Etujarru laahaa

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

weicca
Viestit: 4
Liittynyt: Ke Heinä 19, 2006 12:47 pm
Paikkakunta: Tampere

Etujarru laahaa

Viesti Kirjoittaja weicca »

On tästäkin varmaan jo kirjoitettu, mutta en haulla löytänyt.

Eli kokeilevana ja oppimishaluisena luonteena olen pyrkinyt tekemään pyörääni pikkuhuollot itse, vaikkakin kaiken olen joutunut kantapään kautta opettelemaan. Nyt oli vuorossa renkaiden vaihto. Kiinnitettyäni etupyörän takaisin motskariin etujarru laahasi aika ikävästi. Etupyörä uudestaan irti ja tutustuminen etujarrun sielunelämään. Otin jarrupalat irti. Sain painettua männät sisään ja jarrut taas kasaan. Nyt pyöri rengas vapaasti ja maailma näytti taas paremmalta paikalta. Painoin sitten etujarrua ja kahvassa ei ollut muutamaan vetoon painetta ollenkaan. Kohta paine kuitenkin palasi ja samalla jarrujen laahaus. Alkoi ärsyttää ja laskin pyörän telineiltä alas. Hetken pyörää lykin ympäri pihaa ja se tuntui kuitenkin normaalilta eli ylenpalttista vastusta ei tuntunut ja jarrukin tuntui toimivan normaalisti.

Eli lopulta kysymys: onko tuollainen laahaus normaalia? En tullut kokeilleeksi etupyörän vapaata pyörimistä ennen sen irroittamista. Jos ei ole normaalia, niin auttaisiko jarrujen ilmaus asiaan?

Sori pitkä teksti, mutta toivottavasti tuolta löytyy se mun ongelma (muu kuin se, etten vain osaa...)
Avatar
Jarski61
Viestit: 688
Liittynyt: Ti Kesä 20, 2006 8:44 pm
Pyörä: k

Jarrut

Viesti Kirjoittaja Jarski61 »

Kyllä se aina hiukan laahaa.Ei niitä paloja mikään levystä irti vedä,kevenee vain kun paine laskee.
T Jarski
Avatar
VAK
Viestit: 1862
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2006 4:11 pm
Pyörä: pyöräkuume on kova

Viesti Kirjoittaja VAK »

Kyllä levyjarru laahaa pikkasen, mutta jos levy lämpenee ajettaessa, vaikka jarruun ei kosketa, niin silloin on jokin pielessä.

-ville
Avatar
Happi
Viestit: 2869
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 7:42 am
Pyörä: 690ER, 800XCA
Paikkakunta: Pori

Re: Jarrut

Viesti Kirjoittaja Happi »

Jarski61 kirjoitti:Kyllä se aina hiukan laahaa.Ei niitä paloja mikään levystä irti vedä,kevenee vain kun paine laskee.
T Jarski
Mielestäni jarrusylinterin ja männän välissä oleva tiivisterenkaan yksi tehtävä on "irroitaa" palat levystä tai ainakin poistaa paine paloilta. Rengas on poikkileikkaukseltaan neliö, joka jarruttaessa(mäntä painuu) muuttaa muotoaan ja palautuu, kun jarrutus loppuu. Muotoonsa palautuessa tiivisterengas painaa mäntää sisään.

Joskus laahausongelmaan auttaa uudet tiivisteet jarrusatulassa.

Happi
Avatar
gixxerman
Viestit: 4477
Liittynyt: Pe Kesä 23, 2006 5:57 pm
Pyörä: 4xtohtori
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja gixxerman »

Jos on kelluvat satulat,eli männät vain toisella puolella,voivat satulat itse olla vähän tahmeita liikkumaan tappiensa varassa
Mä tulen kaukaa,kauas menenkin,jää taakse asfaltin pätkä,ja silloin tiedän sen,mä riippuvainen ole en,kun tiellä luukutan prätkää.(Hannele Suominen)
weicca
Viestit: 4
Liittynyt: Ke Heinä 19, 2006 12:47 pm
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja weicca »

Kiitos vastauksista!

Johtopäätöksenä siis, että antaa jarrujen laahata ja jos lämpenee liikaa, niin kokeillaan uusia tiivisteitä.
Avatar
VAK
Viestit: 1862
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2006 4:11 pm
Pyörä: pyöräkuume on kova

Viesti Kirjoittaja VAK »

Tarkista kuitenkin mäntien/satulan liikkuvuus. Voi siellä olla jokin pielessä, vaikkei levy lämpiäisikään. Tarkennan siksi, ettei satu mitään äksidenttiä kommenttini takia. Yksi vaihtoehto saattaisi olla liiallinen nestemäärä jos on vaihdettu uudet palat. Nyt se ei kuitenkaan tunnu mahdolliselta, sillä kokosit ilmeisesti vanhoilla jarrupaloilla? Taitaisi muutenkin olla aika mahdoton vaihtoehto, sillä eihän sinne saisi levyä väliinkään jos palat tunkevat levyyn liiallisen nestemäärän takia.

-ville
weicca
Viestit: 4
Liittynyt: Ke Heinä 19, 2006 12:47 pm
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja weicca »

VAK kirjoitti:Tarkista kuitenkin mäntien/satulan liikkuvuus. Voi siellä olla jokin pielessä, vaikkei levy lämpiäisikään. Tarkennan siksi, ettei satu mitään äksidenttiä kommenttini takia. Yksi vaihtoehto saattaisi olla liiallinen nestemäärä jos on vaihdettu uudet palat. Nyt se ei kuitenkaan tunnu mahdolliselta, sillä kokosit ilmeisesti vanhoilla jarrupaloilla? Taitaisi muutenkin olla aika mahdoton vaihtoehto, sillä eihän sinne saisi levyä väliinkään jos palat tunkevat levyyn liiallisen nestemäärän takia.

