Sivu 1/4
Talviöljyistä
Lähetetty: To Syys 20, 2007 8:20 am
Kirjoittaja mti
Olis tarkoitus Tohtorilla täristää koko talvi ja sopivat öljyt pitäisi löytää jotta voitelu pelaa kovemmalla pakkasellakin ja jaksaa lähteä startista pyörimään.
Tohtoriinhan parhaat öljyt on mineraalipohjaiset tai enintään osasynteettiset, mutta talvella ei mineraaliöljyt ole kylmäkäynnistys ominaisuuksiltaan toimivat. Osasynteettisistä ei talvikokemuksia. Täysisynteettiset varmasti kaikilla viskoilla toimivia. Uskaltaako tohtoriin täyssynteettisiä laittaa.. esim Teboil superbike 15w-50?
Lähetetty: To Syys 20, 2007 8:40 am
Kirjoittaja AnttiL
Miksei, kunhan ei laita autoihin tarkoitettuja litkuja vaan sellaiset jotka on tarkoitettu märälle kytkimelle.
Onko jossain osoitettu että mineraali öljyt ovat selvästi huonommat "juoksevuudeltaan" samassa viskositetti luokassa? Eli 10W40 mineraali tai synteettinen lienevät kutakuinkin samaa tasoa kunhan ei mennä ääri olosuhteisiin joisssa mopoilla kuitenkin ainakin minä vältän ajoa oman terveyden tähden, on muuten tosi kylmää puuhaa vähänkään isommalla tiellä kovalla pakkasella. Tuo eka luku eli yllä esimerkikssä 10 kuvaa öljyn viskositeettia eli karkeasti sanottuna juoksevuutta kylmässä ja vika luku lämmin ominaisuuksia kuvaava
ELI katso käyttöohjekirjasta mitä viskositeettia valmistaja suosittelee kylmille ilmoille ja pane sitä ja mikäli muutenkin katsot että mineraali sopii paremmin niin laita talveksikin. Itsellä oli viime talvena bellrayn mineraali öljyt valmistajan suosittelemassa viskositeetissa ja hyvin pelasi.
Lähetetty: To Syys 20, 2007 9:10 am
Kirjoittaja Ande749
AnttiL kirjoitti:Miksei, kunhan ei laita autoihin tarkoitettuja litkuja vaan sellaiset jotka on tarkoitettu märälle kytkimelle.
Minä olen jo muutamana talvena kolmessa eri pyörässä käyttänyt Shell Helix Ultraa, autoihin tarkoitettua synteettistä 5w40-öljyä. Ainakaan kytkimen kanssa ei ole ollut mitään ongelmia. En osaa sanoa, kuinka notkeaa jokin pyöriin tarkoitettu 10w40 öljy pakkasessa on, mutta ainakin 20w50 mineraaliöljy on kymmenenkin asteen pakkasella melkoista hyytelöä. Jos ei tarvitse käynnistellä pyörää pakkasesta vaan voi aina lähteä tallista tms. lämpimästä paikasta, niin kyllä kai normaali mineraaliöljy toimii siinä missä mikä tahansa muukin öljy. Itse laitan tuota ultraa juuri sen vuoksi, että toisinaan tulee tilanteita, että pyörä on yön pihalla pakkasessa. Kesällä käytän 10w40 delvaccia.
Lähetetty: To Syys 20, 2007 9:38 am
Kirjoittaja Pasi
Jos öljy on esim 10W.. niin kylmänä juoksevuuden kannalta lienee yhdentekevää, nimittääkö valmistaja sitä mineraali- vai synteettiseksi öljyksi tai peräti MP-öljyksi. Käsitykseni mukaan 0W.. ja 5W.. on aina vähintään osasynteettisiä.
Märän kytkimen vaatimuksista öljylle paljon puhutaan mutta onko sitä oikeasti missään todistettu että auton öljy ei passais märkäkytkinvehkeelle. Ilmeisesti kuitenkin jotkut aivan erityisen liukkaat 0W... autoöjyt on lisäaineistettu jollain aineilla jotka ei tee hyvää mopon kytkimelle, näistä öljyistä löytyy spesiaalimerkintä "energy conserving" tjsp.
Itselläni oli dertissä talvella 5W40 autoöljyt (teboil?) eikä mitään kytkinoireita esiintynyt.
Lähetetty: To Syys 20, 2007 10:41 am
Kirjoittaja Esa
Lähetetty: To Syys 20, 2007 11:20 am
Kirjoittaja mti
Pasi kirjoitti:Jos öljy on esim 10W.. niin kylmänä juoksevuuden kannalta lienee yhdentekevää, nimittääkö valmistaja sitä mineraali- vai synteettiseksi öljyksi tai peräti MP-öljyksi. Käsitykseni mukaan 0W.. ja 5W.. on aina vähintään osasynteettisiä.
