Nurinpäin

Keskustelua renkaista, vertailut, kimppatilaukset

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Nurinpäin

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Moron,

Vaihdoin tuossa eturenkaan ja tasapainotin sen ja olin itsekseni tyytyväinen sujuvaan suoritukseen, kunnes huomasin, että pyörimissuunta tulikin väärinpäin... sen siitä hosumisesta sai.

Onkohan tuosta Karoon tapauksessa kuinka suurta haittaa? Jos nyt rupian rengasta kääntämään, niin meikäläisen tuurilla hajotan kumminkin sisäkumin...

Make & Laku
Avatar
Adventure
Viestit: 407
Liittynyt: To Touko 26, 2005 12:45 pm
Paikkakunta: Luopioinen

Viesti Kirjoittaja Adventure »

Anna palaa vaan.

Kerro sitten meillekin, kuluiko epätasaisesti...

Jos Karoo kuluu oikeinpäin pyöriessäänkin hyppyreille, jos vaikka se toimisi väärinpäin pyöriessään paremmin...

En usko että tuolla on varsinaista merkitystä. Itse laskisin montako asennuskaljaa on jäljellä, hakkaisin vähän aikaa päätä seinään ja päättäisin vasta sitten alanko kääntää.

Tai ajele pienillä paineilla kivikkopolkuja, ja käännä sitten kun tulee eka rengasrikko.

-Tero-
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Oivallisia neuvoja...

22 kaljaa vielä jäljellä...

Make & Laku
Avatar
AM
Viestit: 936
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 5:45 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Kurikka

Viesti Kirjoittaja AM »

Säästä huomiselle edes yksi :lol:
Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja RTJ »

Mulla onnistui tänä iltana TKC80:t asentaminen ihan oikein päin, mutta teinkin sen poikkeuksellisesti ilman asennuskaljaa.

Nyt oli ekaa kertaa käytössä tuubi asennusgeeliä. Kyllä oli HUOMATTAVASTI helpompaa kuin saippualla. Sääli vaan että melkein koko tuubi meni kahden renkaan vaihdossa, kun takarenkaan kanssa painiessa tallasin sen tuubin päälle ja geelit ejakuloitui pitkin lattiaa.

Riku
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

RTJ kirjoitti:Sääli vaan että melkein koko tuubi meni kahden renkaan vaihdossa, kun takarenkaan kanssa painiessa tallasin sen tuubin päälle ja geelit ejakuloitui pitkin lattiaa.

Riku
Sattuu niitä vahinkoja näköjään ilman kaljaakin. Toi Karoo on aika symmetrinen kuvioltaan eteen/taaksepäin, joten ei tosta varmaan ole paljon haittaa.

Mä laitoin viimeksi Tourancen väärinpäin ja se piti vaihtaa, kun se kuvio sylkee vedet ulos oikein päin asennettuna.
No oppi siinä vähän enemmän siitä renkaanvaihdosta. Oli toka kerta oma renkaanvaihto. Ostin muuten Stormilta Helsingistä eilen semmoiset vannesuojat rengashommiin, kun olen täällä työmatkalla. Viimeksi kolhin niitä vanteita hieman muovipullosta leikatuilla suojilla, joista ei ollut paljonkaan hyötyä.

Pekka
:shock: :shock: :shock:
Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja RTJ »

Pekkavee kirjoitti:[Ostin muuten Stormilta Helsingistä eilen semmoiset vannesuojat rengashommiin, kun olen täällä työmatkalla. Viimeksi kolhin niitä vanteita hieman muovipullosta leikatuilla suojilla, joista ei ollut paljonkaan hyötyä.

Pekka
Minä en mitään suojia viitsi käyttää, antaa Behrin Burman tinaisten vanteiden vaan natista ja luovuttaa maalinsa. Jos ei vanteet kestä niin se on vanteiden vika.

Kun käyttää 200mm rautoja niin ei vanteisiin hirveitä vaurioita saa edes aikaiseksi, ellei ole tälläinen gotleetti kuin minä.

TA:n vanteet antoivat paljon enemmän anteeksi rengasrautoja, mutta varmaan vanteilla painoakin oli tuplat.

Nyt olen vaihtanut itse renkaat noin viisi kertaa. Eli kymmenen suoritusta, eturengas vaati enään yhden koukkasun ja reippaan repäisyn (siis kertaa kaksi eli kummaltakin "kantilta"). Takarengas on ongelmallisempi. Varsinkin kun repii vanhasta renkaasta sitä viimeistä kanttia vanteen yli, mikä ei nyt yhtään helpottunut vaikka siirtyi 17":sta 18":aan.

Nyt löytyi aika hyvä keino siihenkin tuon liukasteen avulla. Vanhaan kumiin tarpeeksi liukastetta ja jäljelle jäänyt kantti koukataan yhdellä raudalla poislähtevälle puolelle. Sitten voimaa ja väännetään koko rengas vanteen ulkopuolelle ja samalla mennään itse sinne poislähtevälle puolelle. Sitten otetaan iso lyijyleka käteen ja aletaan mättämään itse rengasta aivan tuskassa (iskemättä itse vanteeseen). Rengas lähtee sitten iskuista suhteellisen helposti vanteelta.

