Sivu 1/1

pyörän korkeudesta

Lähetetty: To Touko 28, 2009 7:52 am
Kirjoittaja DanLaid
eli rupesin tuossa pähkäilemään että, mikä kampe olisi tarpeeksi matala meikäläiselle. Pituutta on itellä n.170cm. Käyny tuossa parilla kotarilla ajamassa ja tennarilla niin olen todennu että aika korkeita. Tai kyllähän noilla ajaa kun saa liikkeelle mutta jalat ei oikein yllä maahan

Re: pyörän korkeudesta

Lähetetty: To Touko 28, 2009 8:56 am
Kirjoittaja Pasi
Kylläpä ne kaikki enskat (joissa on jousitus) tuppaa olemaan niin korkeita että meillä pituusrajoitteisilla ei meinaa tassut yltää maahan. Opeteltava ajamaan jalat tapeilla.

Dominaattori on aika matala, samoin DR650, ehkäpä joku muukin katuenska.

Re: pyörän korkeudesta

Lähetetty: To Touko 28, 2009 9:04 am
Kirjoittaja MTRO
Pasi kirjoitti: Dominaattori on aika matala, samoin DR650, ehkäpä joku muukin katuenska.
Pikku gs...

Re: pyörän korkeudesta

Lähetetty: To Touko 28, 2009 10:22 am
Kirjoittaja t.t.tammi
Jousitusta saa myös muokattu matalammaksi joten keskity vaan löytämään muuten mukava kulkine.
Meikäläisellä myös pituutta samat 170senttii ja pikku adven vakio istuinkorkeus jotain reilut 90senttii.

Re: pyörän korkeudesta

Lähetetty: To Touko 28, 2009 10:06 pm
Kirjoittaja juha
Linkuilla saa kotareita tuuman puolitoista matalemmaksi takaa ja edestä voi pumppuja laskea kolmion läpi varmaan tuuman. Takalinkkuja myyvät ebayssä muutamalla kympillä. Kotarin jousitus laskee painon alla aika paljon, tuo istuinkorkeus ei ole ihan niin ruma miltä paperilla näyttää. Olen pärjännyt vakiokorkusella pikkuadvella paremmin kuin twinillä vaikka pituutta on vain 175... 50kg massaero tekee paljon!

Re: pyörän korkeudesta

Lähetetty: To Touko 28, 2009 10:40 pm
Kirjoittaja kuramopotin
Korkea satula tuntuu alkuun pahalta, varsinkin katumopojen jälkeen. Sit kun hokasee että mopon selästä voi hypätä pois, kun tarvii mopoa liikutella esim. parkkipaikalla/ metässä nii, helpottaa kummasti. Mulla pituuta 171cm ja superin selässä yltää toinen pottuvarvas maahan ku hieman persettä valuttaa penkiltä. No, roplems.