25.12. TV:ssä The long way round (Ewan McGregor tien päällä)

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

TeemuV
Viestit: 108
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 10:53 pm
Pyörä: XRV 750
Paikkakunta: Riihimäki

25.12. TV:ssä The long way round (Ewan McGregor tien päällä)

Viesti Kirjoittaja TeemuV »

Jos ei joku ole huomannut telkkaohjelmasta, niin 25.12. tulee SubTV:ltä 12:30 Tien päällä Ewan McGregor, osat 1-4 ja 26.12. samaan aikaa osat 5-7. Taidan pistää DVD:lle.

Hyvää Joulua kaikille.
jaket
Viestit: 1052
Liittynyt: Ma Helmi 14, 2005 1:37 pm
Pyörä: CRF300rally, 1050 S3, R1200GS 2010

Viesti Kirjoittaja jaket »

huomattavasti paremmin pääsee fiiliksiin, kun voi katsoa noita putkeen.
Juice
Viestit: 800
Liittynyt: Pe Syys 23, 2005 7:38 pm
Pyörä: Suzuki

Viesti Kirjoittaja Juice »

Melkoista taistelua näkyi poikien homma olevan, parin minuutin välein oli bemari kyljellään tai pienessä kuralätäkössä kiinni. Ei varmasti ole helppoa rypeä tollaisen möhkön kanssa keskellä ei mitään.

Vähän ihmetytti, kun yhdestä pyörästä hajosi abs niin pitikö pyörä sen takia tosiaan hylätä mongoliaan, eli ts. katosiko jarrut täysin vai toimivatko tavallisesti?
Avatar
Pallokala
Viestit: 936
Liittynyt: Ke Elo 16, 2006 9:48 am
Pyörä: NX650, 450MT
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Voisi kuvitella, että kun absit hajoaa, ne muuttuu "tavallisiksi" jarruiksi. Jospa se hemmojen mielestä oli suurikin turvallisuusriski...
Tie katoaa metsään
mutka vie yli harjun
kone hengittää
Avatar
av2
Viestit: 597
Liittynyt: La Syys 09, 2006 1:11 pm
Pyörä: Africa Twin XRV750 1997
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja av2 »

Jouduinpa laittaa sarjan antiikkisille VHS-videotallentimelle. Harvinaisen hyvää viihdettä, toistamiseen sarjan jo nähneenä. :D
XRV-97
Avatar
VAK
Viestit: 1862
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2006 4:11 pm
Pyörä: pyöräkuume on kova

Viesti Kirjoittaja VAK »

Tuskin siinä korvaavassa ajoneuvossakaan ABS:ia oli. Kävi mielessä, että olisiko jokin johto/jarruletku sulanut runkoa hitsatessa?

Heppujen ajotaitoa on helppo arvostella sohvalta. Voi olla, että keskittyminen saattaa herpaantua itse kullakin,
kun on ajanut moisessa maastossa satoja kilometrejä laukkujen kanssa. Väsy ja turtuminen tekee tepposensa.
Ne lähtökompuroinnit saattoivat olla showta.

Odotin näkeväni renkaan vaihtamisia ja muita teknisiä ongelmia mistä olisivat selvinneet omin avuin.
Ei taida teknisiäongelmia paljon tullakaan, kun valitsiva BMW:n. Öljyn vaihto ym. huolto suoritetaan ilmeisesti tukiporukan avulla?

Muistakaa katsoa huomenna jälkimmäinen osa.
Viimeksi muokannut VAK, Ma Joulu 25, 2006 9:02 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
av2
Viestit: 597
Liittynyt: La Syys 09, 2006 1:11 pm
Pyörä: Africa Twin XRV750 1997
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja av2 »

Juu, africaanokin taitaa olla noin 45kg kevyempi, voipi olla raskas käsiteltävä tuo 1150A malli. Tota ABS ongelmaa itsekkin ihmettelin. Saman merkkisessä koikopissa aikoinaan meni absit(anturivika) ja tokihan jarrut toimi. Ei tossa ohjelmassa ainakaan näyttäny jarruissa vuotoa olevan. Tietäiskö joku BMW-kuski mikä poikien motskarissa Tien Päällä oli, eihän tuo ABSin poistuminen tosiaan luulis ajoa estävän??? :?:
XRV-97
Avatar
gabbernaut
Viestit: 142
Liittynyt: Ti Heinä 11, 2006 11:16 pm
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja gabbernaut »

av2 kirjoitti:Tietäiskö joku BMW-kuski mikä poikien motskarissa Tien Päällä oli, eihän tuo ABSin poistuminen tosiaan luulis ajoa estävän??? :?:
Bmw kuskina ja kirjanakin lukeneena en päässyt jyvälle mikä siinä pyörässä oikein oli vikana (Abs:t ainakin oli pelistä pois, mutta eihän niitä mihinkään tarvitsekaan). Akku oli kytkettynä maadoituksestaan joten hitsaaminen vioitti jotain.
Huomatkaapa moinen asia- asfalttitie=katurenkaat Hiekkatie=nappularenkaat, ei minulla ainakaan riittäisi kärsivällisyys vaihtaa renkaita vähänväliä (olisiko huoltoautoissa ollut toiset vanteet toisilla renkailla?)

Ja huvittamaan laittoi tuo melkein retkenkeskeyttävä ongelma, eivät saaneet ilmaisia pyöriä :shock: . Jos KTM:llä olisivat halunneet lähteä niin eiköhän pojilta olis yhden pyörän rahat löytynyt.

