Sivu 1/2
XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ke Touko 27, 2009 2:20 pm
Kirjoittaja Nupikka
Uudehko XT 660 R hakusessa, mutta...
Uutta X:ää tarjotaan alle seittämän tonnin - 2008 mallia.
Pidänkö pään kylmänä ja etsin sitä R:rää vai pärjääkö supermotolla sorateillä ? 80 % ajosta todellisuudessa kaupungilla, mutta välillä pitäisi päästä naatiskelemaan ja ehkä poluille poukkoilemaan.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ke Touko 27, 2009 4:42 pm
Kirjoittaja Wesihiisi
Jammusta en tiedä mut ei tolla omalla mopolla oo mitään ongelmaa soratiellä motopyörilläkään.
Takana Pirelli Scorpion S/T katuenskakumi, ja edessä ihan assurengas Scorpion sync.
Ja tää ihan yhden kevään "motoajeluilla", missään montulla ei oo tohtinut yrittää

Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: To Touko 28, 2009 12:42 am
Kirjoittaja ATC
Kyllä Wanha on tyrkännyt Racetekeillä kurakot sekä hietikot.
Pirellin MT 60 on hyvä yleisrengas Motoon, niillä pärjää kelissä kuin kelissä, suoupotuksiin ei XT:stä ole muutenkaan.
Hommasin omaan XT/X.sään toisiksi vanteiksi 19/17 mutta ero on niin olematon, etten ala vekslaan, vaan myyn net pois ja jatkossakin mennää Racetekeillä ja väliin MT60 maastossa kuin maastossa.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Pe Touko 29, 2009 1:12 pm
Kirjoittaja TEP
Mistä löytyy tuolla hinnalla 2008 mallin pyöriä? Yamahan omilla sivuilla 2008 mallit on noin yhdeksän tonnia.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Pe Touko 29, 2009 6:29 pm
Kirjoittaja dq
TEP kirjoitti:Mistä löytyy tuolla hinnalla 2008 mallin pyöriä? Yamahan omilla sivuilla 2008 mallit on noin yhdeksän tonnia.
Lähinnä tuota hintaa olen nähnyt mainostettavan MP-Salosella Turussa, 6.990 + toimarit 300 = 7.290 €. Joku synttäritarjous (rajoitetun ajan siis).
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Pe Touko 29, 2009 6:55 pm
Kirjoittaja Nupikka
Kiitos kannustuksesta motomiehet !
Yksi edukas R:kin löytyi. Täytyy odotella lomarahat ja tehdä oikea valinta.
MotoRaumalla oli yksi Xsä, Turusta ilmoittelivat kahta ja YamahaCenterkin saattaa yllättää, jos kyselet vanhan veron pyöriä.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Pe Touko 29, 2009 7:13 pm
Kirjoittaja TEP
R version minäkin kävin koeajamassa ja se ehkä kiinnostaa enemmän. Ota nyt taas tästä selvää kumpi niistä on sopisi paremmin. Molemmat on ihan hienoja. Moottori yllätti kyllä myönteisesti...vääntöä on ja äänet jo vakioputkilla ihan kivat. X on varsin siistin näköinen peli, mutta toisaalta R saisi kunnon nappularenkaat.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Su Kesä 07, 2009 9:17 pm
Kirjoittaja TEP
R versio tuli hankittua.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ma Kesä 08, 2009 11:23 pm
Kirjoittaja Nupikka
Mistä TEPi pyörän ostit ?
Mulla on homma taas mennyt jahkailuksi. Ruotsinkin pyöriä on tullut kahlattua läpi ja KTM:n viimeisimmät LC4:et alkanut kiinnostamaan... Onnkesi on ollut niin vilakat kelit, että on voinut istua sisällä netin ääressä mopoja selaamassa.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ti Kesä 09, 2009 9:12 am
Kirjoittaja TEP
Ostin sen Kuopion Yamaha Centeristä. X malleja olisi ollut kolmekin kappaletta ajamattomia 2008 malleja. R malleja oli vaan yksi koeajopyörä, ostin sen.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ti Kesä 09, 2009 9:50 pm
Kirjoittaja Nupikka
Onnea TEPi uudesta moposta !
