Africa Twin neekerimopopäksätin

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Tarmo27
Viestit: 12
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 10:56 pm
Paikkakunta: Pori

Africa Twin neekerimopopäksätin

Viesti Kirjoittaja Tarmo27 »

Palailen vanhaan aiheeseen eli tuota benssiininkulutusasiaa jatkaen!
Minkäs kokoiset on alkuperäiset joutokäynti/ pääsuuttimet kaasareissa ja onko alkuperäisissä neuloissa korkeussäätöä lain?

Löysin papattimen keihineistä 42 joutosiittimet ja 126 kokoiset pääsiittimet, neuloja voi säätää toppari ja oli puolessavälissä uria.

Täältä saamieni ohjeiden mukaan olen katsonut ettei ryyppy jää päälle, kairannut putsarinkoteloon lisäreikiä, imutorvi on paikallaan vielä ja laitoinpas etupytylle 125 ja takapytylle 130 pääsuuttimen, ilmaruuvit auki 2,5 kierrosta ja näillä systeemeillä kuluttaa n 8-9l satasella ja TODELLA NÄTILLÄ AJOLLA kierrokset ei noussu kertaakaan yli 5 tuhannen!

Eli mitäs neuvoja määräätte kun ei toi kone nyt loppuunajettu vanha saha sentään ole!

Avasin ilmaruuvit nyt 4 kierrosta auki ja tyhmäkäyntiä käy nyt tasaisesti kun ennen kävi vähän vaeltamalla.

Pyörässä on laser produro savupiippu jotens persiistä ainaki hengittää!

Vastaisiko joku edes noiden suutimien kokoa koskeviin kyssäreihin ja neula asiaan kun rupes arveluttamaan josko tässä olis dynojetit joku laittanu aiemmin, entinen omistaja oli vaan ajanut 30 tonnia ilman ropeltamista!

Ja kiitos jo etukäteen vastanneille.
Ei riemulla rajaa kun Hondalla ajaa!!!
Tarmo27
Viestit: 12
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 10:56 pm
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tarmo27 »

Nii siis unohtu tuo et mopo on 92 mallia eli RD04!
Ei riemulla rajaa kun Hondalla ajaa!!!
Avatar
Kipa
Viestit: 1946
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 12:25 pm
Pyörä: SE ja kolmipökö
Paikkakunta: Hämeenperä

Viesti Kirjoittaja Kipa »

Neulat eivät ole ainakaan orkkikset, jos niissä on säätömahdollisuus. Kovin isoilta noi pääsuuttimet kuulostaa. Itse tosin räpelsin noita RD07-malleja, niihin muistaakseni laitoin 120/122,5 (etsi hakutoiminnolla, foorumilla on juttua aiheesta).

Kipa
Tarmo27
Viestit: 12
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 10:56 pm
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tarmo27 »

No nyt putos kulutus 6 litraan satasella nätillä ajolla!
Etusylinterille 120 suutin ja takimmaiseen 125 neuloja laskin pykälällä alemmas, oli puolessavälissä ja ilmaruuvit on nyt 3,5 kierrosta auki, nyt moottoriki lämpiää mittarin mukaan jo normaali alueelle kun ennen oli normaalin alarajalla tasan, eipä se silti ajossa lämmennyt ees puoleenväliin mutta sitte ku pihaan toppasin ja käytin hetken tyhjää niin oli liki puoltaväliä lämmöt!
Tarvii varmaan varoiks tsekkailla tulppia sillon tällön ettei vaan liian laihalla käy!
Eikait se silti hajoo ku tarvikeputsaritkaan ei mee kotelon perälle asti, jää sen lopputiivisteen paksuudenverran rakoa filtterin ja väliseinän väliin!
Niitä nyt kuitenki toiset käyttää kun on halvempi kuin hondan alkuperäinen, enkä oo vielä kuullut et jonkun afrikkalainen olis hajonnu sen takia!
Eipä noiden orkkis suuttimien kokoja saa tietoon enää ku kyselemällä mut ei liikkeistä, eipä niitä juur kiinnosta tän ikäset pappamopottimet!
Sekavaa tekstiä sano mut on sekava kirjottajaki, hyvää loppukesää vaan kaikille kurapyöräilijölle!!!
Ei riemulla rajaa kun Hondalla ajaa!!!
Peltsi
Viestit: 2803
Liittynyt: To Loka 14, 2004 9:13 pm
Pyörä: Tunturi
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Peltsi »

