Sivu 1/1

Tunteeko kukaan tamperelaista XT660E yksilöä?

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2008 9:39 pm
Kirjoittaja praatika
Tietääkö kukaan Tampereella Kone-Saarisella olevaa vuoden 2003 Yamaha XT600E pyörää yksilönä? Kilometrejä on 13 200km.

http://www.motopalsta.com/kauppiaat/Kon ... /109/1/0/0

Mielipiteitä hinnasta?

+Pasi

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2008 9:52 pm
Kirjoittaja jaket
Sairaan kallis.

ensinnäkin se on tuota E mallia, eli ei uutta R mallia. no se ei ole huono juttu, mutta R mallia saa ee-speedilta 7500ekeen8uutta!). joten yli 6 donan pyynti 5 vuotta vanhasta pyörästä on täysin kohtuuton.

tuo on tietääkseni kaasari peli, kun uusi R on ruisku.

Osta R malli

JakeT

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2008 10:02 pm
Kirjoittaja praatika
jaket kirjoitti:Sairaan kallis.

ensinnäkin se on tuota E mallia, eli ei uutta R mallia. no se ei ole huono juttu, mutta R mallia saa ee-speedilta 7500ekeen8uutta!). joten yli 6 donan pyynti 5 vuotta vanhasta pyörästä on täysin kohtuuton.

tuo on tietääkseni kaasari peli, kun uusi R on ruisku.

Osta R malli
JakeT
Kiitos Jake kommenteista!

Valitettavasti etsin nimenomaan E-mallia, joka on vanhempaa teknologiaa. Jos en ole täysin väärässä, R-mallissa on lisäksi myös runko alumiinia. Ai miksikö haluan kuitenkin antiikkia? Tuumailen rakentaa pelistä pitemmälle reissulle sopivan mopottimen, ja yksinkertaisuus helpottaa elämää tien päällä. :)

Tässähän se haaste onkin kun R-mallia on jopa paremmin saatavilla. Ainoat E-mallit, joita olen Suomesta löytänyt, ovat yleensä vuosimallia 93 tai sinnepäin. Uudenpaa haluaisin...:cry:

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2008 11:04 pm
Kirjoittaja LightSpeed
Todella hintava.Tilaa joltain saksan tuojalta.

Lähetetty: Ti Tammi 22, 2008 11:55 pm
Kirjoittaja panttiroiko
tai käy kattomassa lähempää Tallinnan pojilta. Siellä on noita ollu yleensä myynnissä.

http://fin.auto24.ee/kasutatud/nimekiri2.php?a=109

Lähetetty: Ke Tammi 23, 2008 7:30 am
Kirjoittaja Ruoste

Lähetetty: Ke Tammi 23, 2008 1:32 pm
Kirjoittaja jarkai
No onhan toi Tamperelainen arvokas mutta pyynti ja myyntihinta voi olla eri, tarjouksiahan kannattaa aina heitellä. En ole laitetta nähnyt mutta näyttäs olevan ko.mallin viimeisintä tyyppiä ja jos on kilometrien mukaisessa kunnossa niin varmasti hyvä aihio. Kyllä tosiaan vähän liikkeellä tuoretta XTe:tä.

Lähetetty: Pe Tammi 25, 2008 11:54 am
Kirjoittaja janick
Ääni r- mallin hankinnalle, sellaisen omanneena.. vaikka tosin etsitkin e-mallia. Xt660 R- mallin runko on teräsputkea. Jopa tankkikin on peltiä. Itse en vierastaisi "uutta" tekniikkaa. Jammuissa ruiskuun ei tietääkseni liity muita ongelmia, kuin joissakin vuosimalleissa saattaa olla ongelmia ruiskun asentoanturin kanssa. Se menee ainakin takuuaikana takuuseen ja on helppo vaihtaa. Ruisku on muistaakseni jopa moottorin vedellä lämmitetty, joka on kylmillä keleillä hyvä asia. Kulutukset on muistini mukaan maltilliset, alkaen 3,5l/100.

