaseen upotetulla väriraidalla joku pyörimissuunnan kertova funktio? Osassa raidoitetuista renkaistahan pyörimissuunta on merkitty nuolella renkaan kylkeen, mutta joissain on pelkästään toi raita. Vai onko raita kenties vain sen takia, että muistaa asentaa nastoitetun renkaan aina samoin päin?

Lähetetty: Pe Marras 17, 2006 12:37 am
Kirjoittaja Pedaali
Mulle on jostain jäänyt päähän, että nuo värilliset raidat renkaissa olisi jotakin renkaan valmistukseen liittyviä tarkastusjuttuja. Siis, että kun rengas "paistetaan" muotoonsa, niin sen jälkeen se menee sellasen koneen läpi, joka käy jollain anturilla läpi sen renkaan muodon jostakin tietystä kohtaa ja laskee vaikka nappuloiden määrän, etäisyyden ja korkeuden tietystä kohtaa rengasta. Useinhan niitä raitoja saattaa olla jopa useampiakin ja eri värisiä.

Edellä lausuttu on voimakasta mutua, ja vastuu siirretään lukijalle! :wink:

Lähetetty: Su Marras 19, 2006 4:12 pm
Kirjoittaja timo
Trellikka alkoi muinoin värjämään raitoja kumiin erottuakseen muista. Lehtikuvasta näki jo kaukaa mikä rengas. Fiksua mainontaa...

Lähetetty: Su Marras 19, 2006 4:29 pm
Kirjoittaja RTJ
Eikös väriraita vaan kerro sen että ko kumi ei ole maantiekäyttöön hyväksytty?

Riku

Lähetetty: Su Marras 19, 2006 5:27 pm
Kirjoittaja Jarno
RTJ kirjoitti:Eikös väriraita vaan kerro sen että ko kumi ei ole maantiekäyttöön hyväksytty?

Riku

Jotenkin olisi sellainen muistikuva että noita raitoja on ihan maantiekäyttöön tarkoitetuissakin renkaissa.

Lähetetty: Su Marras 19, 2006 10:10 pm
Kirjoittaja prospec
Trelleborg kertoo tällaista omista renkaistaan:
For easy identification of the finished product, Trelleborg tyres are marked around their circumference with coloured bands. The colour coding is as follows:

Yellow Band: Tyres for Enduro FIM. These include T-913 Super Enduro, T-915 Super Tenduro (both for rear wheels) and T-914 Maxi Grip and T-994 Mega Grip (both for the front wheels) of Enduro competition motorcycles.

Red Band: Tyres for use in Motocross. These include T-454 Track Master, T-754 Ten Master, T-946 Super Master (for rear wheels) and T-434 Rocky Grip, T-914 Maxi Grip and T-944 Mega Grip (for front wheels) of the Motocross bike.

White Band: Tyres for very demanding winter conditions. The robust construction and the use of compounds resistant to extremely low temperatures allow special alloy spikes to be mounted into the tyres. These tyres are then used on snow and ice. The pointing is carried out using special equipment, and the process requires considerable experience. Pointing can be used with treads T-434, T 444, and T-994 (for front wheels) and T-244, T-454 and T-744 (for rear wheels). The tyres are made from the special compound, WINTER FRICTION.

Green Band: Tyres with a lighter ply rating suitable for Motocross and Enduro competitions. For these tyres Trelleborg competition inner tubes or Mousses are strongly recommended.

Lähetetty: Ma Marras 20, 2006 4:55 pm
Kirjoittaja tonnikeiju
Jep, kiitos tiedoista, tää selvensi jo kummasti.
Ajattelin talven aikana tunkea alle Mitaksen nappigummit (EF-08 & C-02) ja tossa takimmaisessa ei oo mitään pyörimissuuntamerkintöjä, tosin sen kuviokin on kyllä symmetrinen. Saa sit keväällä nähdä miten noilla kulkee, luulis ettei aikaan savikökössä jää samalla tavalla kiinni kuin nyt alla olevilla TCK80:llä.

Lähetetty: La Joulu 09, 2006 11:24 am
Kirjoittaja tertsu
Kisarenkaan Kingseissäkin näyttää olevan väriraidat (taka punainen & etu vihreä). Takarenkaaseen oli pyörimisuunta merkattu tussilla, mutta etuseen ei. Eturenkaan tyyppi on kt-965 80/100-21. Liekö väliä miten päin asentaa ?

Hätäilinköhän noiden piikkirenkaiden kanssa :!:
Eilen oli vielä sentti lunta, nyt taas maa paljas ja 5 astetta lämmintä :(

Lähetetty: La Joulu 09, 2006 2:59 pm
Kirjoittaja Tase
tertsu kirjoitti:Kisarenkaan Kingseissäkin näyttää olevan väriraidat (taka punainen & etu vihreä). Takarenkaaseen oli pyörimisuunta merkattu tussilla, mutta etuseen ei. Eturenkaan tyyppi on kt-965 80/100-21. Liekö väliä miten päin asentaa ?

