Sivu 1/4

BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ma Helmi 14, 2022 9:17 pm
Kirjoittaja katuensio
Sen lisäksi, että tunnetaan nimellä vesipää, niin voitaneen kutsua myös vesiperäksi. Viimekesänä vaihdoin peräöljyt 60 tkm kohdalla, ja peräöljyt olivat maitokahvin väriset. Ajattelin, että olisiko edellinen omistaja kahlannut puron yli, enkä uhrannut ajatusta enempää asialle. Nyt päätin vilkaista perään 64 tkm kohdalla, ja taas sama juttu. Päätin myös tarkastaa kardaanin takanivelen, kun olen lukenut että ruostuvat. No ruosteessahan se oli. Ei edes taittunut koko perä siitä murikan etupuolelta.

Nykäisin perän kokonaan irti siten, että kardaani irtosi etupäästään. Mitä ihmettä! Kardaaniputkessa oli vettä kahvikupillinen siinä takanivelen etupuolella. Onko tuota kukaan ehkäissyt kenties poraamalla reikä kardaaniputken pohjalle?

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ma Helmi 14, 2022 11:36 pm
Kirjoittaja Mikapa
Olihan etu- ja takapään suojakumit kunnolla paikallaan ja ehyet? Omassa oli ainakin tunneli täysin kuiva ja ei ruostetta.

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ma Helmi 14, 2022 11:58 pm
Kirjoittaja katuensio
Kyllä ne olivat. Jatkan projektia aamulla irroittamalla kardaanin perästä. Ei kovin helposti vaikuttanut irtoavan.

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ti Helmi 15, 2022 7:54 am
Kirjoittaja Mikapa
Liekö painepesurilla pesty oikein huolella ajojen jälkeen, ei sinne muuten vettä juuri pääse. Onnea työhön👍

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ti Helmi 15, 2022 1:52 pm
Kirjoittaja katuensio
Kardaaniakseli irtosi pikku naputtelulla, mutta stefa, mikä on booriakselin ympärillä, on pinnaltaan kovin skrubuinen. Ruoste on tunkeutunut stefan metallisen rungon ja kumipinnan väliin. Stefan huuli sinänsä näyttää olevan akselin ympärillä tiiviisti, mutta vaikuttaa siltä, että stefa on vaihdettavissa perää purkamatta. Tilasin alkuperäisen stefan numerolla 33 75 8 529 959.

Tässä vielä linkki ulkomaanfoorumille, missä kuva samanlaisesta tilanteesta. Kuvassa vasemmalla näkyvä potero siis "täynnä" vettä. Niinpaljon kun sinne nyt sopii.

https://www.horizonsunlimited.com/hubb/ ... 130135.jpg

Booriakselin pää juuri samanlaisessa kunnossa kuin omassani. Sain ongittua stefan pois, ja olihan stefan väärälläkin puolella vesihelmiä. Laakeri sinänsä näytti olevan ihan ok. Harmi vain, että akselin kaula, mihin stefa tiivistyy, oli ruosteinen myös. Hankala hioa sileäksi tuonnepäin, mutta näin olisi aikomus tehdä.

Painepesurilla en koskaan ole mopojani pessyt, mutta "poterossa" oleva vesi oli kirkasta lähes juomakelpoista. Ei siis ruskeata velliä niinkuin linkin takana olevissa muissa kuvissa.