Märän kytkimen vaatimuksista öljylle paljon puhutaan mutta onko sitä oikeasti missään todistettu että auton öljy ei passais märkäkytkinvehkeelle. Ilmeisesti kuitenkin jotkut aivan erityisen liukkaat 0W... autoöjyt on lisäaineistettu jollain aineilla jotka ei tee hyvää mopon kytkimelle, näistä öljyistä löytyy spesiaalimerkintä "energy conserving" tjsp.
Itselläni oli dertissä talvella 5W40 autoöljyt (teboil?) eikä mitään kytkinoireita esiintynyt.
Paljon porukka puhuu, että autoöljyillä käy ja kukkuu mutta silti jotenkin vieroksun autoöljyjä mopossa. Delvac MX 15w-40 kokeilin kerran, mutta kylmänä yläpää rallatti hetken...eli oli liian jäykkää. Muuten kyllä ajoi asiansa. Vaihdoin sitten Motulin 5100 10w-40 ja tyytyväinen olen ollut.
Lähetetty: Pe Syys 21, 2007 9:03 am
Kirjoittaja niffestone
Morjensta.
Paremmissa autonöljyissä saattaa olla kitkanpoistajia, kuten esimerkiksi teflonia, jotka ovat ovat myrkkyä mopon kytkimille viimeistään kunnon kuormituksella. Viskoosi taasen on parhaissa mopoöljyissä 20w-60 tai 20w-50, mikä tarkoittaa, että laatikossa on kylmänäkin riittävän paksua kamaa muodostamaan riittävän öljykalvon ja kannessa on kuumanakin riittävän paksua muodostamaan riittävän öljykalvon. Vaatimuksia on varmaan järkevintä noudattaa - ainakin , jos kyseessä on viritetty tai ilmajäähdytteinen moottori tai kilometrejä tulee enemmän metsätaipaleilta kuin maantieltä. BelRayn Thumpperi ja Motorexin vastaavat ovat varmaan parasta, millä kurapyörää voi hemmotella.
Summa summarum se kuormitus on varmaan avainsana. Jossain katuenskassa voi varmaan vuosikausia vedellä väärillä öljyillä, mutta kurarännissä voi viidentoista minuutin mutapainin jäljiltä moottori olla romutuskunnossa, kun jäähdytys ei riitä ja voiteluaine on liian ohutta kuumenneessa moottorissa.
Lähetetty: Pe Syys 21, 2007 9:25 am
Kirjoittaja Pasi
Kuumiin olosuhteisiin öljyä valittaessa on syytä kiinnittää huomiota öljyn viskositeettin kuumana (cSt100) ja viskositeetin lämpötilariippuvuuteen (viskositeetti-indeksi). Esim ...w40 öljyn cSt100 on tyypillisesti noin 14 kun se ...w50 öljyllä on noin 19. Monetkaan öljynvalmistajat eivät paljasta näitä lukuja omilla www-sivuillaan, niimpä öljymerkkien vertailu on insinöörille vaikeaa. Uskovaisille helpompaa
Ennen W-kirjainta oleva luku kertoo öljyn viskositeetista kylmänä, öljyn pitäisi olla riittävän NOTKEATA kylmänäkin.
Lähetetty: Pe Syys 21, 2007 10:57 am
Kirjoittaja virta
Pasi kirjoitti:Jos öljy on esim 10W.. niin kylmänä juoksevuuden kannalta lienee yhdentekevää, nimittääkö valmistaja sitä mineraali- vai synteettiseksi öljyksi tai peräti MP-öljyksi.
Omien kokemuksien mukaan ainakin Motorexin 15w-50 osasynteettisellä ja teboilin 15w-50 täysynteettisellä mp-öljyillä on valtava ero kylmänä (+15) juoksevuudessa. Motorex ei meinaa tulla purkista ulos, kun taas teboil on ihan normaalin oloista

Lähetetty: Pe Syys 21, 2007 11:05 am
Kirjoittaja mti
virta kirjoitti:Pasi kirjoitti:Jos öljy on esim 10W.. niin kylmänä juoksevuuden kannalta lienee yhdentekevää, nimittääkö valmistaja sitä mineraali- vai synteettiseksi öljyksi tai peräti MP-öljyksi.
