Sivu 1/2
Charley Boormanin Paris-Dakar reissu
Lähetetty: Ti Marras 28, 2006 6:48 pm
Kirjoittaja Pekkavee
Tilasin tuolta
www.play.com sivuilta juuri tuplavideon Boormanin Dakarin reissusta. Maksaa 19.49 egee kotiin kannettuna.
Olen jo katsellun ton Long Way Round DVD:n ( jonka tilasin samasta paikasta ) moneen kertaan ja siellä totesin, että kyllä se Charley osaa kuitenkin ajaa.
Onko joku katsellut tota Dakar DVD:tä.
Miten meni?
Siitä varmaan voi meikäläinenkin oppia aika paljon tota hiekassa ajoa ja muutakin.
Tulee varmaan postissa viikon sisään.
Pekka

Re: Charley Boormanin Paris-Dakar reissu
Lähetetty: Ti Marras 28, 2006 7:19 pm
Kirjoittaja HeikkiL
Pekkavee kirjoitti:Miten meni?
Meneekö "juonenpilaamisosastolle", mutta Dakarissahan Boorman keskeytti viidentenä kisapäivänä, kun rikkoi kätensä.
Re: Charley Boormanin Paris-Dakar reissu
Lähetetty: Ti Marras 28, 2006 7:26 pm
Kirjoittaja Pekkavee
HeikkiL kirjoitti:Pekkavee kirjoitti:Miten meni?
Meneekö "juonenpilaamisosastolle", mutta Dakarissahan Boorman keskeytti viidentenä kisapäivänä, kun rikkoi kätensä.
No heh, enpä tuota tiennyt.
Mitenkähän siitä on sitten saatu tuplaDVD aikaiseksi.
Jos siellä vaikka joku muu osasi ajaa paremmin.
Pääsikö se edes Afrikkaan asti?
Pekka

Re: Charley Boormanin Paris-Dakar reissu
Lähetetty: Ti Marras 28, 2006 7:43 pm
Kirjoittaja HeikkiL
Pekkavee kirjoitti:Pääsikö se edes Afrikkaan asti?
Toivottavasti tosiaan ei nyt mennyt rainankatseluinto - kyllä sieltä varmasti löytyy katsottavaakin pätkää!
2006 Dakarissa viides "erikoiskoe" oli Marokossa Ouarzazate --> Tan Tan, joten kyllä sitä jo Afrikassa oltiin.
Lähetetty: Ti Marras 28, 2006 7:47 pm
Kirjoittaja Pekkavee
No ei tässä mikään into mennyt.
Kai siellä muut ajaa sitten ainakin vähän pidempään siinä DVD:lläkin.
Ja jos se on ihan surkea DVD niin myyn sen meidän kerholle kahdellakympillä. ( Älkää kertoko niille

)
Pekka

Lähetetty: Ti Marras 28, 2006 10:41 pm
Kirjoittaja MarkkuHoo
Itse pähkäilin saman DVD:n tilaamista just eilissäpäivänä. En nyt tilannut sitten kuitenkaan, mutta googletin siitä taustatietoja: tuosta toteutuksesta/DVD:stä saa jotain makua sen nettisivuilta, siellä on suppeata ajopäiväkirjaa ja muutakin stooria:
http://www.racetodakar.com/
(Ja tuostahan pääsee sen Long Way Round:inkin sivuille)
Itse en oikein vakuuttunut alun alkaenkaan tuon Boormanin kisakyvyistä/kunnosta, hän kun ei nyt vaikuttanut kovin atleetilta - mutta varmaan ihan katsomisen arvoinen seikkailupätkä.
Long Way Roundin spesiaaliversion tilasin toissa viikolla, ja olen sitä katsellut aika paljon näin syyskelien pimetessä. Onneksi se McGregor on siellä piristämässä ilmettä, ihmeen symppis tyyppi kyllä. Boorman vaikuttaa enempi hyväosaiselta valittajalta.
Lähetetty: Ke Marras 29, 2006 12:46 am
Kirjoittaja atomipoika
Tilasin tuon Race to Dakarin joskus kun tuli ennakkotilaus mahdolliseksi ja sain päivää ennen virallista julkaisua. Nyt muutamaan otteeseen katsonut, kun ajo säät ei olleet aina parhaat.
Porukassa on osa LWR porukkaa, niin henki on vastaava kuin aiemmassa. Tässä kuitenkin on asetelma eri, kuin LWRssä. Tässä lähdetään kilpailemaan ja aiemmin lähdettiin ajamaan maailmalle.
En vielä tässä kerro paljon. Ettei spoilaa tätä paljon, jos joku haluaa nauttia DVDstä.
Lähetetty: Ke Marras 29, 2006 10:35 am
Kirjoittaja TTA
Juuri tämän vuoksi en lähde kiertämään maapallon ympäri - ainakaan vielä; sen jälkeen ei enää ole mitään nähtävää maailmalla joten joutuu hankkimaan kisapyörän ja alkaa ajaa kilpaa
Joskus miettiny miten tuollasista muutaman vuoden (jotkut tekee sellasia) maailmanympärimatkoista toipuu. Joko on tyytyväinen normaaliarkeen tai kaipaa kokoajan kulkurinelämää takaisin.
Lähetetty: Ma Joulu 04, 2006 3:58 pm
Kirjoittaja vkoivu
TTA kirjoitti:Juuri tämän vuoksi en lähde kiertämään maapallon ympäri - ainakaan vielä; sen jälkeen ei enää ole mitään nähtävää maailmalla joten joutuu hankkimaan kisapyörän ja alkaa ajaa kilpaa

