Sivu 1/1
dr350s mitä suuttimia käytätte?
Lähetetty: Ti Huhti 05, 2005 11:02 am
Kirjoittaja hexi
Varmaan löytyisi verkostakin ohjeita, mutta jos olisi täällä kokemuksia...
Mulla on tällähetkellä vakiosuuttimet paikoillaan (täysin vakio koneessa) ja niillä pyörä on tunnetusti laihalla. Pyörä toimii hyvin lämpöisillä keleillä yli +10 asteessa, mutta kylmemmillä keleillä ei pelitä kunnolla ainakaan matalemmilla kierroksilla.
Historiaa senverran että mulla oli nokka-akselista kulunut pakonokasta muutama milli nostoa pois ja sitä oli korjattu laittamalla 145/50 suuttimet (älkää kysykö miksi, ostin pyörän viallisena), joilla yllättäen toimi, mutta eihän tuo kierroksia kunnolla ottaen nokasta johtuen. Kun sain kannen kuntoon, niin konepa olikin aivan liian rikkaalla, tai ainakin tuo tyhjäkäyntisuutin oli, kun ei lähtenyt enää kuumana kiksillä käymään. Loppukesästä en joutanut suuttimilla pelailemaan vaan laitoin suosiolla vakiosuuttimet ja vakioputsarin kaasariin, joilla ajelin loppukauden.
Mitä siis laittaisi vakiosuutinten tilalle, jotta pääsisi pikkupakkasellakin liikkeelle?
Jos joku kaipailee 145/50 suuttimia mulla olis ylimääräisenä. Ja voi kaupata 140 tai 138 pääsuutinta ja noin 40 tyhjäkäyntisuutinta.
Lähetetty: Ti Huhti 05, 2005 8:40 pm
Kirjoittaja maqe
Terve.
Omassa oli kun ostin tyhjäk.suutin 37.5, ei ollut kun harmia kun en aiemmin älynnyt vaihtaa. Vielläkin nolottaa kun risteyksiin entisellä möly+pöntöllä kerran jos toisenkin sammui! Eli tyhjäkäynti oli niin heikko- Nyt on 42,5 ja ei voi kun kehua. Tämä koko pitäs olla Suomi-pyörissä vakiona?
Pääsuutin 140 vaikuttaa hyvältä, ois ehkä jo 135 riittänyt mut eipähän ole laihalla.
Muuta on täysin vakio ilmanputsari+ yosimuran pönttö
Lähetetty: Ke Huhti 06, 2005 1:51 am
Kirjoittaja kuramika
Mulla on tossa omassa pääsuutin kokoa 200, tosin mehumalja on Mikunin flatslide.
Lisäkuutiot vaativat lisää ruokaa
Täytyy sanoa että toimii samperin hyvin kesät ja talvet,eikä tarvitse ylimääräistä säätelyä.
Luvuista
Lähetetty: Ke Huhti 06, 2005 11:17 am
Kirjoittaja Agitheosis
Ilmoittavatko nuo luvut vain suhteellista kokoa vai onko niihin yhdistettävissä jokin mittayksikkö?
Lähetetty: To Huhti 07, 2005 10:44 am
Kirjoittaja hexi
Kovasti näyttäisi luvut noissa kyseisissä suuttimissa olevan sadasosamillejä, mutta varmaa tietoa ei ole.
Lähetetty: Pe Huhti 08, 2005 3:17 pm
Kirjoittaja hexi
40 pilotti ja 137.5 main ovat tilauksessa.
Kasailin tuossa kylmään lambda-anturiin pohjautuvan seossuhdenäyttimen, mutta täytys kalibroida se säädettävällä jännitelähteellä ennenkuin sitä vois käyttää seoksien arpomisessa. Tuo kertoo lähinnä sen missä mennään laihalle toisin sanoen seoksien muuttumista, tarkkuus ei riitä muuhun.
Mites Mage toimiiko sulla pyörä kylmillä ilmoilla hyvin tuolla 42.5 tyhjäk. suuttimella?
Lähetetty: Pe Huhti 08, 2005 5:48 pm
Kirjoittaja maqe
Varastosta kotiin ajoin nyt viikon alusta. Kaasarin säädöt vaikuttaa loistavilta, kaikinpuolin. Pitkään niiden kanssa taistelinkin.
Lähetetty: La Huhti 09, 2005 3:13 pm
Kirjoittaja Turska
Minäkin olen taistellut suuttimien kanssa, tosin pyörä on 650 tohtori.
orig. pilot oli 47,5 laitoin 55, kun "stumppaili" valoihin.
pääsiitin oli 145 laitoin 150 , kun tuntui ylhäällä voima loppuvan.
ongelma on että edelleen nopeasti kaasua kääntäessä stumppaa.
varsinkin kun on hetken tyhjäkäyntiä käynyt.
seosruuvia on käännelty, muttei oikein tunnu missään olevan hyvä.
tulpat ym. on uusittu.
joko on tosi tarkka ilmanlämmöistä,kuunkierroista ym.
tai sit on jossain häikkiä.
Lähetetty: Ke Huhti 20, 2005 10:29 am
Kirjoittaja hexi
Noniin! Nyt toimii mopo ainakin nollakeleille asti ja käynnistyykin paremmin. Suuttimet on 40 / 137.5.
Lähetetty: Ti Loka 10, 2006 8:49 pm
Kirjoittaja Antti J
Ajattelin kokeilla tuon
Ludwig
ohjeiden mukaan ton ilmakotelon modauksen ja laittaa noi 137.5/40 suuttimet. Onko noi suuttimet vakiokamaa?
Onko kokemuksia tuosta mikrokytkimen pois kytkemisestä? Säätää sytytystä myöhäisemmälle täyskaasulla?
Lähetetty: Pe Marras 03, 2006 10:30 am
Kirjoittaja -JT
Laitoin 137.5/40 suuttimet paikalle ja seoruuvia on pyöritetty hivenen kiinni päin. Neula en ole koskenut. Eilen oli -12 pakkasta ja toi tyhjäkäynti on epätasainen ja moottori alkaa vetämään 4000 kohdalta vasta. Sitä vakio kuminauha vetoa ei ole nyt havaittavissa. Täytyis saada moottori toimimaan myös tyhjäkäynniltä lähtien.
Ilmanputsarikoteloo on porattu päälle 3kpl 30mm reikää lisää. Jos toi ei ala toimimaan halutulla tavalla, niin vakio asetuksillakin se oli mukavampi, mutta ei sekään nyt niin hyvä ole, mitä voisi kuvitella.
Minkä verran seoruuvia pitäisi olla auki, että kone toimisi, niin kuin sen on kuviteltu käyvän?
Ei ole toikaan mopo mikään mukavin säädettävä. Onneksi on vain yksi kaasutin. Tuollainen ruuvi täytynee hommata
http://www.kientech.com/ExtendedFuelScrews.htm
Lähetetty: La Marras 04, 2006 2:31 pm
Kirjoittaja Antti J
Minä varmaan kokeilen tuota Mikunin TM33 kaasutinta. Tuolla Nakkilassa myyvät 220€.