Omien kokemuksien mukaan ainakin Motorexin 15w-50 osasynteettisellä ja teboilin 15w-50 täysynteettisellä mp-öljyillä on valtava ero kylmänä (+15) juoksevuudessa. Motorex ei meinaa tulla purkista ulos, kun taas teboil on ihan normaalin oloista

Tarkoitit varmaan juoksevuutta -15 asteessa eikä +15 asteessa

Lähetetty: Pe Syys 21, 2007 11:06 am
Kirjoittaja Pasi
Mulla on 15W40 mineraaliöljyä kotona ja se on ihan normaalisti juoksevaa +15 asteessa. 15W.. öljyjen jähmepiste kuuluisi olla jossakin -30 asteen paikkeilla, ehkäpä Motorex ei täytä standardia?
Lähetetty: Su Syys 23, 2007 11:05 pm
Kirjoittaja Tuoppo
Itse pohdiskelin myös pitkään mitä öljyä ostaisin talveksi koska tarkoitus olisi kokeilla talviajoa ensi kertaa. Mielestäni 10w-40 on vielä liian jäykkää talviajoon ellei pyörää säilytä aina lämpimässä tallissa. Päädyin ostamaan nyt kokeeksi Teboilin täyssynteettistä gold S 5w-40 mikä on tarkoitettu autoon mutta pitäisi olla pitkälti perus öljy. Kesällä olen normaalisti ajanut 15w-40 saman valmistajan mineraaliöljyllä hyvällä menestyksellä.
Lähetetty: Su Syys 23, 2007 11:43 pm
Kirjoittaja virta
mti kirjoitti:Tarkoitit varmaan juoksevuutta -15 asteessa eikä +15 asteessa

Kyllä tarkoitin ihan +15sta. Purkista ulostulemattomuus oli liioittelua, mutta ero on ihan huomattava "autotallilämmössäkin".
Pasi kirjoitti:Mulla on 15W40 mineraaliöljyä kotona ja se on ihan normaalisti juoksevaa +15 asteessa. 15W.. öljyjen jähmepiste kuuluisi olla jossakin -30 asteen paikkeilla, ehkäpä Motorex ei täytä standardia?
Mobil nuo viskositeetit esimerkiksi ilmoittaa. 15W50 täyssynteettisen jähmepiste -45, 10w40 osasynteettisen -30. Vaikka "watit" kovasti toistepäin vihjaileekin.
Lähetetty: Ma Syys 24, 2007 10:54 am
Kirjoittaja niffestone
Eikö niissä moniasteisissa korkeaviskoosisissa juuri ole se viskositeetin parannuslisäaineistus, jolla viskositeetti nostetaan korkeammaksi ja viskositeetti-indeksikin pysyy riittävänä? Soveltaen korkea viskoosi = korkea indeksi vai onko niissäkin vielä variaatioita? Sitten oli vielä sekin, että kyseisessä litkussa lisäaineistus on tyyppiä, joka kestää tärinän polymeeriketjuja pilkkovaa vaikutusta. Tätä BelRay kuulemma ainakin kehittänyt Thumper-sarjassa.
Painottaisin vielä sitä käyttötarkoituksen merkitystä eli montako kertaa moottori käynnistetään -15- -30 asteen lämpötilassa ja montako minuuttia se oikeasti käy ilman kunnon voitelua. Todennäköisempiä ja pidempiä "voitelupausseja" sattuu, kun parkkeeraa suvisesongin aikaan kurarutakkoon niin, että jarrulevy kantaa. Melkein paikallaan huutava kone grillaa huonon öljyn vaihtokuntoon ja laatikossa kiertää helposti öljynvärinen ja -kaltainen litku, jonka voiteluominaisuudet eivät enää vastaa tarkoitusta.
P.S. Niitä viskositeetteja on tosiaan helppo vertailla laittamalla kupin tai pullon pohjaan pieni reikä ja vertailemalla tietyn määrän valuttamiseen kuluvaa aikaa eri öljyblandiksilla. Jos juoksevuus heittää selkeästi, saattaa kyseessä olla laatuheitto tai p**** tuote.
Lähetetty: Ma Syys 24, 2007 12:02 pm
Kirjoittaja Pasi
niffestone kirjoitti:Soveltaen korkea viskoosi = korkea indeksi vai onko niissäkin vielä variaatioita?
cSt100 ja viskositeetti-indeksi eivät korreloi, esim:
Shell Advance Ultra 15W50 cSt100=19,1 ja v-i=184
Mobil1 racing 4T 15W50 cSt100=20,7 ja v-i=159
lähde: öljyvalmistajien nettisivut
Niffestonen kuvailemalla tavalla olisi tosiaan mielenkiintoista testailla erityisesti käytetyn öljyn ominaisuuksia, ts. lämmittää esim 3000km ajettua öljyä sataan asteeseen ja vertailla sitä samaan öljyyn uutena. Multa kyllä jää tekemättä, laiska kun olen.