Sivu 1/2

Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Ke Tammi 29, 2020 10:13 pm
Kirjoittaja TomppaV
Missä tai miten olette teettäneet otsikon mukaista rekkaria? Joskus olen nähnyt esim muovilevylle painettua versiota.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Ke Tammi 29, 2020 10:33 pm
Kirjoittaja Jani M
Omani tilasin viimeksi tuolta:

https://korttitiimi.com/

Laittaa vaan sähköpostilla rekisterinumeron, niin tekevät sen mukaan. Taisi maksaa jotain 20€ tai 25 €.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Ma Helmi 03, 2020 6:29 pm
Kirjoittaja jite
Pahus kun en muista mistä niitä tarrakilpiä sai hommattua. Tässä kuitenkin yksi linkki :http://www.kilpipaja.com/paja/Souvenirkilvet.html

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Pe Helmi 07, 2020 12:57 pm
Kirjoittaja Sukke
Mä kävelin paikalliseen teippi firmaan, teki kaksi viidellä kympillä. Ne ei voi mainostaa tekevänsä niitä, kun se on lain mukaan asiakirjaväärennös.


Sent from Tapatalk

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Pe Helmi 07, 2020 1:06 pm
Kirjoittaja Syke
Mulle teki paikallinen teippausfirma säänkestäviä tarrakilpiä 10€/3kpl.
Taustalevyn tein itse.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Pe Helmi 07, 2020 1:11 pm
Kirjoittaja pkilpo
Otin kuvan kilvestä, pienensin hiukan ja printtasin.
Lopuksi teippasin muovitaskun sisään.
Muut vaihtoehdot on laminointi ja kontaktimuovi.
Alle voi vielä laittaa jäykempää muovia jos tuntuu liian lerpulta.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: La Helmi 08, 2020 12:06 am
Kirjoittaja Rymyäjä
Ite oon mainosasentajana eli teippaushommia teen välillä muiden mainosasennusten ohessa. Kesällä ku hommasin ton uuden enskan niin tuli mieleen, että teetättäis pienemmän kyltin taakse. Eli mulla on alumiini-komposiitti-alumiini-levyyn teipattu tommonen seinäteippi kiiltävällä lamilla. Mulla on tota alukompoalu-levyä itellä jääny pyöriin joka paikka täyteen. Soitin tuotannon päällikölle, että tekisitkö muutaman teipin jotka ite läimäsin levyyn ja sillä selvä. Tuli hyvät ja kestävät ennen kaikkea.

Kuva

Kuva

Kuva

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Su Helmi 09, 2020 11:51 am
Kirjoittaja carpenter
sopii hienosti pyörään mutta miten virkavalta suhtautuu tienpäällä näihin kilpiin?

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Su Helmi 09, 2020 12:08 pm
Kirjoittaja Koheltaja
Enskapyörissä saattaa katsoa sormien läpi koska on perusteltua käyttää pienempää särkymätöntä kilpeä. Katupyörien kanssa sakko tulee useammin kun huomautus, tämä viesti niiltä joilla on olut katuvehkeissä pienempi kilpi.

Kilpi saisi oikeasti olla ton kokoinen.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Su Helmi 09, 2020 6:58 pm
Kirjoittaja Piese
carpenter kirjoitti:sopii hienosti pyörään mutta miten virkavalta suhtautuu tienpäällä näihin kilpiin?
Ei oo valitellu, kerran kehuivat enskanastojakin että on hyvät nastat niin ei karkaa ajossa tieltä :lol: :lol: :lol:

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Ma Helmi 10, 2020 11:16 am
Kirjoittaja pkilpo
Piese kirjoitti:
carpenter kirjoitti:sopii hienosti pyörään mutta miten virkavalta suhtautuu tienpäällä näihin kilpiin?
Ei oo valitellu, kerran kehuivat enskanastojakin että on hyvät nastat niin ei karkaa ajossa tieltä :lol: :lol: :lol:
Samoin, ei ole ollut ongelmia. Alkuperäinen kilpi täytyy kuitenkin olla tallessa.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Ma Helmi 10, 2020 4:38 pm
Kirjoittaja Koheltaja
Suomi on pitkä maa ja Poliisin tulkinnat sen mukaisia :D

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: La Helmi 15, 2020 8:32 pm
Kirjoittaja Mikey
Itse sain monen kokeilun (ja kilven) jälkeen myös peltisen kilven säilymään kyydissä ja ehjänä.

Elikä takalokariin (kilpitelineen on aikaisempi omistaja poistanut) pulttasin kiinni n. 5mm paksun ja vajaat 10 cm leveän pätkän kumimattoa. Kilpeen porasin puoliväliin numeroiden ja kirjainten väliin kiinnitysreiät, ja mattoon sopivaan kohtaan myös reiät.

Kilven pultit on nylock -muttereilla ja mutterit reilusti löysällä, jotta kilpi pääsee holkkamaan tärinässä. Tärkeintä on että kilpi ei saa olla kiinni kahdesta kohtaa korkeussuunnassa - silloin kilpi menee aina uudestaan kahtia.

A-katsastus myy uusia kilpiä halvimmalla - 7€.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Ma Helmi 17, 2020 10:57 am
Kirjoittaja THä
Mikey kirjoitti:Kilven pultit on nylock -muttereilla ja mutterit reilusti löysällä, jotta kilpi pääsee holkkamaan tärinässä.
Kestääkö se alumiini tuota kuinka kauan? Voisi kuvitella, että hyvin äkkiä tulee pultit kilvestä läpi? Noin muuten tuossa ripustuksessa kyllä on äkkiseltään miettien hyvä logiikka.

Itsekin pitäisi joku kilpiviritys tehdä. Edellinen pikkukilpi on aika valmis. Normikilpeä ei vaan saa käyttää jokapaikassa, niin sikäli pikkukilpi olisi hyvä kompromissi jollei halua ruuvailla kilpiä edes takas.

Re: Pienempi rekisterikilpi enduroon

Lähetetty: Ma Helmi 17, 2020 1:32 pm
Kirjoittaja tertsu
Mainostaidolta Riihimäeltä olen tilannu pikkukilvet useampaan pyörään. On vimpan päälle ja paksua heijastavaa matskua, mutta ei ihan halvat. Enskakisoissa ei saa käyttää alkuperäistä kilpeä ollenkaan niinpä mulla on tuo kaikissa ajoissa aina paikallaan.