Sivu 1/1

Hallintalaitteiden ohjetta 2016 vuoden Afrikkalaiseen ?

Lähetetty: Su Huhti 28, 2019 6:32 pm
Kirjoittaja VMÄ
Terve

Yhteisön apua kaivataan !! ......
Olen päivittämässä itseni 2000-luvulle 51 ikävuosipäivien kunniaksia (vain mopossa) ja sen tiimoilta kävin liikkeessä koejamassa 2016 CRF1000 L
Ja kas kun oli nappeja ja hallintalaite ominaisuuksia tullut lisää tuohon jo pihassa olevaan 1994 malliinni verraten... ja vähän toki muutakin.
Ja tietenkään siinä sitten heti ei löytynyt mistään oikein kirjasta mistä olisi voinut opiskella mitä mistäkin tapahtuu.
- 10 km tuli ajettu kahvalämmötkin päälle ennen kuin huomasin ilman lukulaseja että lämmöt oli päällä..

No,koeajo ajettiin ja rahasta nyt jatketaan kirjeenvaihtoa
- pitäisi hukata samalla kertaa pihasta Xc60 Volvo työsuhdeauton alta pois ...Huomioikaa jos joku tällaista kaipaa ja uudehkoon yli 700 cc seikkailupyörään haluaa vaihtoa ehdottaa.

Joten onkos jollakulla laittaa jakoon tai tietoa mistä saan käyttäjämanuaalista sen osan josta voin lukea mitä kaikkea sai säädetty ja mistäkin ?
- on sitten helpompi uudella koeajokierroksella kokeilla tietoon eikä arvauksen perustuen namiskat ja nippelit

T:Vm..... ajoittain Tanniininen

Re: Hallintalaitteiden ohjetta 2016 vuoden Afrikkalaiseen ?

Lähetetty: Su Huhti 28, 2019 9:21 pm
Kirjoittaja JuhaL
Englanninkielisen 2017 mallin skannatun manuaalin saa imuroitua TÄÄLTÄ. Sivulta 24 eteenpäin...


Tästä tärkeimmät:

Vasemman kahvan takana, mustasta etusormivivusta saa säädettyä luistoneston herkkyyttä. Lyhyellä painalluksella se vaihtaa kolmen eri herkkyyden välillä (herkin = 3 tolppaa näytössä) ja pitkällä painalluksella saa poistettua luistoneston kokonaan käytöstä, OFF-tilalle on oma oranssi merkkivalonsa mittaristossa. Luistoneston asetus nollaantuu eli palautuu herkimmälle jos pyörästä katkaistaan virta.
Harmaa keinuvipu ja SET-nappi on mittariston säätöä varten. Tarkemmat ohjeet löytyy manuaalista.

Kojelaudan oikeanpuoleisesta napista pitkään painamalla (3 sek) saa taka-absit pois päältä. Pyörän pitää olla pysähdyksissä. Tällekin on oma oranssi merkkivalonsa mittaristossa. Tämäkin nollaantuu katkaistaessa pyörästä virrat.

Muut nappulat lienee tuttuja, ellei kyseessä ollut DCT-malli?

Re: Hallintalaitteiden ohjetta 2016 vuoden Afrikkalaiseen ?

Lähetetty: Ma Huhti 29, 2019 8:37 am
Kirjoittaja VMÄ
Kiitokset :)
Tuota luistonestoa eniten kummastelinkin

T:Vm