Renkaanvaihtokursseja by RTJ:
Ottakaa mukaan omat renkaat, (pari varasisäkummia), vaihtovanteet + 2xkoria kaljaa (toinen kouluttajalle). Aamulla kerrataan(=tehdään homma oikein), kunhan kouluttaja suostuu heräämään.

Riku
freewind
Viestit: 458
Liittynyt: To Tammi 05, 2006 5:55 am
Pyörä: ktm 250 exc-f
Paikkakunta: muurame

Viesti Kirjoittaja freewind »

jos oikeen muistan eihän kotarin alle tkc pitänyt tulla!!!?eikös se ollut karoo tai dunlop?onkos kukaan kokeillut talkkia päällykumin sisäpuolella?(vähentää kitkaa).
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

AM kirjoitti:Säästä huomiselle edes yksi :lol:
Emmä silti ottanut kuin yhden, senkin emännän kanssa puoliksi :D

Ja kulumisesta puheen ollen - etunen Karoo kesti 12150 km. Ei enää ollut hyppyreitä kun ei ollut nappuloitakaan...

Make & Laku
Avatar
RTJ
Viestit: 1570
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 8:45 am
Pyörä: none
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja RTJ »

freewind kirjoitti:jos oikeen muistan eihän kotarin alle tkc pitänyt tulla!!!?eikös se ollut karoo tai dunlop?onkos kukaan kokeillut talkkia päällykumin sisäpuolella?(vähentää kitkaa).
Kaikkea sunnittelin, nyt päädyin tuttuun ja turvalliseen. Rengas valinta oli myös ajateltu siltä kannalta jos/kun lähden kohti pohjois-Norjaa jossa tulee pakosta asfalttia alle.

Talkkikin olisi ollut kova sana. Taas venttiilit osoitteli ihmeellisiin suuntiin. Siitä pääsee eroon kun ajaa ensin kovilla paineilla pikkasen matkaa huoltamolle. Siellä sitten ottaa sielun kumista irti ja täyttää renkaan uudestaan. Yleensä sisäkumi rapsahtaa irti päällikumista ja asettuu paremmin. Nuo mx-vahvistetut ovat muutenkin helpommin paikalleen asettuvia, edessä sellainen on mutta takana ei.

Tuosta liitteestä sain vinkin sen toisen kantin irrotukseen. Olisipa itsellä tuollainen teline.


Riku
Liitteet
päälligummi_irti.jpg
(17.82 KiB) Tiedosto ladattu 223 kertaa
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Hep,

Hyvinhän tuo tuntuu pelaavan väärinpäinkin. Äkkiseltään en ajossa huomaa eroa hankalammallakaan ajoalustalla. Jos kuluminen on väärinpäin jotenkin outoa, niin se ei neljänkympin renkaassa haittaa.

Itse asiassa rengas toimii nyt niin hyvin, että tiedä vaikka alkaisin aina laittamaan Karoolla pyörimissuunnan edessä väärinpäin...

Make & Laku
Avatar
mopopoitsu
Viestit: 1269
Liittynyt: Pe Kesä 03, 2005 11:33 am
Pyörä: Afrikka Twin, Amerikka Twin
Paikkakunta: E-P (Isokyrö)

Viesti Kirjoittaja mopopoitsu »

Lakupilotti kirjoitti:Ja kulumisesta puheen ollen - etunen Karoo kesti 12150 km. Ei enää ollut hyppyreitä kun ei ollut nappuloitakaan...

Make & Laku
Jaa.. kuinkas kauan kone kestää keula pystyssä ajoa? :?:

(näinhän sen on pakko olla, muuten yhtälö karoo ja 12000 km on aika epätosi!) :shock:

Etukaroo AT:n alla 4000 km ja pienet hyppyrit jäljellä (siis keskellä, reunoilla enemmän kun tiet on liika suoria)

Tästä tulikin mieleeni, että minkä ihmeen takia noita teitä oiotaan ja sitten taivastellaan että tienkäyttäjät kaahaa? Sikaaneja lisää!! :!:
Käyttäisivät nuokin oikomis ja päällystämismäärärahat kattavan mettäautotieverkon rakentamiseen, tana. :evil:
Avatar
AM
Viestit: 936
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 5:45 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Kurikka

Viesti Kirjoittaja AM »

Ei perkules päällystävät vielä kaikki mettäautotietkin. :lol:
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Löytyhän noita vielä muutama päällystämätönkin pätkä...

Tuo 12 tkm on kyllä paljon, mutta eipä ollut renkaastakaan paljoa jäljellä.

Asfalttikeikkojen eteen sattuessa ei ole mielekästä ruveta vaihtamaan renkaita, mutta 2,5 kiloa painetta vähentää kulumista kummasti.

Ja ehkä mulla on tuo ajotapa rengasystävällinen.

Make & Laku
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

Lakupilotti kirjoitti: Tuo 12 tkm on kyllä paljon, mutta eipä ollut renkaastakaan paljoa jäljellä.

Make & Laku
Joo mullakin meni Karoot alle 5000 km. Ehkä niitä voisi käyttää vielä slikseinä radalla, kun nappulat on loppuunkuluneet. :lol: :lol: :lol:

No onneks ne on aika halpoja ainakin tuolta Reifenversandilta.

Pekka
:shock: :shock: :shock:
Vastaa Viestiin