Mitkä nastat valitsen
Valvoja: Moderaattorit
-
gff-3
- Viestit: 662
- Liittynyt: Ke Loka 26, 2011 4:59 pm
- Pyörä: '15 250 EXC-F SixDays
- Paikkakunta: Keskeinen Uusimaa
Re: Mitkä nastat valitsen
Eikö tää THA:n ehdottama Wiper-Tec oo tarpeeksi suomalainen? http://www.wipertec.fi/yritysesittely.php
Re: Mitkä nastat valitsen
Mulla on sähköpostissa hintalista Wipertec nastoista jonka sain tuossa alkutalvesta ja sen mukaan aikas hintavia noi piikit siellä verrattuna mitä kisarenkaasta kysyin. Mut voihan se olla että köyhästä tuntuu vain kalliilta ne hinnat.
-
THA
- Viestit: 3707
- Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 10:07 am
- Pyörä: Yamaha ja TM
- Paikkakunta: Lempäälä
- Viesti:
Re: Mitkä nastat valitsen
Mietis ny, paljonko maksat rungosta, paljonko muusta, paljonko kiusaat ittees? Jos 25-40e säästät nastoissa per rengas ja kaikki muu menee syteen, kannattaako? Se kovametallitappi on se nasta, jos se irtoo, se nasta oli siinä. Se runko siinä ympärillä pitää sen kansas, kun se kuluu pois, se tappi katkee, tai irtoo. Osta paras viperin nasta mitä saat ja saat parhaan €/h tai h/h vastikkeen rahalles, ihan oikeesti kakastu nasta pitkällä tapilla maailmanlaajusesti parhaaks tunnustetulta valmistajalta ei maksa pal paskaakaan vrt. se mitä saat lopputulokseks. Ja vaikka se Loctite 480 onkin nii pirun kallista, etä sä siinäkään säästä kymppiä per nakki, mutta sillä vulkanoituu ylitse muiden. Ja kun kerta itse teet niin työn osuus on sama, oli mikä oli, joten älä säästä - hirvee duuni tehdä pari jossa nastat on oikeesti kaikki kohillaan ja samassa syvyydessä ja pidetty pyssyä aina napakasti, valinta on sun.
- tieto vähentää tuskaa
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
- Mazza
- Viestit: 170
- Liittynyt: La Kesä 12, 2010 6:53 pm
- Pyörä: Honda Mtx 125 -86, IC 350 M56 -58
- Paikkakunta: Oulu
Re: Mitkä nastat valitsen
Tulipahan vihdoin pyöräytettyä nuo pienimmillä kuorma-auton nastoilla nastoitetut Durot alle, ja voihan perse. Tuumakoot kun on oudompia, niin uskoin myyjää että 4.10 on se perus enskan takanen, vaikka muoveissa kaposelta näyttikin. Johan tuolla vanteen rikkoo kiviin kun on niin kapia ja näyttääki ihan hengettömältä... No, toivottavasti vastineeksi se puree paremmin.

