Sivu 1/2
Lukemista ja näkemistä talven ratoksi
Lähetetty: To Helmi 15, 2007 7:58 pm
Kirjoittaja MarkkuHoo
... vaikkapa etenkin niille kurapyöräilijöille, joilla ei piikkipyöriä alla talvella ole (hep), pistän pari vinkkiä 'alan' dvd:n ja kirjojen pariin, varmaan tuttujakin monelle.
Nimittäin luppoajan lukemisena minulla on ollut ensinnäkin se
Long Way Round:in kirja, joka oli huomattavan mukava päiväkirjamainen paketti siitä tv-sarjasta. Joku muukin on jo todennut, että avartaa tuota reissua paljon enemmän kuin se sarja, ja olen samaa mieltä. Oikein hyvä.
Toisekseen luvun alla on
Adventure Motorcycling Handbook oiva opas maalimankiertäjille taikka tällaisille pullamössöille haaveiluun

Tuota kirjaa voi lukea sieltä täältä, ja eri paikoista, käsikirjamainen peli missä kokemus tuntuu puhuvan aika vahvasti. Tuolta kun kattoo kuvia pyöristä millä maailmaa kierretään, niin ei tosiaan ole haettu niitä isoimpia matkalehmiä alle, vaan aika pelkistetyillä peleillä lisäruuvauksin matkassa ollaan.
No jos varsinkin tuo viimeinen on jonkinmoinen "äijäkirja" niin sitten vastapainoksi voi vahdata vaikkapa tuon
The World's Fastest Indian dvd:n. Ja nimenomaan vaimokkeen kanssa yhdessä tuo leffa sitten, suosittelen. Siinä leffassa ei kyllä siitä Burt Munro'n Indian-pyörän vuosien aikaisesta virittämisestä & ähellyksestä kerrota sen tarkemmin oikeastaan juuri mitään, vaan leffa on fiilistelyä sen nopeuskilpailuun matkaamisen ja osallistumisen kanssa, vähän road-movien tapaan. Justiinsa siksi vaimo jaksaa katsoa sen, ja fiilistellä mukana kun vähän väliä ei olla jonkun kannentiivisteen tai kampiakselin kimpussa, vaan mies taistelee ennakkoluuloja ja muita tuulimyllyjä vastaan ja sinnikkyys & urheus palkitaan lopussa. Leffan antina motoristimiehet noin ylipäänsä saa glooriaa ja respektiä leffassa juuri siten, kuin ehkä haluaisitte vaimonne teidät sankarmiehenä näkevän!
Elikkäpäs noita voin suositella nyt ihan viimesimpinä tuttavuuksina.
Joo, ja Moto-1:nen kotimaisista mp-lehdistä, uusin numero oli taas ihan viihdyttävä.
Mites teidän lukemiset & katsomiset näin talvisaikaan?
Lähetetty: To Helmi 15, 2007 8:47 pm
Kirjoittaja karkka
Eilen tuli myös digitv:n puolelta moottoripyörä aiheista elokuvaa->"moottoripyärä päiväkirja" ylen teemalta taitaa olla vaan aikalailla historiaallinen kuva.Ei ole tullut vielä katsottua vaan on kovalevyllä...
Lähetetty: To Helmi 15, 2007 10:46 pm
Kirjoittaja mikkola
Täältä myös ääni Adventure motorcycling handbookille. Siellä taitaa olla kuva myös yhden foorumilaisen ex moposta sivulla 43. Long Way Roundia kotikutoisempi ja pidempi reissu nimeltään Mondo Enduro löytyy kirjana ja dvd:nä. Lisätietoa
täällä
-Mikko
Lähetetty: To Helmi 15, 2007 11:02 pm
Kirjoittaja HeikkiL
mikkola kirjoitti:Siellä taitaa olla kuva myös yhden foorumilaisen ex moposta sivulla 43.
Näin on; maisema sen sijaan ei ole sen "seikkailullisemmalta seudulta", kuin Säynätsalosta.

Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 12:23 pm
Kirjoittaja Happi
karkka kirjoitti:Eilen tuli myös digitv:n puolelta moottoripyörä aiheista elokuvaa->"moottoripyärä päiväkirja" ylen teemalta taitaa olla vaan aikalailla historiaallinen kuva.Ei ole tullut vielä katsottua vaan on kovalevyllä...
Meinasin myös katsoa kyseisen elokuvan, mutta mun "vanha" digiboxi tykkää antaa tekstit ylen kanavilla miten sattuu. Joten jäi kattomatta.
Kertokaa oliko hyvä?
Happi
Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 1:59 pm
Kirjoittaja PilcQ
mikkola kirjoitti:Täältä myös ääni Adventure motorcycling handbookille.
Samoin pisteet
meikäläiseltä kummallekin kirjalle, erinomaista luettavaa kumpikin!
-Jukka-
Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 4:06 pm
Kirjoittaja antti-a
Posti toi lopulta race to dakar kirjan.
Se on ihan mukavaa luettavaa. Ei ehkä ihan yhtä viihdyttävä kuin long way round, mutta pidin kyllä.
Tässähän siis Charley Boormanni osallistuu dakar ralliin.
Vaikka pyöriä vihaavatkin niin top gearit on ihan mukavaa katsottavaa myös.
Mutta onkos kukaan lukenut tämän kaverin kirjoja?
http://www.jupitalia.com/
Onko joku lukenut, miltä on vaikuttanut?
Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 4:57 pm
Kirjoittaja MarkkuHoo
antti-a kirjoitti:
Mutta onkos kukaan lukenut tämän kaverin kirjoja?
http://www.jupitalia.com/
Onko joku lukenut, miltä on vaikuttanut?
Tuo Ted Simonin kirjan/kirjoja (Jupiter's Travels) oon miettinyt lukea seuraavaksi. Käsittääkseni aika legendaarinen kaveri, joka reissasi maailman ympäri pyörällä jo -70 luvulla, ja nyt uudelleen.
Tuo linkkivinkkisi on mainio briiffi kaverin tekemisiin. Varsinkin kiinnostava on tuolla se jutun kohta missä Simon matkan aikana koko ajan vähentää ja vähentää mukana roudattavaa tavaraa yhä vähemmäksi. Alumiinilaukut veks, pehmeät tilalle, vähemmän on enemmän -periaatteella, ja itse ajaminen alkaa maistua yhä paremmalle.
Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 5:03 pm
Kirjoittaja janzamon
antti-a kirjoitti:Posti toi lopulta race to dakar kirjan.
Se on ihan mukavaa luettavaa. Ei ehkä ihan yhtä viihdyttävä kuin long way round, mutta pidin kyllä.
Tässähän siis Charley Boormanni osallistuu dakar ralliin.
Vaikka pyöriä vihaavatkin niin top gearit on ihan mukavaa katsottavaa myös.
Mutta onkos kukaan lukenut tämän kaverin kirjoja?
http://www.jupitalia.com/
Onko joku lukenut, miltä on vaikuttanut?
Tuon kaverin ensimmäinen kirja -Jupiter's Travels- on tällä hetkellä luettavana. Noin kolmasosa enää lukematta ja voin todella vahvasti suositella.. mikäli siis ei ole ongelmia lukea englantia.. Ei taida löytyä suomennettua versiota(?). Tämä taitaa olla se legendaarisin ja suosituin moottoripyörämatkailukirja. Kertoo siis tuosta Ted Simonin matkasta maailman ympäri vuosina 1973-77. On kyllä pakko hommata kaverin toinenkin kirja Riding High, missä on lisää kertomatta jääneitä juttuja tuosta maailmanympärireissusta. Tuossa kirjan kannessa lukee että 'The book that inspired Evan McGregor's long way round'. Takakannessa, Because of this book men and women have been known to leave their jobs and take to the road. Pakko kyllä tunnustaa että tätä lukiessa vähän tekee itselläkin mieli haistattaa pomolle paskat ja lähteä maailmalle mopoilemaan..
Kirjat
Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 7:28 pm
Kirjoittaja pate56
Geoff Hillin " Way to go" on hauska kirja, koostuu kahdesta eri matkasta. Ensimmäinen kuvaa kahden kaverin matkaa Intiasta Englantiin Royal Enfieldin satulassa (mikäs muu) ja toinen kertoo hänen matkasta Chigagosta Californiaan eli Route 66 Harleyn satulassa. Kuiva englantilainen huumori (pohjoisirlantilainen) sopii kuin n... silmään.
Jupiters Travels on mainio kirja joka on meikäläiselläkin meneillään. Uteliaisuus on kuitenkin pakottanut lukemaan joitakin sivuja "Mondo Enduro" kirjasta joka lienee joillekin tuttu telkkarisarjasta. Vaikuttaa hyvin mielenkiintoiselta,

