Sivu 1/1
TomTom rider
Lähetetty: La Touko 13, 2006 1:48 pm
Kirjoittaja Carloff
Olen asentamassa rideria 650gs:ään ja en ole oikein löytänyt sopivaa paikkaa mistä ottaisin virtaa mukana tulleella virtajohdolla.
Ryöstöliittimillä olis tarkoitus hoitaa, kun ei ole erillistä virran ulostuloa.

Lähetetty: La Touko 13, 2006 3:11 pm
Kirjoittaja Marko Hemmilä
Akulta ?
Lähetetty: La Touko 13, 2006 9:22 pm
Kirjoittaja Gilera
Useimmissa pyörissä löytyy jatkuva plussa (toki virtalukon takaa) äänimerkiltä. Siitä suapi hyvin virtaskaa kahvanlämppäreille, gps ja muille lisä härpäkkeille. Lisäksi torvi on usein sopivan sulakkeen takana.
Toinen oiva paikka virran ottoon on takajarru kytkin, kunhan huomio piuhan ohuuden.
Jori
Lähetetty: La Touko 13, 2006 10:24 pm
Kirjoittaja mikpiil
Itse kyhäilin tuossa ulkolämpömittarin pyörään, rosvosin virtaa mittarin valolta, oli aika hyvin hollilla. Toimii siis silloin kun virrat ja valot päällä.
tomtom rider
Lähetetty: La Touko 13, 2006 10:42 pm
Kirjoittaja canam
Itse vetäisin, kuten olen tehnytkin, akulta oman syötön ja sulake väliin.
Yksipyttyisessä täristävässä moottorissa ja epätasaisilla alustoilla
ajettaessa ei "rosvot" ole parhaita liitoksia.
Muutenkin vanhemmiten tulee ongelmia, niin täytyykö niitä ehdoin
tahdoin itse hankkia.
Jokainenhan tekee parhaaksi katsomallan tavalla.
canam
Lähetetty: Su Touko 14, 2006 2:17 am
Kirjoittaja Esu
Sama täällä. Suora piuha akulta ja tupakinsytkärinaaras perään. Ajatuksena, että toimii myös toisinpäin eli verkkovirtalaturiin (joku älylaturi) myös tupakinsytkäriuros ja pysyy akku latingissa pidemmilläkin seisokkiaikoina. Liitokset tietenkin tinaamalla niin ei tartte pähkäillä 2:n vuoden päästä toimimattomuutta.
Lähetetty: Su Touko 14, 2006 11:35 am
Kirjoittaja juh@
Asensin äskettäin tuotteeen nro 1207
http://www.bc-udstyr.dk/dk/sutars.htm AT:hen. Pistoke on marine laatua. Tukeva kiinnityspaikka löytyi katteen raudoista vasemmalta merkkivaloboxin alapuolelta.
Ensin suunnittelin virran rosvoilua, mutta sitten päädyin vetämään uuden virtajohdon. Startin solenoidilta sen sai siististi otettua, väliin vain 10A:n sulake. Sytkäriboxiin istutin Hella:n katkaisijan merkkivalolla, jolla virtaa voi katkoa.
Boxiin istutin myös nokian tup. syt. laturin sisuskalut ja naaras RCA -pistokkeen sen virran ulosottoa varten. Tätä varten täytyi tietenkin tehdä sytkäjohdon jämistä sopiva johto Nokia:lle uros RCA -liittimineen.
Nyt on kätevä latailla puhelinta ja pitää esim. GPS akkukäyttöisenä. Pienemmätkin pistokkeet käväisi mielessä, mutta silloin pistokkeen yleiskäyttö kärsisi.
Lähetetty: Su Touko 14, 2006 12:07 pm
Kirjoittaja Carloff
Kiitos vastauksista
Ihan hyviä ideoita tullut. Taidan ottaa akusta ja värkätä noi sytkäriliittimet johtoihin, niin saa noi lataus hommatkin hoidettua samasta johdosta.

Lähetetty: Ma Touko 15, 2006 11:13 pm
Kirjoittaja Lauri
TA:n kierroslukumittarin takapuolella on ruuviliitoksilla sekä + että -, siitä saa näppärästi virtalukon takana olevaa sähköä gps:lle (ainakin PD06-mallissa)