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ti Helmi 15, 2022 9:30 pm
Kirjoittaja SS
Aika metkaa on se ettei tuo perän boorien rasvaus kuulu huolto-ohjelmaan.
Olen omani ottanut aina talvisin auki ja rasvannut boorit Optimoly TA rasvalla.
Kasattaessa pitää muistaa rasvata haitarikumien tiivistepinnat jotta se suojaus toimii kunnolla.
Rasva on Staburags NBU 30 PTM, sitä ei kyllä heti löydä mistään... oon laittanut Castrol Molub-Alloy Paste White T rasvaa, hyvin pysyy kesän ja kumi ei ota itteensä.
On hieman sottaista puuhaa.
Tuohon kardaaniputkeen ovat Amerikanmaalla poranneet vedenpoistoreikiäkin, mutta se ei ole tarpeeen kun muistaa rasvata sen gummin.
Outoa on kyllä se ettei siinä kumin tiivistepinnoilla mielestäni uutenakaan kyllä ollut mitään rasvaa...
Jotain on perässä outoa jos sen öljyt menee maitokahviksi, ei pitäisi.
Pitäisi olla kyllä kutakuinkin uuden väristä jos 10tkm välein vaihtaa sen 180ml
Koitin laittaa kuvat huolropompulta mutta ei ne näy linkin takaa Googlen pilvestä :(
SS

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ti Helmi 15, 2022 10:34 pm
Kirjoittaja Mikapa
Itse vaihdoin peräöljyn muistaakseni 35tkm kohdalla kun ei ollut mainintaa huoltokirjassa et olis vaihdettu aiemmin, vanha normisti tummempaa. Samoin haitarikumin pinnat tuli rasvattua. Olisko katuensiolla jostain syystä päässyt vettä murikan sisään?

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ke Helmi 16, 2022 9:01 am
Kirjoittaja JukkaL
Tuolta olen Staburags-rasvaa tilannut. Hinnakasta mutta riittoisaa.

https://www.schmiedmann.fi/fi/tuote/e23 ... -9-056-992

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ke Helmi 16, 2022 9:07 am
Kirjoittaja katuensio
Kyllähän se vahvasti siltä vaikuttaa, että vettä siellä on. Huohotin on ehjä ja paikallaan, ja vaikuttaa siltä että vesi on mennyt tuon akselin juuresta. Akselitiiviste oli aika huono, ja akselin kaula on ruosteessa myös. Kovin hyvää tiivistepintaa ei tuonnepäin hiomalla kyllä saa.

Täydellisen jos haluaa, niin perä palasiksi, akselin kaulan sorvaus, holkitus ja uudelleen sorvaus.

Boonstrapartsilta saa käytetyn perän 295:€ lla, (+posti) mutta eipä noista käytetyistä tiedä, voi saada vieläkin huonomman.

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ke Helmi 16, 2022 9:29 am
Kirjoittaja HannuO

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: Ke Helmi 16, 2022 9:57 am
Kirjoittaja mek
Saa sitä Staburagsia Suomestakin, isommissa tuubeissa.

https://www.schmiedmann.fi/fi/tuote/e23 ... -9-056-992

Tosin tuo on kyllä riittoisaa. Tuolla viiden gramman purkillakin rasvaa useamman kerran.

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: To Helmi 17, 2022 9:28 am
Kirjoittaja katuensio
Onko kukaan ”räjäyttänyt” vesigessun perää, tai löytyykö mistään perän sisälmyksistä osakuvia? Mietin, millainen projekti on napata tuo booriakseli sorviin…

Laittaisin tähän kuvan akselin tiivistepinnasta mutta ”file too large”.

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: To Helmi 17, 2022 10:14 am
Kirjoittaja Hsippe
Mahtaisko tuon stefan huulen kohdan korjaus onnistua ilman sorvausta ns Speedi-Sleevellä?
Noita käytetään teollisuuspuolella ihan yleisesti. Ja löytyy ainakin tilaamalla paikallisesta laakerikaupasta (ETRA tms).
https://www.skf.com/group/products/indu ... edi-sleeve

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: To Helmi 17, 2022 3:02 pm
Kirjoittaja katuensio
Mielenkiintoinen vaihtoehto tuo Skf:n tuote…

Re: BMW R1200GS LC kardaaniputkessa vettä

Lähetetty: To Helmi 17, 2022 4:42 pm
Kirjoittaja Mikapa
Mulla on Repair and Service Data levy, voin yrittää illan aikana kurkistaa mitä tuolta näkyy perän suhteen.