Itselläni piina jatkuu.. tuntuu olevan liikaa vaihtoehtoja. Vaimokin on helpompi valita - on vain tummia ja vaaleita.. niin joo ja tietty punapäitä
Kommetoikaapa kurailijat. Nyt tänään, tällä hetkellä tuntuu että SXC 625 olisi se ihan kaikista oikein laite. Mutta - kestääkö sellainen ja persaus esimerkiksi Laatokan kiertämistä, mitä kaverit tuossa ehdotteli. Olisiko "tylsä" jamppa XT siihen hommaan kuitenkin parempi... Niin mutta SMC taas olisi takuu hauska työmatka värkki. Hiton vaikeeks meinaa mennä, tai ainakin vaikeeta onnistun tästä tekemään
Taidanpa jättää mopot ostamatta ja mennä autolla... sitten ainakin tietäis mitä tylsä oikeasti on.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ke Kesä 10, 2009 8:14 am
Kirjoittaja RiiMi
SXC on hyvä. Seuraappas foorumia . Eipä paljoa ole ollut seurattavaa tämän Kotarin murheista.
Mulla sxc pelitti moitteetta 9000 km ennen,kun antoi tilaa SE:lle.
Sxc:llä tuli ajeltua suht pitkiäkin taipaleita esim. viime kesän kontioralli. Menomatkalla Somerolta Leppävirralle,jossa yövyttiin. T:Tasakaasun tekemää reittiä ajeltiin.Matkaa kerty 536 km ja aikaa meni 10 tuntia. Ei juuri taukoja pidelty ja hauskaa oli. Ainakin mulla.Matkakaveri Tepa tosin joutu repimään
isoa Kotaria (adventure s) syvältä suosta kerran joka oli kai vähemmän hauskaa mut anyway.
Paluumatkalla vähän isompia hiekkatieosuuksia Järvisydämmesta Somerolle kanssa isompia taukoja
pitämättä SXC teki matkan aivan loistavasti eikä kuskiltakaan moitteen sijaa SXC:lle.
Kyllä tasantarkkaan valitsisin tuosta kaksikosta SXC:N.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ma Kesä 15, 2009 12:03 am
Kirjoittaja Nupikka
Uskon aina kaiken mitä keskustelupalstoilla sanotaan ja siksipä SXC:nen hakusessa

.
Osaako kukaan kertoa eroja vuosimallien 04 - 06 kohdilla ? Vai onko niitä ?
Jossain vaiheessa tuli se uusi kansi LC4seen, mutta taisi olla jo 03.
Kiitos muuten kuvasta - sekin vaikutti ratkaisuun.
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ti Kesä 30, 2009 2:45 pm
Kirjoittaja Nupikka
Valinta tuli tehtyä, aika näyttää kuinka "metsään" menee.
Mopoksi valikoitui -08 Husse mallia SM 610 ie. Noo eihän laitteessa ole nappularengasta eikä kaasaria, mutta katsotaan kuinka tullaan juttuun. Valintaan / arvaukseen ohjasi testilenkit kaverin Husa FS 650:llä.
Syksyllä sitten katsellaan, jos tarvetta enskavanteelle. Onko kellään tietoa, mitkä endurovanteet istuisi pyörään pienimmällä vaivalla ? TE ? Vuosimallit ?
Kiitos kaikille avuliaille neuvonantajille, niin YV, kuin palstapuolelle !!
Re: XT660X:llä hiekkatiellä
Lähetetty: Ti Kesä 30, 2009 2:52 pm
Kirjoittaja Pasi
Nupikka kirjoitti:Valintaan / arvaukseen ohjasi testilenkit kaverin Husa FS 650:llä.
Eihän Husaberg FS650:llä ja Husqvarna SM610:lä ole mitään tekemistä toistensa kanssa, no molemmat alkaa hoolla...
Sinänsä Husqvarna kuuluu olevan kelpo peli, ei siinä mitään.