Takaiskaria edullisesti?

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Hannu^
Viestit: 376
Liittynyt: Ma Touko 16, 2005 11:45 am
Pyörä: CRF450X
Paikkakunta: Ljusdal/Rovaniemi

Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja Hannu^ »

Heps!

Mitenkäs onko kellään tietoa mistä saisi edullisesti asiallisen iskarin tuohon XL500R:ään? Mielessä on pyörinyt Öhlins tai sitten WP. Mutta jos on jokin muu asiallinen iskari tiedossa joka olisi säädettävä ja huolettava niin ilmoittakaa ihmeessä :D
Nopeat elävät
Kuolleet eivät
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2618
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

Edullinen, asiallinen ≠ öhlins :lol:

Tietenkin öhläreitä saattaapi löytyä kohtuu edullisesti ebaysta.
Kannattaisi laitta tällaiseen kysymykseen hintahaarukka mitä on valmis maksamaan iskarista.
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

Edullinen ja edullinen... Öhlinsiä edukkaampi, mutta silti laatuiskari olisi Wilbers (http://www.wilbers-products.net --> Federbeine). XL500R:n iskari 429 eur / 649 eur säätömahdollisuuksien määrästä riippuen.

Vielä halvemmalla pääsee hommaamalla Hagonin (http://www.hagon-shocks.co.uk); hinta tehtaalta 379 eur. Näitähän maahantuo OolRaitti (http://www.allright.fi/), mutta jos XL:n iskaria ei löydy heidän listaltaan, tilailevat yksittäiskappaleita todella nihkeästi nimim. "kokemusta on".
Avatar
Hannu^
Viestit: 376
Liittynyt: Ma Touko 16, 2005 11:45 am
Pyörä: CRF450X
Paikkakunta: Ljusdal/Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Hannu^ »

jeps eli tarkoitin siis että "edullisesti" laatu iskareita eli missä hintaluokassa nämä liikkuvat ja kuka myy :wink:

Ja kertokaas että paljonkos olisi asiallinen hintan LC4:n vakio WP iskarista?
Nopeat elävät
Kuolleet eivät
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

Hannu^ kirjoitti:jeps eli tarkoitin siis että "edullisesti" laatu iskareita eli missä hintaluokassa nämä liikkuvat ja kuka myy
Molempia mainitsemiani eli Wilbersiä ja Hagonia saa tilattua suoraan valmistajan nettisivujen kautta. Hinnat nuo yllämainitut + pk. Wilbersiä saanee Suomessa Oitraconin (http://www.oitracon.fi/) kautta.

Totaltek (http://www.totaltek.fi/) Roissa maahantuo WP:tä ja Öhlinsiä voi kysellä MP-Racingista (http://www.mp-racing.fi).
Avatar
Jarkko
Viestit: 1043
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 10:33 am
Pyörä: Bmw
Paikkakunta: Susiraja
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jarkko »

Noita Hagoneita en ole kyllä kuullu kenenkään kehuvan, päin vastoin negatiivistä kommenttia tulee. Ei "hintan väärtti" :shock:
-jarkko-
Kuvat
Avatar
x-mean
Viestit: 1068
Liittynyt: Ti Marras 20, 2007 6:28 pm
Pyörä: sattuman kaupalla

Re: Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja x-mean »

Eiköhän Hagon ole kuitenkin monasti orginaalia lussuksi mennyttä ja "huoltovapaata" iskaria selkeesti parempi. :wink:
Foorumin "sekakäyttäjä"
Avatar
Juhazi
Viestit: 92
Liittynyt: Ke Elo 05, 2009 6:55 pm
Pyörä: Triumh Sprint RS -04
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja Juhazi »

Hagonilla on malli jossa on säädettävä vaimennus ja esijännitys. Sopii kuin nyrkki silmään pyörääsi! Hlökohtaisesti olin tyytyväinen joskaan en yllättynyt niiden suorituskyvystä. Tilasin valmistajalta suoraan. Muista -säiliö ylös!

