Sivu 1/1

Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: Ti Joulu 09, 2008 2:54 pm
Kirjoittaja pyöräilijä
terve kaikille!´

Nykyisellään ajelen customilla kestopäällysteellä, mutta välillä olen alkanut kaivata vähän laajennusta harrastukseen, ja tekisi mieli hankkia sopivan tilaisuuden tullen sopiva matkaenduro, muttei silti kokonaan maasto-ominaisuuksia unohtamatta. Askarruttaakin mikä voisi olla n. 5000€ hintaluokassa sopiva pyörä johon saisi a) paljon matkatavaraa mukaan b) ajoa tulisi myös asfaltilla runsaasti c) selviytyisi jollain tavalla myös huonommilla poluilla tai pakon edessä lyhyestä maastosiirtymästä reittien välillä. Ajouralta poistuminen ei kuitenkaan olisi itsetarkoitus.

Minkä itse ottaisitte jos tuollaisilla kriteereillä pitäisi pyörää etsiä?

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: Ti Joulu 09, 2008 3:05 pm
Kirjoittaja enska
Minä ostaisin AfricaTwinin.

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: Ti Joulu 09, 2008 7:44 pm
Kirjoittaja Kale
Iso DR tietenkin :mrgreen:

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: Ti Joulu 09, 2008 8:34 pm
Kirjoittaja juGeS
Pistähän customi myyntiin ja osta tästä uus tilalle!

http://www.nettimoto.com/701651

Eikä tartte katua :P

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: Ti Joulu 09, 2008 10:05 pm
Kirjoittaja jonkko
No joss tää menee oman mopottimen myyntipalstaks niin tarjoan samalla omani :mrgreen:

Jäis vielä rutkasti rahaa oston jälkeen :wink:

Lisäinffoa roppakaupalla joss kiinnostaa :P

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: Ke Joulu 10, 2008 12:13 pm
Kirjoittaja mikaki
Jos ajaisin pääasiassa tylsiä teitä pitkin ja siirtyisin maastoon ainoastaan pakon edestä :shock: , niin valitsisin Suzukin V-Stromin (650). Hyvä toimintasäde ja mahtuu hyvin tavaraa mukaan. Lisäksi hyvä ajettava ja pystyy pikku polkuja varovasti ajamaan.

t Mika

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: Ke Joulu 10, 2008 1:32 pm
Kirjoittaja maqe
DL 650 on tehokkaampi ja kevyempi kun AT. Nykyaikainen ruiskumoottori. Okei, onhan se katumaisempi, mutta hinta-laatusuhde on hieno. Uudehko pyörä suhteessa reilusti vanhempaan vaikka Honda AT:hen. Pistää miettimään. Toki Suzukin varaosina saa pohjasuojan, sivuraudat yms. Toki tarvikkeenakin alkaa jo löytyä.
Tsekkaisin kyllä Bemarin sen F650 GS:n.

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: To Joulu 11, 2008 8:34 am
Kirjoittaja pyöräilijä
Kiitos vihjeistä kaikille, täytyy tutustua noihin mainittuihin mopedeihin. Entä jos joku on ajellut KLR 650:lla, niin millaisia ajatuksia on herättänyt?

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: To Joulu 11, 2008 1:58 pm
Kirjoittaja t.t.tammi
pyöräilijä kirjoitti:Kiitos vihjeistä kaikille, täytyy tutustua noihin mainittuihin mopedeihin. Entä jos joku on ajellut KLR 650:lla, niin millaisia ajatuksia on herättänyt?
Tässä topiikissa ainakin jotain juttua ja lisääkin löytyy Etsi-toiminnolla ja hakusanalla klr*

Re: Matkaenduroa etsimässä

Lähetetty: To Joulu 11, 2008 7:18 pm
Kirjoittaja THä
Jos vaan pääasiassa enempi kilometrejä tahkoaa asfaltilla, niin se lie on aika hyvää syy kiertää kaikki yksisylinteriset.

Joten ehkäpä tuo strommi, tai kenties yammun TDM?