Ne alkuperäiset suuttimet taitaa olla 118 ja 122. Muistaakseni. Mulla on Dynojetin lootasta paikallaan 130 molemmissa kaasareissa. Tuntuu kyllä vähän että pitää koittaa vähän suurempia suuttimia siihen. 135 tai jotaki semmosta. Nyt on vähän semmosta oiretta että loppuu veto tuosa jo ennen punarajaa. Tottahan se pitäs saada suurimmalla vaihteella vetään rajoittimeen asti. Pääsishän tuosta kun raaskin sen penkkiin viedä. Ei tarvis arpoa.

Seosruuvi mulla taitaa olla 2.5 kierrosta auki ja neula on keskimmäisesä kolosa. Putsarikotelossa on 4 20mm reikää.

Hommaa toki kunnon putsari siihen. Tai ainakin tiiviste siihen nykyseen. Noita tuntuu olevan aika monta versiota tuosta tarvike suodattimesta. Oudosti niitä on kolme erilaista suodatinta jotka siihen passaa. Kannattaa verrata niitä ja ottaa se jossa on se tiiviste mukana.
Tarmo27
Viestit: 12
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 10:56 pm
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tarmo27 »

Kyl mulla siellä on hondan alkuperäis suodatin paikallaan, eikait sen kuulu raakaa vetää kotelon ja filtterin välistä!!

Eipä ton mun mopon ny tarvii kahtasataa kulkee kun aikoinaan nuorempana on tullu jokunen tonni makseltua ylinopeus sakkoja, tärkeempää on se jotta ei söis tota menovettä niin perkuleesti ja nyt sekin on asettunu tohon 5-6 litraan sadalla!

Aika pienillä muutoksilla saa kyllä sen kulutuksen putoomaan mut hommaa on ihan tarpeeks et saa kaasarit pöydälle!
Ei riemulla rajaa kun Hondalla ajaa!!!
KETTU
Viestit: 14
Liittynyt: La Heinä 22, 2006 1:43 pm
Pyörä: KTM 990 Adventure
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja KETTU »

Tere!
Peltsi onko ne reiät ennen missä kohtaa putsarin koteloa. Jos mahdollista laittele kuvatusta tai vastaavaa. Onks kukaan laittanut tankin alla olevaan "väliputkeen" toista ilmanputsaria, jotta kaasarit sais ilmaa hiukkasen lähempää.

Terveisin
____________________________

KETTU
Tarmo27
Viestit: 12
Liittynyt: Pe Syys 01, 2006 10:56 pm
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Tarmo27 »

Mä porasin reikiä siihen filtterin yläpuolelle rugon viereen, ne on siittä ainaki helppo jeesusteipata jos tarvii jostaki syystä tukkia, mietin kans koko kotelon hävittämistä ja laittaa suoraan kaasareihin filsut kiinni mut sitte on se huohotus järjestettävä muulla tavoin, liekö tolla silti mitään merkitystä vaikka sen boksin sinne rungon väliin jättäis ja ottais vaan alkupään romut pois ja tilalle pari vaparia!
No ajetaan nyt kuitenkin ton kaiken ropeltamisen jälkeen taas välillä nimim.5,4 litraa satasella!!!
Ei riemulla rajaa kun Hondalla ajaa!!!
Vastaa Viestiin