Re: Lukemista ja näkemistä talven ratoksi
Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 7:55 pm
Kirjoittaja gabbernaut
MarkkuHoo kirjoitti:Tuolta kun kattoo kuvia pyöristä millä maailmaa kierretään, niin ei tosiaan ole haettu niitä isoimpia matkalehmiä alle, vaan aika pelkistetyillä peleillä lisäruuvauksin matkassa ollaan.
Suurin syy miksi tuolla Afrikan puolella ajellaan "koinsyömillä" vanhoilla pyörillä on Carnet de passage-tullikirjan panttimaksu. Vanhalla ja halvalla pyörällä ei tarvitse jättää pantiksi jopa kymmeniätuhansia€uroja..
-mika-
Lähetetty: Pe Helmi 16, 2007 10:22 pm
Kirjoittaja srbg73
No teidän suosituksistanne rohkaistuneena tilasin tuolta ulkomailta kirjoja... ja oikein kolme kappaletta.
Tuli siis tilattua lwr-kirja, jupiter-kirja ja sitten tietysti tuo kolmaskin topicissa ollut kirja, eli tuo Adventure motorcycling handbook.
Tilasin käytettyjä kirjoja ja hintaa tuli rapiat 11 puntaa ja suunnilleen saman verran toimituskuluja. Saas nähä miten homma toimii ja minkäkuntosia kirjoja. Ei ole tullut ennen moisia tilailtua.
Tuleepa pitkästä aikaa treenattua tuota lontoon murrettakin
Eiköhän näillä ajokuumetta nosteta. Aika kova ajokuume muutenkin päällä, kun laitoin pyörän about 10v tauon jälkeen. Ja aika pitkälti tuon joulupyhien aikana subilta tulleen LWR-maratoonin ansiosta

Lähetetty: La Helmi 17, 2007 9:37 pm
Kirjoittaja PilcQ
Eihän tässä sitten voi muuta tehdä kuin toivottaa tervetulleeksi takaisin...

...ja pitäneen itsekin nuo Jupiter kirjat tilata, niin niitä on muuallakin paljon kehuttu...
-Jukka-
Lähetetty: Ti Helmi 20, 2007 4:14 pm
Kirjoittaja srbg
On se maailma nykyään pieni...
Perjantai-iltana ostin käytetyn kirjan tuolta amazon.com:sta (englannista), kirjalla oli hintaa 0.45£ + pk ja tänään (tiistaina) se oli jo postilaatikossa.
O se ihmellistä

Aika nopeaa toimintaa

Melkein uskoltaa suositella..?
Niin ja se kirjahan oli tuo Long Way Round...
Lähetetty: Ti Helmi 20, 2007 5:12 pm
Kirjoittaja PilcQ
srbg kirjoitti:Perjantai-iltana ostin käytetyn kirjan tuolta amazon.com:sta (englannista), kirjalla oli hintaa 0.45£ + pk ja tänään (tiistaina) se oli jo postilaatikossa.
Mitenkäs tuommoinen käytetty kirja, onko kovinkin käytetyn ja kiertäneen näköinen, vai ihan kelvollinen...? ...mutta nopeaa toimintaa kuitenkin! ...ja hinta ihan kohdallaan...
-J-