Hätäilinköhän noiden piikkirenkaiden kanssa :!:
Eilen oli vielä sentti lunta, nyt taas maa paljas ja 5 astetta lämmintä :(
Sama rengas minulla Jammussa, pyörimissuunnalla ei liene väliä. Vaan kyllä hättäilit niiden nastarenkaiden kanssa. Voi olla että niitä tarvitsee vasta tammikuussa jos silloinkaan. Tarkista että ottaako se takarengas kiinni iskarin kurasuojaan. Kurasuoja menee äkkiä uusiksi jos se vastaa.

Värimerkinnät

Lähetetty: La Maalis 03, 2007 10:28 pm
Kirjoittaja Jopo_
Moro... Ittellä on trelleborgin piikkikumet WR:ssä ja pyörimissuunnalla ei näissä renkaissa ole väliä (kuvio identtinen molemmin päin). Kaikista paras renkaan hyvänä pysymiselle on laittaa rengas aina eri päin kuin edellisenä talvena eli vaihtaa pyörimissuuntaa säännöllisesti. Tällöin rasitus ei kohdistu piikkeihin aina samasta suunnasta eivätkä ne "pullahda" niin helposti irti kuin kokoajan "samaan suuntaan" ajetussa renkaassa. Pidentää käyttöikää huomattavasti.

- Joona -

Re: Värimerkinnät

Lähetetty: La Maalis 03, 2007 11:40 pm
Kirjoittaja Veijo
Jopo_ kirjoitti:Moro... Ittellä on trelleborgin piikkikumet WR:ssä ja pyörimissuunnalla ei näissä renkaissa ole väliä (kuvio identtinen molemmin päin). Kaikista paras renkaan hyvänä pysymiselle on laittaa rengas aina eri päin kuin edellisenä talvena eli vaihtaa pyörimissuuntaa säännöllisesti. Tällöin rasitus ei kohdistu piikkeihin aina samasta suunnasta eivätkä ne "pullahda" niin helposti irti kuin kokoajan "samaan suuntaan" ajetussa renkaassa. Pidentää käyttöikää huomattavasti.

- Joona -
Eriävä mielipide. Kisarengas nastoittaa takarenkaan "vastakarvaan", joten se on laitettava alle aina samoin päin. Suunta on merkitty uuteen renkaaseen piirretyllä nuolella.

-Veijo

Lähetetty: Su Maalis 04, 2007 10:52 am
Kirjoittaja freewind
joo kyllähän se asia on niin että se rengas pitää aina laittaa samojen päin pyörimään kun aijemminkin!

Lähetetty: Ma Maalis 05, 2007 9:44 am
Kirjoittaja Tikkaoja
Kisarenkaan Antti merkkas munkin takarenkaaseen pyörimissuunnan nuolella. Kriteerinä oli se, että kun rengas sutii ja menee sladissa, jokainen reunapiikki tekee omaa uraansa jäähän. Jos uuden renkaan olis laittanut väärinpäin, reunanapin kulmissa olevat piikit olis kulkenu samaa uraa. Tälleen Antti mulle mulle homman perusteli.

Vanhat renkaat olen laittatunt aina samoinpäin kun ne ennenkin on pyörinyt. Isot pojat on kertoneet että nastat irtoilee jos kääntää pyörimissuuntaa...

-petteri

Lähetetty: Ma Maalis 05, 2007 11:15 am
Kirjoittaja timo
Tikkaoja kirjoitti: jokainen reunapiikki tekee omaa uraansa jäähän.

-petteri
Tuo on perustotuus, joka piikki piirtää (luistossakin)oman naarmun. Sillain se pito löytyy. Lisäksi poraus tehdään hieman vastakarvaan, koska nastan "kaatuminen" ei silloin näy. Siksi pyörimissuunta on merkitty.

Kilometrimäärän suhteen tahtoo kuitenkin olla tuo "pyörimissuuntasääntö" osin vanhentunutta kamaa. Nastat pysyy rungossa yleensä hyvin loppuun asti ja nappulat irtoilee kankaasta harvoin (tämä on mielipiteeni Kisarenkaan tuotteista).
Se mikä ensin lähtee, on kovapala. Ja se lähtee siitä syystä, että nastan "ien" kuluu aika helposti. Ja se kuluu vain toiselta puolelta.
Kun koko kovapalan kylki näkyy, irtoo se juotoksestaan. Jäljelle jäänyt nastan runko pyöristyy ja on liukkaampi kuin kuminappula.

Mitäs jos kulutetaan välillä sitä toista kylkeä?

Varmasti on silti runkoja jotka eivät siedä kääntämistä...

Lähetetty: Ma Maalis 05, 2007 12:24 pm
Kirjoittaja freewind
niin ja tuntuuhan se vähen hassulta kääntää tuo rengas toiste päin pyörimään ...nappulat ja etenkin nastat suövät sisärenkaan varmaan aika nopeasta rikki kun kulutus pinta on sisään päin :lol: :lol: 8)