Ensimmäinen enduroreissu.
Valvojat: Jukka, Moderaattorit
Ensimmäinen enduroreissu.
Tänään olisi tarkotuitus ajaa metsiä pitkin Petikosta Seutulaan. Ensimmäinen suunniteltu ajo pisteestä A pisteeseen B. Saas nähdä kuinka onnistuu. Matkaa tulee noin 15-20km ja eilen käytiin vähän maastoa tiiraamassa niin ainakin itselleni maasto on todella vaikeakulkuista ja on niin mutaa, jokien ylitystä kuin kalliotakin.
Pyöränä on Yamaha DT125RE -07 eli piikkisellä edetään.
Ajokaverilla toimii alla Kawasaki KMX 125 -88.
Toivottavasti matka etenee ilman vastoinkäymisiä.
Pyöränä on Yamaha DT125RE -07 eli piikkisellä edetään.
Ajokaverilla toimii alla Kawasaki KMX 125 -88.
Toivottavasti matka etenee ilman vastoinkäymisiä.
Ei riemulla rajaa kun maastossa ajaa.
Enduroa pääsee ajamaan ihan luvallisesti Hanskalliossa eli kilsan verran pohjoseen vauhtikeskuksesta.
Voin kyllä kertoa että ekaksi reissuksi 15-20 km umpimetsässä pikkisillä katuenduroilla on temppu, jota en kyllä itse lähtisi edes kokeilemaan. Kyllähän se on varmaan mahdollista, jos sisua riittää.
Voin kyllä kertoa että ekaksi reissuksi 15-20 km umpimetsässä pikkisillä katuenduroilla on temppu, jota en kyllä itse lähtisi edes kokeilemaan. Kyllähän se on varmaan mahdollista, jos sisua riittää.
-Eero K
- av2
- Viestit: 597
- Liittynyt: La Syys 09, 2006 1:11 pm
- Pyörä: Africa Twin XRV750 1997
- Paikkakunta: Helsinki
En puutu laillisuuteen kun itsekin metsiä täällä etelässä nuorempana kolusin. Täytyy vaan sanoa että just noilla peleillä silloinkin mentiin(DT125-82 & KMX125-86) ja mukavan kevyitä ne on tähän nykyiseen verrattuna
Niillä pääsi paikasta kuin paikasta, ja suosta nosto oli paljon helpompaa
Mutta en nykypäivänä ihan yhtälailla joka paikkaa viitsi koluta vaikka olisi kevyempi peli alla...
Mutta en nykypäivänä ihan yhtälailla joka paikkaa viitsi koluta vaikka olisi kevyempi peli alla...
XRV-97
-
Ron Jeremy
- Viestit: 149
- Liittynyt: Pe Touko 18, 2007 7:32 pm
- Paikkakunta: Hki
Joo siellä Petikon alueella voi tulla vastaan 690 Baja racer Police special jotka on hommattu "Petikon siivous" operaatiota varten
Ois muuten mielenkiintoista kokeilla kuinka pitkälle pääsis Petikossa Yammun R1:llä jos joku lainaa pärrää
Taitaapi olla kevein peli poliisein arsenaalissa tällähetkellä. Maastokyvyn kertoo sen yhden ranskalaisen maailmanympärysmatka 
Ois muuten mielenkiintoista kokeilla kuinka pitkälle pääsis Petikossa Yammun R1:llä jos joku lainaa pärrää
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.
Poliisilla on ainakin 100% varmasti BMW R80 tai 100 G/S (en muista kumpi) täydellisellä poliisivarustuksella (vilkut, tunnukset, laukut). Sinällään ihme, ettei esim. R1200GS kelpaa poliisipyöräksi - monessa suhteessa varsinkin kihlakuntien käytössä olisi moninaisempi, kuin möhkälemäiset K1200RS/GT:t.
-
janne.k
- Viestit: 1244
- Liittynyt: Ti Loka 17, 2006 3:52 pm
- Pyörä: XR400, XRV750
- Paikkakunta: Jyväskylä
Täällä Jyväskylässä tuommoinen ratsasi mopopoikia tässä viime viikolla. Luulin että on joku poliisia leikkivä. Pysäyttivät sitten minutkin samassa moporatsiassa. Katteli hetken pyörää ja toivotti hyvää matkaa. Ei edes papereita kysynyt. Mulla oli etuvilkut ja takavalo vielä pimeenä.Tape kirjoitti:Poliisilla on ainakin 100% varmasti BMW R80 tai 100 G/S (en muista kumpi) täydellisellä poliisivarustuksella (vilkut, tunnukset, laukut). Sinällään ihme, ettei esim. R1200GS kelpaa poliisipyöräksi - monessa suhteessa varsinkin kihlakuntien käytössä olisi moninaisempi, kuin möhkälemäiset K1200RS/GT:t.