Pojilta pitöisi tulla uusi lätty tulevaisuudessa "=Long way down". Skoteista eteläafrikkaan

bytheway- Ewanin pyörästä maksettiin 84 000€ reissun jälkeen. Paljonhan minä saan oman retkeni jälkeen? 45 000€ ??? :lol:

-mika-
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

Suuri ongelmahan noilla oli järjetön ylipaino.
Sehän rikkoi niiden Claudion ja Ewanin pyörien rungotkin.

Molemmilla täydelliset Snap On työkalut, joita kaverit ei edes osanneet käyttää mihinkään, ja kiikarit, kalastusvehkeet ja vieheboxit, heavey duty wiresaws, Tabasco yms. mausteet , maitopulverit, suurentavat partapeilit, kiikarit ( jotka Ewan viimein lahjoitti jollekin paimentolaiselle ) , hirveä määrä keittiövarusteita, vaikka ne ei keitelleet kuin retkimuonapusseja, 9 paria kalsareita ja muutenkin paljon vaatteita, käsisoihdut, roskapussit, ohjekirjoja ja matkaluettavaa, kaksi venäjän sanakirjaa, postikortteja ja vaikka mitä muuta.

Varmaan ainakin 50 - 100 kg ihan turhaa tavaraa.

Ei ihme, että oli vaikea ajaa.

No toisaalta ei se Ewan edes osannut kunnolla ajaa. Vauhtia ihan liian vähän pehmeillä paikoilla niin nurinhan se oli koko ajan.

Pekka
:shock: :shock: :shock:
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Pekkavee kirjoitti: Molemmilla täydelliset Snap On työkalut,
:shock: :shock: :shock:
Sen kyllä aavistin, että heillä oli paljon kaikkea turhaa, mutta omat työkalusatsin molemmilla kuulostaa jo ihan huipulta.
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

vkoivu kirjoitti:
Pekkavee kirjoitti: Molemmilla täydelliset Snap On työkalut,
:shock: :shock: :shock:
Sen kyllä aavistin, että heillä oli paljon kaikkea turhaa, mutta omat työkalusatsin molemmilla kuulostaa jo ihan huipulta.
Joo, siinä kirjassa oli tarkka luettelo mitä oli mukana.
Se kirja oli muutenkin paljon antoisampi kuin DVD, koska sieltä tuli paljon mielipiteitä ja tunnelmia reissusta päinvastoin kuin DVD:stä.

Niillä oli välillä aika nokkapokka keskenään. :? :?

Pekka
:shock: :shock: :shock:
kasipallo
Viestit: 126
Liittynyt: Ti Loka 24, 2006 8:01 pm
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja kasipallo »

Kun näkyi pätkiä offroad koulutukseta Walesista niin ajoivat 650gs/dakarilla :?: Miksi ne harjoitteli eri pyörällä kuin matkaan lähtivät?
Ruoste
Viestit: 352
Liittynyt: Pe Marras 11, 2005 6:56 am
Paikkakunta: Yli-ii

Viesti Kirjoittaja Ruoste »

Kyllä oli Mongoliassa sen näköisiä jokia että perhokättä alko kummasti nykimään.... Muuten seuraan tuota mönkimistä lähinnä huvittuneena :?
Avatar
gabbernaut
Viestit: 142
Liittynyt: Ti Heinä 11, 2006 11:16 pm
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja gabbernaut »

kasipallo kirjoitti:Kun näkyi pätkiä offroad koulutukseta Walesista niin ajoivat 650gs/dakarilla :?: Miksi ne harjoitteli eri pyörällä kuin matkaan lähtivät?
Ewanilla ei ollut paljon kokemusta kurapyöräilystä joten ajamista kannatti varmaan harjoitella ensin vähän keveämmällä pyörällä.
Charley on rallannut paris-dakarit yms. joten näytti vähän tuo ewanin rämpiminen ehkä extraheikolta alussa.

Ohops!! Pojat on ilmeisesti jo ajaneet tuon Longwaydown reittinsä?? Ovat sentään pysyneet samassa merkissä mutta mallista ei tietoa.

"After chasing their shadows across the world,
journeying east from London to New York, actors (and bike fanatics)
Ewan McGregor and Charley Boorman couldn't shake
the travel bug. And after an inspirational UNICEF visit
to Africa, they realised their new destination could be
nowhere else. With the Long Way Round team assembled
once again and with two new BMWs loaded up for the
journey, Ewan and Charley are setting off for a very
different challenge - the Long Way Down. On this new
adventure they will travel from John O'Groats to South
Africa: biking their way down through Scotland and England,
then travelling into Europe and further down into Africa.
Visiting UNICEF projects on the African continent along
their way, they will come face- to-face with spectacular
but unforgiving terrain, with rich cultures and unforgettable l
ocal characters. Ewan and Charley will test their endurance,
biking skills and friendship to the limits on this amazing trip."
Avatar
gabbernaut
Viestit: 142
Liittynyt: Ti Heinä 11, 2006 11:16 pm
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja gabbernaut »

Ja seuraavaksi...tattarataa!! Long way up
Argentiina - USA

Then they plan to ride from Argentina to the USA, and call that the "Long Way Up". They will follow the same format as in their first documentary, ie, a whole support team following them, filming them, helping them and pampering them. I guess if you've got the means.....
Vastaa Viestiin