Hagoneitahan on monenlaisia... Säiliö ylös koskee ainoastaan 2810s kaasu/öljy stereoversiota, jossa on vaimennussäätö rulla jousen takana, vastapäätä säiliötä.

http://www.bike-revival.co.uk/exp.html

Kuva

T Juha
Moto history: Solifer SM -74, KTM 125GS -74, Ski-Doo Formula Plus LT -88, Derbi Atlantis -05, Yamaha SRX-6 -86
Tallissa: Arctic Cat Pantera 580EFI -96, Triumph Sprint RS -04, Solifer Star White -10
THA
Viestit: 3707
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 10:07 am
Pyörä: Yamaha ja TM
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Re: Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja THA »

Katoppas tuonne myynti-ilmotuksiin, mulla on myynnissä kunnoltaan uudenveroinen WP, jonka saa melkosen varmasti sovitettua tuohon pyörääsi. Ja on kaikki säädöt. 400e ja jos tarvii esim. haarukka vaihtaa niin sen hinta tietty päälle, jos adaptereilla selvii niin sorvi laulaa tähän tapaukseen ilmaiseksi. Hinta on siis puolet uuden hinnasta.
- tieto vähentää tuskaa
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
Avatar
Happi
Viestit: 2868
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 7:42 am
Pyörä: 690ER, 800XCA
Paikkakunta: Pori

Re: Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja Happi »

Hienosti 9 vuotta vanha iskarikeskustelu ponnahti pintaan.

Happi

PS: Onkohan sopiva iskari jo löytynyt?
Avatar
x-mean
Viestit: 1068
Liittynyt: Ti Marras 20, 2007 6:28 pm
Pyörä: sattuman kaupalla

Re: Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja x-mean »

Happi kirjoitti:Hienosti 9 vuotta vanha iskarikeskustelu ponnahti pintaan.

Happi

PS: Onkohan sopiva iskari jo löytynyt?
:lol: njoo,ettiskelin tietoa Hagoneita foorumilta,ja tuli heitettyä "pikkasen myöhänen" kommentti :lol:

Juu kiitän THA tarjouksesta,mutten nyt tähän hätään tarvii kun on jo tiedossa toinen. :wink:
EDIT::
Eipä ole koskaan oikeen "huippuiskunvaimennusta" tullut kokeiluakaan.Hyvä sinänsä,rupeis vaan tekemään mieli semmosta mihin ei pysty sijoittamaan kummiskaan... :wink:
Viimeksi muokannut x-mean, Su Syys 14, 2014 9:29 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Foorumin "sekakäyttäjä"
takakumidr
Viestit: 54
Liittynyt: To Loka 12, 2006 11:06 pm
Pyörä: DR 94&93
Paikkakunta: Jämsänkoski

Re: Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja takakumidr »

YSS on toiminut hienosti DR:ssä. Hakala service.fi myy..

Katu mp:ssä on wilbers ja on muuten YSS kanssa hyvin saman näköinen esim paluuvaimennus säätöpyörä identtinen. Epäilen että thaimaan pajasta tulee saksaan alihankintaa... On muuten wilberskin toiminut suositeltavasti.


-KG-
THA
Viestit: 3707
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 10:07 am
Pyörä: Yamaha ja TM
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Re: Takaiskaria edullisesti?

Viesti Kirjoittaja THA »

Tars kattella päivämääriä joskus juu :oops:
Kyllä noissa kaikissa hempulirunkosissa vauhtia rajoittaa se lötköys ennen kuin alusta. NX250:n kasasin varaosapyörän runkoon pohjankankaalle, lisäsäiliöllinen FOX kiinni ja oli muuten iskarin yläkorvake rungossa venähtäny. Silti se on katuenskarungoista jäykin/paras millä mä oon ajanu. Alusta pitää vaan simmata ja jousittaa rungon rajotusten mukaan parhaaseen kompromissiin. Kisapelit on sitten erikseen, joskin kotarin katuenskat on kelvollisia kaikki.
- tieto vähentää tuskaa
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
Vastaa Viestiin