XL 628 liian rikkaalla?

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

js
Viestit: 17
Liittynyt: To Syys 28, 2006 10:44 am
Paikkakunta: Stadi

XL 628 liian rikkaalla?

Viesti Kirjoittaja js »

Voiko olla totta:

Kone on porattu 628-kuutioiseksi ja mäntä 11.1 puristuksilla. Pakoputki hyvin hengittävä race-mallinen FMF PowerBomb-käyrillä, ilmansuodattimina K&N:t suoraan kaasareissa kiinni. Kaikki oireet viittaavat liian rikkaaseen seokseen: tulppa musta, mustaa savua pakoputkesta, nykii lievästi ajettaessa kaasu vain hivenen auki, 4-5 k kierroksilla kaasua nopeasti avattaessa tukehtuu. Keskialueella tasaisesti kaasua käännettäessä kone toimii hyvin.

Kokeiltu säätää seosruuvia. Laihempi seos parantaa. Ajettu ilman ilmanputsareita, parempi.

Suuttimet nyt: vasen 122 oikea 115 tyhjäkäynti 48. Neuloja nostettu yksi pykälä. Tulppa ohjeiden mukainen.

Voiko korkeampi puristus ja XR 600:n kannen mukanaantuoma Squishband parantaa palamista näin paljon, että vakioasetuksilla tämä kone käy liian rikkaalla?

Kiitos avusta jo etukäteen!
jaket
Viestit: 1052
Liittynyt: Ma Helmi 14, 2005 1:37 pm
Pyörä: CRF300rally, 1050 S3, R1200GS 2010

Viesti Kirjoittaja jaket »

välttämättä se puristus ja sen myötä muuttunut palaminen ei ole nyt se rikkaaksi vetävä juttu, vaan koneen parantunut hengitys.

vakiokaasarit ovat pienet ja kun kone on tehostunut imemään ja toimimaan pumppuna, niin kaasareihin kohdistuva alipaine on huomattavasti kasvanut. Koska kierroksilla kaasarien koko ahdistaa, niin kaikista mahdollisista aukoista imetään tavaraa, eli myös pääsuuttimeen kohdistuu tämä kasvanut imu. tämä voi vetää seoksen rikkaalle.

Esim XR600 hondassa on pääsuutin joku 155, kun dominaattorissa on jo suurempi. vieläkin tehottomampi on FMX ja SLR joissa on kuitenkin kaikista suurimmat suuttimet. Eli huonoiten hengittävissä koneissa on niin huono 'imu', että pääsuutin pitää olla melko suuri. tehokkaammissa versioista samasta koneesta on pienemmät suuttimet!

Itse asiassa FMX:ää virittäessä, pakokäyrät ja imutorven muutoksen jälkeen kone kävi rikkaalla ja pudotin pääsuuttimen 168->160 ja kone piristyi selvästi. ennen se kävi raskaasti rikkaasta seoksesta johtuen.
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -- and a lot of courage -- to move in the opposite direction.
E. F. Schumacher
js
Viestit: 17
Liittynyt: To Syys 28, 2006 10:44 am
Paikkakunta: Stadi

Viesti Kirjoittaja js »

Kurapyöräilijät rules! Miltään muulta foorumilta ei saa näin paljon käytännön vinkkejä, kuin täältä.

Nöyrä kiitos vastanneille ja eikun kaasarit purkuun....taas ;-)
jaket
Viestit: 1052
Liittynyt: Ma Helmi 14, 2005 1:37 pm
Pyörä: CRF300rally, 1050 S3, R1200GS 2010

Viesti Kirjoittaja jaket »

laske vaikka ne neulat orggisasetuksiin.

neuvoja saa nopsasti, niiden todenperäisyydestä tai arvosta voi olla sitten montaa mieltä.. :D
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -- and a lot of courage -- to move in the opposite direction.
E. F. Schumacher
Vastaa Viestiin