Sivu 1/1

Pitäs saada minikrossi...

Lähetetty: Pe Marras 17, 2006 4:38 am
Kirjoittaja sik
Jep! Heti alkuun totean että pitäs varmaan vaihtaa lääkitystä vähän vahvempaan :lol: Oon katellu noita minikrossipyöriä ja kovasti olis hinku ostaa tallin täytteeks yksi lelu lisää. Tuolla nettimotossa näyttää olevan merkkejä vaikka kuinka. Kaikissa näyttää olevan mankista kopsattu moottori 70-110-125-150cc kokoisena. Mut ei pysty kyllä ite tältäistumalta sanomaan mikä olis hyvä(kestävä ja suht tehokas). Varmaankin halvimmat kiinalaiset kannattaa jättää kauppaan... Tässä muutamia otoksia. Kertokaa viisaammat.

Sachs Dirty Devil Devil 110
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=360632

Jincheng JC 125cc
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=402473

Falmek F-CRS 125
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=390315

Sendai -Kempo Dirtbike
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=340313

Thumpstar Expert
http://www.motopalsta.com/vaihto/?uusi=0&id=60187

Thumpstar Pro
http://www.motopalsta.com/vaihto/?uusi=0&id=60188

StarForce Pro 2006
http://www.motopalsta.com/vaihto/?uusi=0&id=59357

Että semmosta tällä kertaa

Lähetetty: Pe Marras 17, 2006 10:06 am
Kirjoittaja atomipoika
Kesällä tuli ostettu tuommoinen kiinalainen pikku crossi 110cc. Onhan se tietenkin halvalla tehty ja näkyy laadussa, kuitenkin osat on edullisia. Toistaiseksi ei kuitenkaan ole pitänyt mitään ostaa. Omassa on 14" ja 12" tuumaisilla renkailla ja saa myyjiltä 10" renkaat, jos haluaa tehdä kunnon minipyörän.
Minun käyttöön tuo on ollut sopiva, jaksaa hyvin mennä. Pari kertaan on tullut crossattua hiekkakuopalla ja jaksaa kohtuu hyvin kiivetä reunaa. Tosin syvässä hiekassa jää helposti pohjasta kiinni, mutta crossi painaa 57kg ja jaksaa kantaa alas.
Tuo oma on vanhempaa mallia ja loppu kesästä on tullut uudempi, joka on maailmalla Rocky Bike nimellä. Joka on paranneltu malli.
Oma ajatus oli, että tuolla on edullinen alkaa katsomaan mini crossausta ja sitten jossain vaiheessa laittaa kunnon pikku crossin.

Re: Pitäs saada minikrossi...

Lähetetty: La Loka 09, 2010 6:08 am
Kirjoittaja Phav
Onkos ollut miten ongelmia näissä kiinan versioissa, vai pelaako ne kunnolla kun vaan huoltaa kunnolla. Pitäisi nimittäin ostaa jonkinlainen enduro, jolla toisinajattelijakin voisi harjoitella ajoa, ja nuo nyt näyttäisivät olevan suht edukkaita ja vielä mataliakin.

Re: Pitäs saada minikrossi...

Lähetetty: La Loka 09, 2010 11:25 am
Kirjoittaja jarno78
Minun pitäs saada uusi kone tähän värkkiin ja laittaa tää hyllyyn ja wandalla oli 125 kiinan manki kopio alta 300, onngelma on vain siinä ettei mahu tuohon runko putkien väliin. Täs kun toi moottorin etu osa on kiinni rungossa metallipalan kanssa, kai sen sais sinne laitettua ja runkoputkea jatkettua tai tuettua pohjapanssarilla. Mut kyllähän noilla mini rosseilla mitä on kaupan niin kilpaa ajetaan