Kyllä maailmassa on niin paljon hienoja paikkoja, ettei ne ajamalla lopu. Mun kokemusten perusteella mitä enemmän reissaa niin sitä enemmän haluaa uudestaan reissuun. Aika vähän on sellasia paikkoja joissa olen käynyt ja joihin en halua enään uudestaan mennä.
Re: Charley Boormanin Paris-Dakar reissu
Lähetetty: Ma Joulu 04, 2006 4:04 pm
Kirjoittaja vkoivu
Monennellako katsomiskerralla Charleyn ajotaidot alkoi vakuuttaa?
Lähetetty: Ma Joulu 04, 2006 7:41 pm
Kirjoittaja Pekkavee
No eihän se mikään mestari ole ja taisi se kameramieskin olla parempi kuski kuitenkin. Ainahan ne oli turvallaan, kun eivät pitäneet kunnon vauhtia.
No nyt tuli se DVD postissa, joten ei muuta kuin telkku auki ja sohvalle.
Nopea toimitus. Alle viikossa tänne periferiaan Raaheen.
Pekka

Lähetetty: Ke Joulu 06, 2006 12:07 am
Kirjoittaja Pekkavee
No niin, nyt on katsottu 6 tuntia Paris-Dakar tarinaa.
Surullinen tarina.
No olihan sitä mukava katsella aavikolla ajoa.
Alussa oli yritystä ja kyllä toi Charleykin oppi ajamaan crossiharjoituksissa jne. Vauhtia oli ihan eri tavalla kuin siellä Long Way Roundissa, mutta oli pyörätkin ihan erilaisia.
Onneksi se kaatui jo viidentenä päiväna ja hajoitti vain molemmat kätensä.
Se kaatuminen oli aika viaton kumoon meneminen pehmeässä hiekassa. Ranteet jäi vaan tankoon kiinni ja molemmat sökönä.
Myöhemmillä pätkillä se olis voinut vammautua paljon pahemmin, niinkuin monet muut tekivät. Ei olis ikinä selvinnyt maaliin mitenkään.
Matkaan lähti 250 pyörää ja vain 90 tuli maaliin. Suurin osa niistä keskeytäneistä meni varmaan helikopterilla suoraan sairaalaan.
Teamikaverinsa Matt uupui muistaakseni kymmenentenä päivänä dyyneille. Ei kuitenkaan loukkaantunut mitenkään.
Molemmat keskeyttäneet olivat sitä mieltä sitten lopuksi, että hommassa ei ole mitään järkeä ja ei koskaan enää.
Simon oli ainoa, joka teamista ajoi maaliin asti. Hyvä suoritus ilman muuta.
Surullisinta tarinassa oli yksi kuollut kuljettaja ja kaksi kuollutta lasta katsojina, jos nyt oikein ymmärsin englanninkieliset tarinat.
Ei tossa ole kyllä paljoa järkeä. Joku raja sitä pitäisi isojen äijien leikeissäkin olla.
Pekka

Lähetetty: Ke Joulu 06, 2006 3:12 am
Kirjoittaja vkoivu
Sellasta tosimiesten leikkiähän se Dakar on aina ollut ja tulee varmaan olemaankin vaikka ralliin tuleekin kokoajan enemmän ja enemmän rajoituksia. Se ei tosiaankaan ole oikea paikka mennä harjoittelemaan aavikolla ajamista.
Kuulostaa siltä, että Charley rikkoi ranteensa samalla tapaa mitä mä rikoin syksyllä ton vasurin. Eli vauhtia vähän, sarvet linkkuun ja kädet sarvissa maahan. Hiljasessa vauhdissa kaaduttaessa niille käsille ei kaiketi sitten helposti löydy mitään muutakaan paikkaa. Jos se sai molempiin käsiin kipsit niin voin vain kuvitella miten vittumainen kuukausi sillä oli niiden kipsien kanssa kun ei edes vessassa pysty käymään ilman avustajaa.
Lähetetty: Ke Joulu 06, 2006 9:45 am
Kirjoittaja Marko Hemmilä
Kohtahan tuo taas alkaa. Onko kukaan kurkkinut osallistujaluetteloa ? Onko yhtään suomalaista mukana ?
Lähetetty: Ke Joulu 06, 2006 9:49 am
Kirjoittaja Marko Hemmilä
Itse itselleni vastaten... Pyörissä ei ole Suomalaisia, autoilla on liikenteessä Alen ja Vatanen.