HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Tekniikka & Näperrys

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Hsippe
Viestit: 730
Liittynyt: Ma Syys 22, 2008 3:42 pm
Pyörä: Sherco SE250, Suzuki DL1000, Hva TE250
Paikkakunta: Raasepori

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja Hsippe »

Taitaa THA tuossa viestissään asentaa H4:sta BA20d-umpioon sillä tuo Xenonkaupan poltin menee ihan bolt-on siihen polttimonpitimeen, muistaakseni vähän piti taivutella kytkentäliuskoja sivummalle.
Sitten varoituksen sanaa, tuossa polttimossa ei kyllä oo lyhkäisiä, siis tieliikennemielessä, koska polttimosta puuttuu varjostuspelti (kauha) jolla se lähivalokuvion tarkka yläreuna tehdään. Valokuviot on "laaja" eli lyhyet ja kapea eli pitkä, lyhyetkin häikäisee vastaantulijoita sikana niin ettei tuolla setillä kyllä maantiellä kehtaa ajaa.
Kokeilin tuollaista Hussen orkkisumpioon (muovinen Rinder) eikä valokuviot oikein innostaneet kirkas se kyllä oli eli valotehoa löytyi. Paremmassa umpiossa mettäkäyttäöön varmaan OK kun vaan polttimon mekaniikka kestäis...

Trailtech:ia myy Suomessa MP-Racing ja vaikkei putkaa koskaan ole halvaksi haukuttu niin ei niitä oikeen Jenkeistäkään halvemmalla saa (siis rahdin, tullin ja alv:n jälkeen).
http://www.mp-racing.fi/vauhtipyoratvir ... 43_86.html

Toisaalta Porkkanasorviin saa tehokkaan 3-vaihevirtapään + tasurin suht. edukkaasti Englannista:
http://electrexworld.co.uk/g145-rr17-ge ... 272-0.html

Kaverille laitettiin just tuollainen sarja ja ainoo hankaluus oli löytää tilaa tasurille joka on aika tavalla isompi kuin orkkis. Sähköä riittää nyt vaikka persgrillin laittais...
THA
Viestit: 3707
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 10:07 am
Pyörä: Yamaha ja TM
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja THA »

En minä sitä edes tarkemmin ajatellut, kun noiden Xenoneiden asentelussa, kaikki muut paitsi polttimo H4-kannalla ja peilillä H4-umpioon se valokuvio on plug'n'play aina ihan persiistä. Eikä se välttämättä ole laisinkaan edes polttimon syytä, vakiopolttimolla valo vaan on niin tuikku ettei koko totuutta ennen Xenonia edes huomaa. Vetämällä polttimoa vähän taaksepäin saa sitä valoa enempi menosuuntaan.
En kyllä ymmärrä miten nuo kotarien umpiot voi olla missään mitenkään hyväksyttyjä, ei ne toki häikäse, muttei niillä näe ajaakaan, edes tiellä.
Uudessa TM:ssä on muuten hyvä umpio, HS1 eli 35/35W polttimo H4-yhteensopiva kanta. Olen kokeillut HS1, H4 60/55W, 100W ja 80W. Jos tolla tarttis päiskille lähteä, pärjäisi valolla ihan hyvin kun pitkät, ja maastossa, on 35+35W eli molemmat langat palamassa, lyhyillä vaan lyhyt. Tuohon umpioon Xenon olis kova sana. Hintaa maskilla Daytona Motorsportissa 74 egee eli aika paljon vähempi mitä temmin maskin rikkominen on tavannu maksaa.
- tieto vähentää tuskaa
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
kesämopo
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 2:03 pm

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja kesämopo »

Juu varmaan kuviot on hanurista. Kirkkailla parkeilla mennään tien päällä, ettei kansalaiset häikäisty.

Voishan sitä tietty kikkailla itse varjostimen esim kuumankestävällä maalilla polttimon pintaan...kai se enimmät häikäisyt veisi.
Vaikka haitanneeko tuo, pimeällä en liiku asfaltilla, ja ajaahan ne matkapyörämiehet muutenkin kesät pitkät päällä sokeiden autoilijoiden
vuoksi.

Tällä välin tulikin jo tilattua tuo 150W DC -säädin. Kiitti linkkivinkistä!
Vanha staattori on jo pöydällä. Revin kaikki vanhat käämit irti, uusittu versio on jo melkein valmis.
Sitten pitäis irrota jotain 95W, sain uuden 0.95mm langan surrattua aika siististi paikoilleen = paljon käämikierroksia.

Sitten pitäis riittää boforit just tilatulle flektillekin. Explorer -telasarja odottaa lattialla asennusta, kuumentaa kuulemma
konetta reilusti kun viimaa ei tahdo olla suhteessa moottorin kuormitukseen. Varsinkaan keväällä.
THA
Viestit: 3707
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 10:07 am
Pyörä: Yamaha ja TM
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja THA »

Ellei lataa tyhjäkäynnillä niin laita sitten käämitys 3x0.6mm langoilla, sama poikkipinta-ala.
- tieto vähentää tuskaa
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
kesämopo
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 2:03 pm

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja kesämopo »

Hsippe kirjoitti: Toisaalta Porkkanasorviin saa tehokkaan 3-vaihevirtapään + tasurin suht. edukkaasti Englannista:
http://electrexworld.co.uk/g145-rr17-ge ... 272-0.html

Kaverille laitettiin just tuollainen sarja ja ainoo hankaluus oli löytää tilaa tasurille joka on aika tavalla isompi kuin orkkis. Sähköä riittää nyt vaikka persgrillin laittais...
:evil: kele....nyt kävi niin että meni käämitykset hieman mönkään.