-ville

Sekä satula että männät tuntuivat liikkuvat ihan hyvin, kun selvittelin jarrujen liikkuvia osia. Edelleen on samat palat kiinni, joten nestemääräkin pitäisi olla ok. Tarkistussilmän perusteella ihan samalla tasolla kuin ennen sähläämistäni. Ja todellakin pyörää pihaa ympäri lykkiessäni vastus tuntui ihan normaalilta eikä mitään entisestä poikkeavaa hankausta kuulunut/tuntunut.

Ajelen varovasti pienen koelenkin ja tunnustelen jarruja. Jos sitten joudun kaivamaan pyörää jonkun auton takapuskurista ("eihän se pysähtynykkää!!") niin syytän sitten sua! :wink:
JMN
Viestit: 228
Liittynyt: Ma Touko 30, 2011 10:48 pm
Pyörä: 250 Rally
Viesti:

Re: Etujarru laahaa

Viesti Kirjoittaja JMN »

Täsmälleen sama tilanne kun alkuperäisen viestin kirjoittajalla...
Tsekkaisin nyt kuitenkin ennen kun irrotan palat ja putsailen jarruja, että Eihän mun tarvii mitää nesteitä vaihtaa, ilmata jarruta tms. Jos vaan irrotan palat ja vähän putsailen?

Nesteiden kanssa pelaamiseen ei ole nimittäin välineitä eikä osaamista. :oops:

* pyörä on Tenere XT660Z
THA
Viestit: 3707
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 10:07 am
Pyörä: Yamaha ja TM
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Re: Etujarru laahaa

Viesti Kirjoittaja THA »

Happi sano oikeestaan oleellisen, kelluvalla satulalla sitten vaan se, että liukutapeissa ei ole tuota efektiä. Jarrun laahaus ja laakeri + stefakitka yhteensä lk. 10krs pitäis pikkupyöräytyksellä pyöriä ennen kuin pysähtyy.
Nesteen voi vaihtaa sinne yläsäiliöönkin vaan jos se hirvittää, kansi auki, männät sisään, säiliö tyhjäksi ja uudet nesteet tilalle. Pumppaat palat takasin levyyn asti normaalisti kahvaa painelemalla, muista vaan lisätä nestettä ettei vetäse tyhjää. Ja usein vaikka hiukan vetäisikin, jos saat kahvan käännettyä niin, että ilma pääsee ylävirtaan koko matkan säiliöön asti, saat sen tulemaan sitä kautta pois mitä menikin. Ja kun ne palat on taas levyssä, painellessas huomaat likasta nestettä tulevan ylävirtaan. Eli tälleenkin neste vaihtuu, ei pidemmällä aikavälillä, mutta tää on se jarrunesteen vaihto jonka teen aina palat uusiessani ja pl. brembulit ei muuta nestevaihtoa vuoden mittaan tarvii tehdä.
- tieto vähentää tuskaa
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
Avatar
Kampi
Viestit: 1402
Liittynyt: Su Kesä 14, 2009 10:52 am
Pyörä: R1200GSA
Paikkakunta: Valkeala

Re: Etujarru laahaa

Viesti Kirjoittaja Kampi »

Jarrujen laahaaminen, siis vähän voimakkaampi eli pyörimistä vastustava sellainen, voi hyvinkin johtua liasta männän pinnassa. Aikain saatossa pölyä, kuraa (mistä sitä nyt sinne tulisi :roll: ) hiekkaa, oravannahkoja, mitä vaan pinttyy jarrumännän pinnalle. Auton jarruissa männän suojana on kumimansetti, eräänlainen haitarikumi, pyörissä ei taida olla missään.

Luultavasti weicca sait lian irtoamaan painamalla mäntää sisään. Suosittelen (jarru)satulan purkamista ja osien perusteellista puhdistusta. Voipi olla ettei uusia osia tarvitse hankkia jos vanhat ovat ehjiä.
treriksrøysare
JMN
Viestit: 228
Liittynyt: Ma Touko 30, 2011 10:48 pm
Pyörä: 250 Rally
Viesti:

Re: Etujarru laahaa

Viesti Kirjoittaja JMN »

Juupa juu. Otin palat irti ja putsailin vähän jarruja. Edelleen vähän rahisi, mutta pyörä pyöri tyhjää kuitenkin useamman kierroksen kun antoi vauhtia. Ei kuumennu levyt ajossakaan, joten lopetin murehtimisen.
Avatar
JUHHisi
Viestit: 1070
Liittynyt: Pe Syys 05, 2008 8:15 pm
Pyörä: XR650R vm.-00 & XR400R vm.-97
Paikkakunta: Häme

Re: Etujarru laahaa

Viesti Kirjoittaja JUHHisi »

Tossa jotain mitä itse tein kun jarrut laahas:
JUHHisi kirjoitti:Kesärenkaiden vaihdon yhteydessä juolahti mieleen että vois vähän takajarruakin joskus huoltaa..
Kuva
5-10min. astiakaapista löytyneellä patapataa.
Kuva

Hieman näyttäis toi ulompi kumihuuli kärsineen. Toivottavasti löytyy uusi jostain tilalle.
Kuva

Ja kun kerta oli osat levällään, niin piti vähän putsata suurempia hapettumia pois akkuporakoneella ja viimeistely laikalla:
Kuva
Kuva

Takapää VALMIS! Eteen vielä sama homma..
Kuva
Vastaa Viestiin