Sivu 1/1

Tarrasarjan teettäminen

Lähetetty: To Heinä 28, 2005 9:44 am
Kirjoittaja karmolis
Tere, sellanen probleema olis että pitäs saada hiukan uutta kuosia mopon pintaan. Uus tarrasarja olis siis kiva, mutta yllättäen tohon meikäläisen malliin ei sellaista saa kun haluais.

Kaveri kyllä omaa tarraleikkurin, eli ohkasta tarraa sais laitettua ihan ite tehtynä, mutta kun kiinnostais se oikeanlainen paksu tarra.

Tää ilmeisesti painetaan jotenkin? Onko joku teettänyt tollasia, jos on niin mitä maksoi? Itellä ei ole suhteita mihinkään mainostoimistoihin niin en viittis mennä sellaiseen ryöstettäväksi.

Toisaalta ite tulee aika vähän kurassa möyrittyä niin periaatteessa ohut tarrakin kyllä käy vaikka se ei sitten suojaa muoveja yhtään.

Sellanenkin vaihtoehto on, että mulla kun kerran on pohjat valmiina niin ostais sitä paksua tarraa ihan metritavarana. Tää olis kaikkein kustannustehokkain vaihtoehto vaikka siinä meneekin tovi leikellessä. Toki kaikkein tarkimmat hommat voi sitten tehdä vaikka tarraleikkurilla ja ohuesta tarrasta.

Mut niin, seuraava kysymys koskeekin sitten tota vinyylitarraa (vai mikä se oikea termi sille paksulle tavaralle sitten onkaan): Eli mistäs sitä mahtais metritavarana saada?

Lähetetty: To Heinä 28, 2005 9:48 am
Kirjoittaja Pasi
Materiaalia kannattaa kysyä pakujen ym. teippauksia tekevästä liikkeestä. varmaan tekevät sulle myös haluamasi kappaleet mittatilaustyönä. Meillä on työmaalla Hiace joka kävi saamassa firman logon ym. Kemissä Teipparilla ja muistaakseni se ei maksanut koko maailmaa.

Lähetetty: To Heinä 28, 2005 9:49 am
Kirjoittaja karmolis
Pasi kirjoitti:Materiaalia kannattaa kysyä pakujen ym. teippauksia tekevästä liikkeestä. varmaan tekevät sulle myös haluamasi kappaleet mittatilaustyönä. Meillä on työmaalla Hiace joka kävi saamassa firman logon ym. Kemissä Teipparilla ja muistaakseni se ei maksanut koko maailmaa.
Joo no pitää kysäistä, kiitokset. Mielummin silti teen itse mahdollisimman paljon kun tuo näpertäminen on aikas mukavaa. Mutta niin, tärkeintä olis saada tietää "oikea" nimi sille paksulle tarralle.

Lähetetty: To Heinä 28, 2005 1:52 pm
Kirjoittaja Raimo
Mitäs jos teet siitä ohuesta tarrasta (esim. 3M ScothCal) tarraleikkurilla haluamasi malliset tarrat, ja sitten läpinäkyvää paksua crossipyöriin tarkoitettua suojakalvoa niiden päälle. Olen joskus tilannut juuri tuota kirkasta kalvoa Snellman Racingiltä.

Lähetetty: To Heinä 28, 2005 1:55 pm
Kirjoittaja karmolis
Raimo kirjoitti:Mitäs jos teet siitä ohuesta tarrasta (esim. 3M ScothCal) tarraleikkurilla haluamasi malliset tarrat, ja sitten läpinäkyvää paksua crossipyöriin tarkoitettua suojakalvoa niiden päälle. Olen joskus tilannut juuri tuota kirkasta kalvoa Snellman Racingiltä.
Tää on kanssa yks vaihtoehto. Ainoo vaan että siinäpä on sitten isohko homma saada se tarra tasaiseksi. Helpompi olis vaan lätkiä pohjan päälle kuvioita. Jos siihen jotain kalvoa laittaa niin veikkaanpa että kynnyskohdista paistaa ilma.

