Kokemuksia DR 600S -86 swap DR 750 -88

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

miskako
Viestit: 12
Liittynyt: Su Touko 11, 2008 5:42 pm

Kokemuksia DR 600S -86 swap DR 750 -88

Viesti Kirjoittaja miskako »

Kenelläkää kokemuksia tai luotettavia kuulopuheita että mitenkähä mahtas käydä seiskapätkä mylly kuussatkun runkoon? ku en nyt saa tota konetta toimimaan ni alkaa menee hermot ja saisin tommosen koneen varsin edullisesti.
Eli kiinnikkeet käykö suoraan? Joudunko vaihtamaan sytkäboksit summuut sähköt ja pakoputken? Entä mitenköhän sinitakkien kanssa mahtanee asioiminen sujua? tuskin hoksaavat silminensä eroa koneitten ulkonäössä jos ei just satu paikalle joku Tohtorivelho?
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Sytkäboksi on 99% varmuudella eri. Se dr750 kone on päällepäin melkoisan samannäkköinen, mutta kooltaan isompi eli varmaankin koneen kannakkeet menee uusiksi, samoin esim se pakoputki.

Pahimmassa tapauksessa se alakehtoputkien ja tankin alla kulkevan runkoputken välinen matka on liian lyhyt, jolloin runkoa olisi modattava isolla kädellä, jonka jälkeen rungon suoruudesta ja kestävyydestä ei ole takeita. Koneen kiinnityksiä rakenneltaessa tulee sitten vielä humioida ketjulinja ja monta muuta juttua eli kyseessä on suuremman luokan operaatio, jota en ainakaan itse viitsisi tehdä näin ajokauden alussa vaan pyrkisin löytämään jonkun helpomman ratkaisun.

Poliisi tuskin tulee koneen merkintöjä tienpäällä tutkiskelemaaan mikäli rakennelma näyttää päällepäin tehdastekoiselta.
miskako
Viestit: 12
Liittynyt: Su Touko 11, 2008 5:42 pm

Viesti Kirjoittaja miskako »

nonni, eli se siitä sit. prs. tosiaan ajokausi jäi vähä lyhyeks ku kerkesin pari viikkoo ja vajaat tuhat kilsaa ajelee.
Hyviä vinkkejä mistä kannattas käytettyä konetta kysellä?
Esa
Viestit: 287
Liittynyt: Ti Tammi 31, 2006 11:06 pm
Paikkakunta: kurikka

Viesti Kirjoittaja Esa »

tuolla on 3 tohtoria purettuna http://www.motomaster.fi/

Muuten hyvä paikka :evil: mutta kasasivat mopon vaihteiston väärin ja
kaikki rattaat oli uudestaan selvät. Täysi hinta ilman mitään hyvitystä :evil: :evil:
Kiitos että sain avautua, helpotti :)
kymppivalve
Viestit: 341
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:50 pm
Pyörä: fillari
Paikkakunta: oulu

Viesti Kirjoittaja kymppivalve »

Jep! Mullekin möivät kolaroidunrungon ehjänä.
adventure muka painava?
miskako
Viestit: 12
Liittynyt: Su Touko 11, 2008 5:42 pm

Viesti Kirjoittaja miskako »

Jepulis, niin näyttäs olevan.. nooo pistin sinne mailia kumminki vaikka kovasti kehuttekin:D
Mitenköhä tommone 650cc kone menis toho?
markusm
Viestit: 292
Liittynyt: Ti Syys 19, 2006 12:22 pm
Paikkakunta: pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja markusm »

Esa kirjoitti:tuolla on 3 tohtoria purettuna http://www.motomaster.fi/

Muuten hyvä paikka :evil: mutta kasasivat mopon vaihteiston väärin ja
kaikki rattaat oli uudestaan selvät. Täysi hinta ilman mitään hyvitystä :evil: :evil:
Kiitos että sain avautua, helpotti :)
tuo on hyvä paikka osia on tavaraa saa, mutta hintakin on kova, ja sun täytyy ittekki tietää ostettavasta osasta/tuotteesta ja olla vaikka muutama kruuvi mukana että saa testattua jengat jos ostaa esim lohkot kannen jne.
jos se sanoo että yks kierre on pikkuusen heikos kunnos nii se tarkoittaa että puolet niistä on paskana.
Vastaa Viestiin