3-vaiheisen tilaus britteihin lähtee tänään.
MP-Racing saa pitää tunkkinsa, kukaan puljussa ei vastannut kolmella yrityksellä puhelimeen. :shock:
THA
Viestit: 3707
Liittynyt: Pe Touko 04, 2007 10:07 am
Pyörä: Yamaha ja TM
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja THA »

Onko se mekaanisesti kappaleina vai vaan latauskäämitys kärtsähti?
- tieto vähentää tuskaa
- Yamaha WR 450 EFI - 120,3 kg
- TM 100jE "rin-tin-tin"
meikä
Viestit: 1192
Liittynyt: To Kesä 01, 2006 1:56 am
Pyörä: 610 "crate" exc
Paikkakunta: hki

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja meikä »

Tuo electrex on kyllä ihan positiivinen kokemus, ainoat miinukset tulee isosta säätimestä joka juuri ja juuri sopii alkuperäisen paikalle mutta sitä ei saa oikein millään kiinni sinne. Toiseksi virta ei edelleenkään riitä tyhjäkäynnillä kahvanlämppäreille ja 55w xenoneille yhtäaikaa ilman akkua vaan xenon tahtoo sammuilla. Voi olla johdotuksellakin osansa kun jännitehäviöt on kotarissa melkoiset ohuiden johtojen takia.

Tuollainen liikkuva H4 xenon antaa aika hyvän kuvion tuolla vanhalla kotarin H4 umpiolla, ei häikäise ketään kunhan saa vaan tarpeeksi alas säädettyä. Ei vaan vakiona meinaa kääntyä tarpeeksi tuo, mutta sama koskee toki H4:stakin.
kesämopo
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 2:03 pm

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja kesämopo »

THA kirjoitti:Onko se mekaanisesti kappaleina vai vaan latauskäämitys kärtsähti?
Ei, sattui joitain muuta. :oops:
sähelsin käämikierroslaskelmien kanssa vanhoja purkaessa, enkä viitsisi summanmutikassa laittaa uutta ettei mee jännitteet kovin pieleen
meikä kirjoitti: Tuollainen liikkuva H4 xenon antaa aika hyvän kuvion tuolla vanhalla kotarin H4 umpiolla, ei häikäise ketään kunhan saa vaan tarpeeksi alas säädettyä. Ei vaan vakiona meinaa kääntyä tarpeeksi tuo, mutta sama koskee toki H4:stakin.
Hyvä tietää. Pitääpäs koukata tarvikeputkasta yksi että saa vertailla. Miten kiinnitit hoonelosen? Rautalankaa ja fyllinkiä vai jokin sivistyneempi sovite?
Ballastin tuumasin vielä siirtää etulampun takaa penkin alle, siellä on paremmin tilaa.
Julli
Viestit: 15
Liittynyt: La Kesä 05, 2010 11:59 pm
Pyörä: KTM 450 EXC
Paikkakunta: Tornio

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja Julli »

kesämopo kirjoitti: Perskuta, mistä löysit suomesta TrailTechin sarjan?? Myy omas mulle :) Kiire!
Tilasin briteistä kun sai muutaman kympin halvemmalla.
http://www.trailtechproducts.co.uk/acat ... _Kits.html

Suomessakin nuilla on jälleenmyyjiä kuten tuossa jo joku kirjoittelikin.
an13
Viestit: 1111
Liittynyt: Pe Maalis 04, 2005 1:17 pm
Pyörä: 690

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja an13 »

H4 liikkuvapolttimoisessa on se huono puoli, että pitkällä valolla keulan eteen jää pimeä alue kun sieltä ei tule hajavaloa alas sen metalli kuupan takia. Kuuppaa pitäisi varmaan jotenkin dremelöidä, mutta miten se vaikuttaa sitten lähivalon kuvioon?

Joku ylimääräinen ledi suunnattuna alas olisi toinen ratkaisu, mutta lisäromun ruuvaus on aina niin ja näin.
kesämopo
Viestit: 66
Liittynyt: Ti Syys 04, 2007 2:03 pm

Re: HID/Xenon -sarja EXC 525:een

Viesti Kirjoittaja kesämopo »

Sama havaihto täällä. Koeponnistelin valaisinta tilapäistelineellä ja irto-akulla.
"oikealla" BA20d xenon pitkä/lyhyt lampulla valaisee paremmin lähelle kuin vastaavalla H4 pitkä/lyhyt systeemillä.

Kävin myös katselemassa viritystä "asiakaspuolelta", enkä oikein osaa häikäisyssä sanoa eroa.
Kummatkin ottaa silmään, ehkä H4 lampulla pahin kirpeys häipyy varjostinkuupan ansiosta. Mutta ero oli mielestäni yllättävän pieni.
Kokeilin myös liikuttaa H4 -lamppua syvyyssuunnassa, valokuvion sai tiiviimmäksi ulospäin tuotaessa. Silti sanoisin että "horo" BA20d kuvio antaa hiukka paremmin valoa ladulle kauemmaskin. Ei se ainakaan huonompi ole.
Hoonelosella tosin kokeilin vain lyhyitä, en viitsinyt raiskata pitkien käämin johtoa kun lamppu oli lainassa.

Mutta tosi se on, kummallakin kuvio on kyllä "mielenkiintoinen". Sen siitä saa kun markkinointiosasto päästetään suunnittelemaan valaisin. Näyttää modernilta ja coolilta, mutta siihenpä se sitten jääkin.
Vastaa Viestiin