Edullisia yleisvaimentimia..

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

pmk17
Viestit: 26
Liittynyt: Ti Maalis 01, 2005 3:16 pm

Edullisia yleisvaimentimia..

Viesti Kirjoittaja pmk17 »

http://www.mopo-osa.com/kauppa/product_ ... cts_id=566

..Elikkä tuolta kun katsoo noita 60euron tarvikepönttöjä,jotka koonsa puolesta menisivät hyvi esim. 4-t enduropyöriin, onko kellään niistä minkäänlaisia kokemuksia, ovatko kammiovaimennettuja vai suoria putkia? ..ja miten ääni muuttu alkuperäisestä?
..
maqe
Viestit: 334
Liittynyt: Su Joulu 05, 2004 9:42 pm
Pyörä: Gsf 1200 S
Paikkakunta: iisalmi

Viesti Kirjoittaja maqe »

On tosiaan halpa. Heitän villin arvauksen: Jaman kammiovaim. pönttö vanhempiin katupyöriin eli alakautta?? Jama oli erikoistunut tekemään alkuperäisen näköisiä tarvike vaimentimia.

Toki paikanpäällä kun näkee, niin sillä selviää :D
joona Kuopijosta
Viestit: 32
Liittynyt: Ti Marras 23, 2004 9:42 pm
Pyörä: 950 Adventure, XR600R
Paikkakunta: KUOPIO

Viesti Kirjoittaja joona Kuopijosta »

Nykyään autotarvikeliikkeissä on myytävänä "tuning-autoihin" rosterisia äänenvaimentimia. Malleja tosi paljon erilaisia. Sieltä kun etsin sellaisen, joka hieman sovittamalla kävisi omaan Domiin niin hintaa kysyessä loksahti suu yhtä isolle auki, kuin vaimentimen ulostulo... 50 EUROA! Vaimentimet on kyllä tehty "virtaaviksi". Tutulla on tällaiset tuning-vaimentimet Honda X11:ssa eikä ne äänet kuulostaneet Akrapowickia kovemmilta. :idea:
Koska syödään?
Avatar
arskajii
Viestit: 17
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 8:40 pm
Paikkakunta: Kuopio

Auton vaimennin pyörään

Viesti Kirjoittaja arskajii »

Onko kokemusta noista autojen "tuning" -vaimentimista yksimukisessa, miten pelaa ja jytisee? Talven aikan pitää saada matalammat jytinät :twisted:
Juppe
Viestit: 252
Liittynyt: La Joulu 04, 2004 5:42 pm
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Juppe »

Ei taida pyörässä olla tarpeeks suurta määrää pakokaasuja virtaamassa auton pöntön läpi jolloin vaimennus jää olemattomaksi.
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Re: Auton vaimennin pyörään

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

arskajii kirjoitti:Onko kokemusta noista autojen "tuning" -vaimentimista yksimukisessa, miten pelaa ja jytisee? Talven aikan pitää saada matalammat jytinät :twisted:
Mulla oli joskus muinoin DR750:ssä Simonsin autovaimennin. Vaikka oli malliston sirommasta päästä se painoin mopon vaimentajiin verrattuna paljon ja villat paloivat hetkessä. En suosittele siis.

Enemmin kannattaa ostaa joku käytetty virvaimennin tai kyttäillä josko joku halpisvaimentaja löytyisi saksan nettikauppojen aleosastolta.
rytila
Viestit: 62
Liittynyt: To Syys 30, 2004 2:57 pm
Pyörä: Bemu F650
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja rytila »

Entäpä olisko kellään kokemusta tästä FMF:n halvimmasta mallista? Näitä laitetaan jenkkilässä pieniin nelareihin, mönkijöihin ja jopa kaksitahtisiin myllyihin. Kommenttien perusteella se ei ole varsinainen tehari.

FMF POWER CORE SILENCERS

Gives your bike a "works-like" tone while providing optimum, dyno-tuned performance. Body made of 6061 T-6 grade aluminum with machined mounts and a clear anodized finish. Repack without any special tools.
P376A $71.95

Näitä myy vasrin edullisesti http://www.summitcycles.com/offroad_exhaust.htm Sama putiikki myy myös DG:n alumiinipönttöjä paljon edullisemmin kuin valmistaja itse http://www.dgperf.com/store.asp DG.n putket ovat purettavia, joten niitä voinee jonkin verran tunata äänten ja virtauksen osalta. Yritin kysellä valmistajalta tarkempia speksejä pöntöistä, mutta eivät ole vaivautuneet vastaamaan. Osa pöntöistä on suunniteltu kaksitahtisten jälkivaimentajaksi osaa on asennettu nelareihin. Onko näistä kellään minkäänlaisia kokemuksia?

[/img]
Liitteet
FMF_powercore.gif
(20.2 KiB) Tiedosto ladattu 182 kertaa
Hanski ja enska
Avatar
Raimo
Viestit: 1294
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 8:17 am
Pyörä: BMW R80GS & XT1200Z
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Raimo »

Jos innostusta piisaa, niin Saksan Ebaysta noita projekteja löytyy:

http://lyhytlinkki.net/?qdfspla5

Ja jos saksa ei väänny, niin voit laittaa artikkelin alun osoitteen (url-esimerkki): http://cgi.ebay.de/AUSPUFF-KRUMMER-DEVIL-YAMAHA-XT-500... .de tilalle .com, eli http://cgi.ebay.com/AUSPUFF-KRUMMER-DEVIL-YAMAHA-XT-500.. . niin kaikki muut on enklanniksi, paitsi artikkelin kuvausteksti. Näin tapaan tehdä, jos ja kun huutelen Ebaysta jotain.

Jos huuto.net on tuttu, niin Ebayssahan on se iso ero siinä, että huuto loppuu silloin kuin se loppuu. Eli hinnassa saattaa tulla viimeisellä minuutilla muutaman sadan prosentin nousuja :)

Huuto.net:issä taas aika jatkuu aina viisi minuuttia viimeisen huudon jälkeen, joten ns. viime tingan huudot yleensä eivät kannata.

Postikulut ovat yleensä 20 euron luokkaa.
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89
Vastaa Viestiin