Xt 660 r:ään on tarvikeosaa jonkin verran saatavilla, tosin hinta on kovaa luokkaa..
http://www.off-the-road.de/504.html

Jos tuo e- malli irtoaisi luokkaan 3,5 - 4,5 k€, laulaisin varmaankin eri lauluja. Koeaja molemmat, r ja e- malli ja tee sitten päätös.

Lähetetty: Pe Tammi 25, 2008 1:27 pm
Kirjoittaja praatika
janick kirjoitti:Ruisku on muistaakseni jopa moottorin vedellä lämmitetty, joka on kylmillä keleillä hyvä asia. Kulutukset on muistini mukaan maltilliset, alkaen 3,5l/100.

Jos tuo e- malli irtoaisi luokkaan 3,5 - 4,5 k€, laulaisin varmaankin eri lauluja. Koeaja molemmat, r ja e- malli ja tee sitten päätös.
Kulutuslukema antaa puoltoäänen R-mallille. Onko Rssä ilma- vai vesijäähdytys? (Lue: ilmeisesti vesikone).

Otin pari päivää sitten yhteyttä Tampereelle ja kysyin moposta enemmän. Vastauksen saatuani tein reilusti pyyntihintaa alemman tarjouksen. Eivät ole sen jälkeen pitäneet yhteyttä. :?

Saksassa 2003 vuosimallin E-mopot pyörivät hinnassa 3000 - 3500 euroa. Siihen kuljetukset, tullit jne. päälle ja pääsemme 5000 euron tuntumaan. Tuohon kai pitää varautua. :(

Kiitos janick vastauksestasi. Tarkastelen edelleen tilannetta - ja jatkan pyörien etsimistä. :D

Lähetetty: Pe Tammi 25, 2008 4:00 pm
Kirjoittaja janick
Vielä sen verran vastausta, että vesipeli tuo r on. Sen myötä teholukemat taitaa olla eri luokkaa kuin e- mallissa. e- mallin tehoja en tiedä, mutta 60Nm vääntöjä, 45-50hv tehoja r:stä ilmeisesti tulee. Jees, harkiten ja koeajaen tulee pitkälle kantava päätös usein tehtyä.

Lähetetty: Pe Helmi 01, 2008 8:19 pm
Kirjoittaja mal
Morjens,voin lämmöllä suositella e mallia,on kylläkin todella vähän myynnissä uudempia malleja.Itsellä vuoden -95 peltitankillinen versio, nyt ajettu n.28tkm (saksasta uitettu).
Huollot on todella helppo tehdä itsekkin,matkaakin on ihan hyvä ajella jos ei pienet tärinät haittaa.
Poluillakin pärjää jos aloittelee rauhallisesti.

Lähetetty: La Helmi 02, 2008 10:33 pm
Kirjoittaja Käyttäjätunnus
Viime kesänä sai uutta YAMAHA XT 660 X mallia alle 7000€ monessa liikkeessä.

Lähetetty: To Helmi 21, 2008 9:28 pm
Kirjoittaja panttiroiko
jokohan pyörä on löytyny? oisko tässä vaihtoehtoa:
http://www.automobile.fi/XT600.html

Lähetetty: Pe Helmi 22, 2008 7:50 pm
Kirjoittaja Pajatso
Moro,

mites tää?
http://www.mwheels.com/ ja sieltä pyörät.

Molempia malleja näkyis olevan tarjolla... ja Tampereelta.

-p-

Lähetetty: Pe Helmi 22, 2008 7:58 pm
Kirjoittaja Pajatso
niin, ja noista hinnoista voi varmaan vielä tinkasta (kokemuksen perusteella)... Lähtisköhän 660R 5900 eukalla jos marssisi sinne rahat kourassa....

-p-