KTM625SXC:n flektin puute ja lämmöt?

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Veijo
Viestit: 1231
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 9:59 am
Pyörä: Cube AMS100 LTD
Paikkakunta: Tampere

KTM625SXC:n flektin puute ja lämmöt?

Viesti Kirjoittaja Veijo »

Käsittääkseni SXC:stä puuttuu jäähdyttimen tuuletin? Kertokaapa SXC:n omistajat, että onko peli kuumentunut liikaa ja millaisessa ajossa?
niffestone
Viestit: 613
Liittynyt: Ti Loka 19, 2004 12:33 am
Pyörä: BMW F650 GS Dakar -01
Paikkakunta: HELSINKI

Viesti Kirjoittaja niffestone »

Puuttuuhan se - mutta termostaattiliitäntä taisi olla jätetty eli kantsuu hommata, jos on lämmön kanssa ongelmia. Kesällä lienee järkevää jäähdytinnesteen seoksella vaikuttaa sen lämmönjohtokykyyn. Mitä stydimpi soosi sitä paremmin kestää pakkasta 50/50-seokseen asti, mutta vastaavasti jäähdyttää huonommin. Korroosiovaaran vuoksi ei liene järkevää mennä alle 30% seoksiin.
Lämmittäähän se aika hyvin blokeharasoota, kun stadissa seisot muutamat punaiset aallot :oops: , etkä pääse ajamaan kuin 20 metriä kerrallaan kuumana kesäpäivänä. Kyllä sitä syylaria pitäisi ainakin vähän päästä tuulettamaan. Edellisessä LC:ssäni oli flekti, joka käynnistyi em. tilanteessa.
Einari
Viestit: 161
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 10:35 pm
Pyörä: KTM 500 EXC SD

Viesti Kirjoittaja Einari »

Niin puuttuu, mutta ei ole ongelma.

Kerran on moponi suhauttanut nestettä ylikuumenemisen vuoksi ylivuotoletkusta etulokarin päälle. Tapahtui kesällä -03 yli 30 asteen helteellä ajettuani ensin 100 km reipasta soratieajoa ja sen jälkeen menin tuulettomaan pusikkoon kiertelemään puita ja puskia ykkösvaihteella. Sitä kun olin tehnyt vartin lensi vettä syylarista.

Muulloin ei tätä ole käynyt. Öljynlämpö (mulla on Sommerilta tilaamani mittari öljykorkin reiässä) on normaalisti 80 astetta ja kovassa rasituksessa nousee 100 asteeseen.
Avatar
Veijo
Viestit: 1231
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 9:59 am
Pyörä: Cube AMS100 LTD
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Veijo »

Kiva kuulla, että flektin puute ei ole suuri "rasite". Omassa LC4:ssani on ylikuumenemisesta juoruava punainen merkkivalo. Onko SXC:n mittaristossa merkkivalo myös?

PS. Kuten arvata saattaa, niin arvon tässä edelleen seuraajamallia LC4 endurolleni. Listalla tällä hetkellä ovat:
- KTM625SXC/SMC
- KTM525MXC/EXC

PS2. Starttikin alkoi toimimaan, kun vaihdoin uudet öljyt :)
Ylimatti
Viestit: 660
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 7:49 pm
Pyörä: BMW F650 GSD 2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ylimatti »

Ei tää nyt ainakaan tähän pääaiheeseen liity kai juuri mitenkään, mutta tulipahan vaan mieleen. Eli onkos kellään ollut onkelmia kuumenemisen kanssa kun on välikoon ilmatohtoria kepittänyt? Sama juttu mullakin, kun on erehyttänyt itsensä kesäkuumalla kaupunkituhinaan punaisiin aaltoihin (heh, hyvä nimi!), niin kyllä kone hehkuu... :shock:
Taas menossa jonnekin...
Avatar
Pasi
Viestit: 3075
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:53 pm
Pyörä: KTM690R/SM
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Pasi »

Mulla on nestetohtorissa ollut uudekseltaan flekti ja se käynnistyi kerran kun juutuin hiekkaan. Kerran sitten jotakin remonttia tehdessäni "unohdin" laittaa sen takaisin paikoilleen. Ei ole tullut korjattua virhettä kun se hyrrä ei tunnu kovin tarpeelliselta.

Vaimon k**kkypyörässäkään flekti ei yleensä kerkiä startata Tornion ruuhkissa. Kerran kokeilin omassa pihassa josko se starttaa yleensä ollenkaan, jouduin odottelemaan jonkin aikaa ja nesteen lämpö oli 114 kun hyrinä alkui kuulua.

Näillä perukoilla ei tarvi paljoa liikennevaloissa seisoskella :P
Vastaa Viestiin