Kawa KLR 650 Vm 2003

Esittelyt ja vertailut

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Inline
Viestit: 117
Liittynyt: La Maalis 08, 2014 6:49 pm
Pyörä: Triumph Bonneville

Re: Kawa KLR 650 Vm 2003

Viesti Kirjoittaja Inline »

OkeM kirjoitti:No niin doohickey päivitys tehty tänään ja onnistui ihan omin pikku kätösin. Tosiaan alkuperäisen kiristimen jousi oli poikki .
Eikä tarvinnut saikata kun tuli työkalutkin mukana. Hyvin lähti pöhisemään. Muuten tuntuu kaikki olevan ok. Käy nätisti.
Seuraavaksi sitten suunnittelemaan laukkuja. Kattelin jo vähän alustavasti aihioita...löyty työkalulaatikko jämäkän tuntoisesta muovista taakse ja sivulaukuiksi,
on hyvät ehdokkaat ,ammuslaatikon nimellä myytäviä muovibokseja (oli nimittäin päältä avautuvat+kantokahvat+paikat lukoille) sopivassa kokoluokassa . Takalaukku tulee kiinteäksi
pulteilla kiinni ja sivulaukut irrotettavat. Setille tulee hintaa about 120 euroa + kiinnikerautojen teko sivubokseille.

Käyn vielä läpi alumiinisten työkalulaukkujen tarjonnan, josko sieltä löytys jotain.

Kiitokset inlinelle vinkistä (joka ehkä pelasti konerikolta). Yks kysymys vielä: Onko ketjunohjari pelkkä muovilätkä, joka estää liikkumisen sivusuunnassa vai puuttuuko joku osa ?
Joo siinä oli sellasia muovisia ohjainkiskoja/ laahareita. Tässä kuva omasta, jos näytti tältä niin kaikki on ok.
Ohjehan oli aina öljynvaihdon yhteydessä ( jos muistan oikein, ei ainakaan harvemmin) avata tuo kiristimen ruuvi
että tuo kiristin veti sitten ylimääräset löysät ketjusta, ja kiristää uudestaan sitten.

Kuva

Hyvä että tuli sit avattua jos sullakin oli jo hajalla se. Eikä se korjaussarja edes ole mahottoman kallis työkaluineenkaan, ja niistä työkaluista voi jatkossakin olla iloa.

Tosta halvat alulaukut: http://nrteam.eu/ Tää vinkki löyty ihan tältä foorumilta, kun nimim. sKy niitä postaili tonne alulaukkutopicciin.
OkeM
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Elo 03, 2011 7:16 am
Pyörä: KLR650
Paikkakunta: Kemi

Re: Kawa KLR 650 Vm 2003

Viesti Kirjoittaja OkeM »

Juuriki tämmönen oli tilanne. Käsitin niin, että uusi kierrejousi toimii jouhemammin ja kiristin niinku pitää....
Inline
Viestit: 117
Liittynyt: La Maalis 08, 2014 6:49 pm
Pyörä: Triumph Bonneville

Re: Kawa KLR 650 Vm 2003

Viesti Kirjoittaja Inline »

OkeM kirjoitti:Juuriki tämmönen oli tilanne. Käsitin niin, että uusi kierrejousi toimii jouhemammin ja kiristin niinku pitää....
Mulla taas oli jousi ehjä, mutta ite kiristin halki. Onhan tuo toisenlainen jousisysteemi paljon jämäkämmän oloinen jo asennettaessa
kun se löysä vetojousi..
OkeM
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Elo 03, 2011 7:16 am
Pyörä: KLR650
Paikkakunta: Kemi

Re: Kawa KLR 650 Vm 2003

Viesti Kirjoittaja OkeM »

Lisää kysymyksiä...

KLR:ssä menee jäähdyttimestä letku kaasarin kautta toiselle puolelle. Eli on ilmeisesti joku kaasarin lämmitys ?
Onkohan kuin tarpeellinen ? Voiko sen esim poistaa ?
Vastaa Viestiin