Sivu 1/1

KTM50 SX Pro Junior -97 2T käyntiongelma

Lähetetty: Ti Loka 07, 2014 10:36 am
Kirjoittaja Kurahousu
Mistä aloittaisi etsimään vikaa, lähtee hyvin käyntiin mutta ei kestä yhtään kaasua, mooooaaa heti ja sammuu. Kylmänä ja kuumana sama ongelma. Tauti alkoi ajossa eikä lääkettä löytynyt.

Kaasari putsattu pariin kertaan, tulppa vaihdettu, sytkää vaihdettu uuteen ja vanhaan eikä muutosta tautiin.

Seuraavaksi pitää varmaan ottaa tankki ja bensaletkut huuhteluun mutta onko jotakin ajatusta mikä voisi olla tautina?

Re: KTM50 SX Pro Junior -97 2T käyntiongelma

Lähetetty: Ti Loka 07, 2014 6:25 pm
Kirjoittaja uiop
Voiskohan olla ilman saannissa ongelmia. Emännän skootterissa ilmanputsarille menevä imuputki vastasi hieman katteeseen ja teki just samoin.

Re: KTM50 SX Pro Junior -97 2T käyntiongelma

Lähetetty: Ma Loka 13, 2014 10:47 am
Kirjoittaja Kurahousu
Kyllä se vaan niin oli että kaasarin purku, pääsuuttimen sörkkiminen neulalla ja osien käyttö ultraäänipesurissa auttoi. Nyt pyörä kukkuu ja kiihtyy, varmaan kunnes kaasari taas tukkeentuu... :mrgreen:

Re: KTM50 SX Pro Junior -97 2T käyntiongelma

Lähetetty: Ma Loka 13, 2014 11:19 pm
Kirjoittaja AnttiH
Meillä oli sama vika, staattori oli rikki, puolia menee kuulemma myös.