Paitti tietty jos laittaa pohjan päälle ton kalvon, ja siihen päälle erikoisemmat tarrakoukerot..

Saapi nähdä, kai tästä vielä jotain muutakin tulee ku itkua ja hammasten kiristystä.

Lähetetty: To Heinä 28, 2005 8:48 pm
Kirjoittaja EsaM
http://koti.mbnet.fi/jsvtuote/

tolla tyypillä teetin kevariin tarrat, ei maksanu paljo ja se voi suunnitella vaikka kuvan päälle pyöräkohtaisestikin.

Tarrateipit

Lähetetty: Pe Heinä 29, 2005 9:51 pm
Kirjoittaja koskijus
Terve !

Kysy myös; ateljeelahja@kolumbus.fi
Liike löytyy Iisalmesta, sano Jussilta terveisiä.

Siellä tehtiin myös Kurapyörätarrat.
( Joita muuten on mulla vielä jäljellä vino pino)

Lähetetty: La Elo 06, 2005 6:45 am
Kirjoittaja Faitteri
http://www.hart-tapes.com/

On kehuttu toisilla foorumeilla, ja itsellenikin on toiseen mopooni tulossa siitä puuttuvat tarrat, ensi viikolla osaan sanoa laadusta jotain jo henkilökohtaisestikin.

Lähetetty: La Elo 06, 2005 9:43 am
Kirjoittaja juha
kyllä se tavallinen tarra aika hyvin kestää naarmuttamista mutta kuten yllä mainittiin voi päälle vetää kirkkaan ns. kiveniskuteipin jos haluaa. Tosin sen kirkkaan teipin reuna saattaa kerätä paskaa ja tulla näkyväksi. Tavallinenkin tarramateriaali jämähtää peltiin kuin tauti eikä lähde lämmittämättä kuin kynnen kokoisina paloina pois... Tarramateriaaleja on erilaisia ja eripaksuisia, eikun teippifirmasta kysymään! Leikkauta ihmeessä teipit leikkurissa, käsin leikellessä ei tule hyvä jälki. Ja asennuksessa runsaasti saippuavettä niin on vara mallata eikä mene ryppyyn, lastalla veset pois välistä ja se on siinä!

Yksinkertaisia logoa, tekstejä tms. yksvärisiä tarroja saattaisi saada minun kautta, hinta riippuu vähän siitä onko logo jo valmiiksi sellainen että sen voi printata tarrakoneelle ilman suurta muokkausta (logotiedoston pitää olla vektorimuodossa). Suurempien merkkien kuten honda, kawa, yamaha jne. logoja on jo valmiina.

Re: Tarrasarjan teettäminen

Lähetetty: Ma Elo 08, 2005 7:21 am
Kirjoittaja Adventure
karmolis kirjoitti:Tere, sellanen probleema olis että pitäs saada hiukan uutta kuosia mopon pintaan. Uus tarrasarja olis siis kiva, mutta yllättäen tohon meikäläisen malliin ei sellaista saa kun haluais.

Kaveri kyllä omaa tarraleikkurin, eli ohkasta tarraa sais laitettua ihan ite tehtynä, mutta kun kiinnostais se oikeanlainen paksu tarra.
Koita:
http://www.vink.fi/Default.asp?ID=6670

-Tero-

tarroja

Lähetetty: Ma Elo 08, 2005 6:26 pm
Kirjoittaja miisoko
Ei ole muuta kokemusta firmasta kuin tarrat puimureissa, mutta jos et ole vielä hankkinut tarroja kannattaa melkein kysellä http://www.nelosmainos.fi/

Lähetetty: Ti Elo 09, 2005 10:27 am
Kirjoittaja karmolis
hmm, keksin sellaisenkin mahdollisuuden että ostan sen tarrasarjan minkä haluan vaikka sitä saakin vain RM&RMZ:iin. RM:ssä nyt on sinne päin vähän ainakin syylärimuovit. Sitten vaan paikkaa reiät. Vai tuliskohan siitä liian palapeli..

Updatee:
Kohta sen sit näkee kun satuin ebaystä hoksaamaan just sen tarrasarjan..