Näköjään poliisikin ymmärtää hyvän päälle.jor kirjoitti:Oiskohan 3 viikkoa sitten, ku tuli Limingassa uusi GS1200 vastaan. Kuskilla oli sinen puku ja valkoinen kypärä. Näytti kyllä poliisilta.
Tollahan saa kaikki kiinni vaikka kinttupolulla, jos osaa ajaa.
Kyllä ne poliisit oikeesti osaa ajaa tosi hyvin. Onhan niillä kursseja vähän väliä.
Tai saattoi se olla se yksi oululainen, joka osti sen Sinisalon sinisen enduropuvun ihan piruuttaan.
Pekka
- jonkko
- Viestit: 3551
- Liittynyt: To Elo 03, 2006 9:55 pm
- Pyörä: KTM 640 Adventure
- Paikkakunta: Pargas
Esa kirjoitti:Minicrossi vois olla kova sanahttp://www.youtube.com/watch?v=Gytu8mOomGo
(poliisi asemalta)
Minicrossi???
Ku ei edes scootteri pysy käsis niin ....
http://www.gaskrank.eu/tv/motorrad-fun/ ... er-482.htm
Team kahajo
Kyll se siitä menee
http://www.youtube.com/user/TheJonkko?feature=mhsn
http://sites.google.com/site/dustywobblssnow/
http://picasaweb.google.fi/lekasora/
Kyll se siitä menee
http://www.youtube.com/user/TheJonkko?feature=mhsn
http://sites.google.com/site/dustywobblssnow/
http://picasaweb.google.fi/lekasora/
Joo, se on nimenomaan poliisilaitoksen pyörä, ei LP:n. Vanha romuhan se alkaa olemaan, mutta ideana olisi uudistuksen arvoinen, eli monessa suhteessa joku R1200GS / 990 Adv olisi toimivampi pyörä poliisikäyttön, kuin olemassa olevat. Varsinkin poliisilaitosten pyörämiesten käyttöön, kun ei vedetä isoja teitä pitkin kokoajan, vaan ajellaan myös kaupungissa ja pikkuteillä paljon.janne.k kirjoitti:Täällä Jyväskylässä tuommoinen ratsasi mopopoikia tässä viime viikolla. Luulin että on joku poliisia leikkivä. Pysäyttivät sitten minutkin samassa moporatsiassa. Katteli hetken pyörää ja toivotti hyvää matkaa. Ei edes papereita kysynyt. Mulla oli etuvilkut ja takavalo vielä pimeenä.
Poliisin ja muidenkin viranomaisten ajokoulutuksista on hyvä tosiaan muistaa, että kursseissa on nimenomaan opettavaista, että joku muu määrää, mitä on kyettävä tekemään, se, mitä itse osaa/haluaa/viitsii ei vielä riitä. Ja niiden ajovehkeiden päällä ollaan, kiinosti tai ei sitten kurssien jälkeenkin.
Reitti vähän muuttui, mutta kummiskin ajettiin Petikosta Keimolaan ja matkaa tuli metsässä noin 30km. Todella raskasta touhua oli. Sai muutamaan otteeseen rykiä pyöriä ylös suon pohjalta, mutta se kuuluu asiaan. 
Mukavaa se kyllä oli muttei ainakaan heti tule lähdettyä uudestaan, kun ei itsellä kunto ole mikään hyvä niin joka paikkaa kolottaa tällä hetkellä.
Mukavaa se kyllä oli muttei ainakaan heti tule lähdettyä uudestaan, kun ei itsellä kunto ole mikään hyvä niin joka paikkaa kolottaa tällä hetkellä.
Ei riemulla rajaa kun maastossa ajaa.
- Seppo Honkanen
- Viestit: 705
- Liittynyt: Pe Loka 01, 2004 3:30 pm
- Pyörä: HVA TE300i, EXC150TPi, 690 Enduro R
- Paikkakunta: Vantaa/Nurmijärvi
Täällä foorumissa on rekisteröityneenä ainakin yksi LP:n kisaenduroa harrastava moottoripyöräpoliisi, joten kalustoa ja taitoa kiinniottoon löytyy tarvittaessa. Pidetään pojat kiinni näistä maastoajolaeista, niin saadaan ajaa luvallisissa maastoissa jatkossakin. Paikallisten moottorikerhojen kautta pääsee varmasti ajamaan luvallisille ajopaikoille.
T. Sepi
T. Sepi