Sivu 1/1

DR600:n kansiremonttia/viritystä

Lähetetty: To Touko 03, 2007 10:30 am
Kirjoittaja jaabo
kuulostaa siltä, että pääsee tekemään venttiilikoneistoon jotakin "pientä pintaremonttia"... joten ajattelin kysäistä, että oliko täällä joku laittanut kusiaisen kanteen isompien DR:ien osia? tähtäimessä tietenkin toimiva mopo ja vähän lisää tehoja.

menen tänään purkamaan yläpään koneesta, ja sitten selviää mitä sinne pitää vaihtaa. ja olisi tietty kiva tietää, että mitä sinne vois/kannattaa tehdä tehojen lisäämiseksi?

Lähetetty: To Touko 03, 2007 11:21 am
Kirjoittaja NiKu
Nokan vois virittää.

Ite viritin mun Honda XL600sen nokan, en oo viel dynossa kattonu, mikä on lopputulos.
Mut vääntöö pitäis olla enemmän 8)

Tossa Hondan nokas on 4 "venttiiliä", ja se kustansi GT-motorsilla 50€
DR:ssä kait 2 venttiiliä :?: :!:
Ni luulis tulevaa vähä halvemmax ?

Niijaa, postikulutha lisäx, ellei käy sit paikan pääl viemäs

Lähetetty: To Touko 03, 2007 11:42 am
Kirjoittaja jaabo
neljähän siinä on tässäkin, tai ainakin oli vielä ennen vappuajoja... saa nähdä montako on vielä jäljellä. moottorin toiminnasta päätellen kaikki on jossakin muodossa tallella, mutta kyllä kilajaa iloisesti! :lol:

ajoin siis ensimmäisen kilahduksen jälkeen vielä n. 6 kilsaa, ja pyörä kulki normaalin oloisesti pienillä kierroksilla. kilkatus on yhtä kierrosten kanssa, jotenka ymmärtääkseni nokkaketjun voi sulkea pois vikalistalta.

et siis tehny venttiileille mitään? suurentanu lautasen kokoa tai mitä niille nyt yleensä tehdään...?

pitääpä pistää GT-motors korvan taa, jos vaikka tekis nokille jotakin!

Lähetetty: To Touko 03, 2007 12:18 pm
Kirjoittaja NiKu
No mull oli semmone ongelma et oli keinovivut loppu http://kotisivu.dnainternet.net/nikl81/ ... r_arms.jpg

Eikä sitte ollu toi nokkakaa sen paremmas kunnos http://kotisivu.dnainternet.net/nikl81/ ... mshaft.jpg

Ni laitin vivut ja nokan menee, ku ei kukaan Turun alueel suostunu niitä vipuja täytehitsailee.
Nokan aattelin sit et ne voi sen samal vähä hioo uutee uskoo :wink:
Edellinen omistaja oli vaihtanut venttiilit ei nii kauan sitten, ni en alannu sitte enemmän purkailee.

Koko hoito maxoi 202€ muistaaxeni. + jnt. 10 kohilla postikuluis ku Raisiost laitin paketin Helsinkii.

Lähetetty: To Touko 03, 2007 1:04 pm
Kirjoittaja Jarno
jaabo kirjoitti: et siis tehny venttiileille mitään? suurentanu lautasen kokoa tai mitä niille nyt yleensä tehdään...?

pitääpä pistää GT-motors korvan taa, jos vaikka tekis nokille jotakin!
XL:ssä ei taida olla paljoakaan varaa suurentaa venttiilejä?
Kansi männän näkökulmasta

Lähetetty: To Touko 03, 2007 8:02 pm
Kirjoittaja jaabo
no niin, vika löytyi ja korjaantui. ei tarvinnut vielä alkaa virittämään... siirtynee ensitalveen..

elikkäs venttiilinsäätöruuvit oli kiertyneet auki ja olivat pomppineet siellä venttiilijousien keskellä valtoimenaan :? onneks eivät tehneet mitään vaurioo, pitää vissiin laittaa lotto vetämään lauantaiksi :D

kone kasaan ja käyntiin, ja hienosti kehrää! hip hei! kyllä sitä pienestä voi joskus tulla onneliseksi!

kiitti kuitenkin noista alustavista hintatiedoista alan pajoihin, kun edessähän se virittäminen on kuitenkin!

Lähetetty: To Touko 03, 2007 9:06 pm
Kirjoittaja NiKu
Nonnii.

Onnex ei ollu sen pahempaa. :)

Hyviä ajoja 8)

Lähetetty: Pe Touko 04, 2007 7:46 am
Kirjoittaja jaabo
onneksi! 8)

nyt voi hyvillä mielin alkaa suunnittelemaan kokonaan uutta perää. pitäis saada laukut kiinni ja jonkunlainen "tarakka" teltalle ja makuupussille.

ja tuoltahan voi käydä vilkasemassa projektia:

http://picasaweb.google.com/vartiainen. ... jektiDR600

tästä tulee vielä hyvä ajokesä! 8)

Lähetetty: Ti Touko 15, 2007 4:58 pm
Kirjoittaja mrantaah
jaabo kirjoitti:no niin, vika löytyi ja korjaantui. ei tarvinnut vielä alkaa virittämään... siirtynee ensitalveen..

elikkäs venttiilinsäätöruuvit oli kiertyneet auki ja olivat pomppineet siellä venttiilijousien keskellä valtoimenaan :? !
Lohduttavaa kuulla että noin on käynyt muillekin...
Teetin XT:hen nokan GT Motorsilla, ja savuja ottaessa naama venähti
kun kilinä alkoi. Olin aivan varma että säädin venttiilit, mutta ruuvit
oli löystyneet tallissa...? Kiristys ja hyvin pelitti.

Lähetetty: Ti Touko 15, 2007 8:45 pm
Kirjoittaja jaabo
tänään tuli uutta murhetta, kun kaikki muut sähköt paitsi sytytysvirta hävis pyörästä. tähän suuntaan pyörä on ongelmoinut koko kevään, ja nyt se latauspuoli sitten varmaan meni särki lopullisesti.

harmittaa, työnsin pyörän talliin ja jätin sinne odottelemaan, että jos joku tallitonttu kävis sen korjaamassa. ja jos ei käy, niin kesäkuun alusta alkaa kesäloma ja silloin on aikaa taas korjata. tosin suunnitelmat oli alunpitäen hieman toisenlaiset... :?

Lähetetty: Pe Touko 18, 2007 7:26 pm
Kirjoittaja ole
multa hävis sähköt kanssa ja mittasin magneetolta tulevat keltaset johdot keskenään, niissä pitäisi olla vastusta 0.1-1.2 ohmia. ei ollut mitään. aukasin sitten kopan ja sieltä löytyi käämien alta tuollainen ..... neljä irtonaista johdonpäätä