Sivu 1/2
Olipas taas reissu
Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 1:15 am
Kirjoittaja Hannu^
Jeps eli ensimmäinen hyvin tärkeä päätekijä tässä tarinassa on
http://www.nettimoto.com/viewVehicle.php?id_bike=380329 ja sitten toinen on se että tarkoitus oli ajella tuo ko. pärrä Kuhmosta Rovaniemelle kun hinnasta päästiin sopuun ja kaiken piti olla kunnossa mutta myyjä ei kuulema ollut itse ajellut kuin kaupungissa. Noh matkaahan tuonne kuhmoon tulee Rovaniemeltä noin 400km suuntaansa, joka ei kyllä minua haitannut vaan kauppojen synnyttyä lähdettiin ajelemaan siten että autolla porukka edessä ja itse pärrällä perästä. Saatiin taitettua noin 100km ja silloin se tapahtui... Kone ottaa ja mooaa ja ei mitään vaan hurrutella tien laitaan ja yrittää käynnistää mutta kaikki puristukset hävöksissä ja koneesta kuuluu pientä rohinaa yläpäästä. Joten nyt pärrä majailee Kajaanissa odottaen kuljetusliikkeen kyytiin päsyä ja matkaa tänne Rovaniemellä. Joten lisää infoa kun saadaan konetta auki

Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 9:43 am
Kirjoittaja Tase
Vaan onneksi pyörässä on hyviä osia, jos siitä ei kohtuu rahalla ajopeliä saa. Tuo kottaraisen USD-keulakin taitaa olla aika arvokas, samaten renkaat ja vanteet.
Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 11:07 am
Kirjoittaja Wesihiisi
Jospa öljynkierto oli sen verran finaalissa et riitti vain just pimppiksen kiertämiseen?
Offtopic: Näin etelän miehenä suhtautuu tietyllä kunnioituksella siihen, miten porukat siellä pohjosempana ajelee "naapurikylälle" kymmeniä/satoja kilsoja
Matkan pituus on aika suhteellinen käsite...
Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 2:19 pm
Kirjoittaja Hannu^
Jeps Tase puhuut ihan asiaa et toi keula on jonku arvonen ja noi vanteet on yks syy miks ei tuota kauppaa enää tuohon hintaan kovin innostas alkaa purkaan ja onhan tuossa viel Devilin sliparikin ni mikä ettei. Mut katella mitä kone on syönyt kun öljyä se kyllä tuntu kierrättävän ku kansipahvin välistäkin sitä jonkin verran pihalle tirskutteli.
Ja Wesihiidelle viel sen verran et ei toi 400km suuntaansa niin pahalta vaikuttanut kun toinen vaihtoehto oli nurmijärveltä jonne +800km suuntaansa

Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 3:56 pm
Kirjoittaja jaket
eikös DR:llä leikkaa kansi kaksi kertaa kesässä joka tapauksessa. joten ei mitään tavatonta....

Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 6:11 pm
Kirjoittaja njaa
jaket kirjoitti:eikös DR:llä leikkaa kansi kaksi kertaa kesässä
NOT
DRt kestää.. mun darra on 17v vanha ja nokka oli kuin uusi! Keulittukin oli perkeleesti, eikä mitään..
Hannu^kin vois siirtyä isoihin darroihin, niin ei tarvi purkaa sitä pataa kokoajan, tai heitä siihen hondaan DR pata?

Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 6:57 pm
Kirjoittaja Hannu^
Kwak joo vois melkeen kohta harkita
Noh katella mitä tästä tulee ja jos möis kaverille tuon toisen rojektin ni sitten vois katella Tohtoria kaveriksi

Lähetetty: Ma Elo 14, 2006 9:32 pm
Kirjoittaja Kizmo
Huomenna päästään availemaan Hondurasin pataa ja saadaan sitäkautta selville mikä sieltä oikein antautui.
...ja arvatkaapas vain kuka sen edellisen 500R projektin omistajaksi tuleekaan

Lähetetty: Ti Elo 15, 2006 6:02 pm
Kirjoittaja Hannu^
Löytyhän sieltä, wisecon mäntä sulaneena/murusina, männärenkaat sulaneet uriinsa, männän murusia palotila/venttiilin seetit täynnä ja sitä rataa.
Kuvia saapi kohta

Lähetetty: Ti Elo 15, 2006 6:52 pm
Kirjoittaja Kizmo
http://mbnet.fi/kizmo/tuho/
Tappioksi tuli mäntä ja pakoventtiilit, kannen ja sylinterin saapi kuntoon koneistamossa. Väittäsin että laihan seoksen lisäksi väärän lämpöarvon tulppa tuon aiheutti, unohdettiin tosin mokoma tarkistaa

Lähetetty: Ke Elo 16, 2006 9:34 pm
Kirjoittaja njaa
Ohhoh
Minkä kokonen mäntä tossa oli? Mulla olis daran orggis 105mm mäntä
Vois tulla aika mukavasti cuutioita, jos on paljonkin pienempi

Minkä kokoinen männäntappi?
Ettei olis vaan nakuttanut liian kovien puristuksien + vähän laihalla olevien seoksien takia?
Jos pelkästä laihasta seoksesta johtui, niin on kyllä ollut perkeleen laihalla! Pitäis huomata jo ajossa selkeesti

Lähetetty: To Elo 17, 2006 11:00 am
Kirjoittaja Hannu^
Ilmeisesti tuossa on ollut vielä väärän lämpöarvon tulppakin ja mulla itsellä on nyt tuohon Wisecon 89.50mm mäntä ja porautettu syliteri sille.
Lähetetty: To Elo 17, 2006 2:04 pm
Kirjoittaja Hesio
kwak750 kirjoitti:Ohhoh
Ettei olis vaan nakuttanut liian kovien puristuksien + vähän laihalla olevien seoksien takia?
Jos pelkästä laihasta seoksesta johtui, niin on kyllä ollut perkeleen laihalla! Pitäis huomata jo ajossa selkeesti

Sama tuli mieleen.Näyttää nakutus jäljiltä.Sytytys ja seos pielessä.
Väärällä tulpalla tommosta ei kyllä saa aikaan.
Lähetetty: To Elo 17, 2006 3:45 pm
Kirjoittaja Kizmo
Väärällä tulpalla (liian kuuma) saa juurikin aikaan detonaatiota ja sitä kautta palotapahtuman lämpötilan huomattavaa kasvamista kun tulpan elektrodit alkaa hehkua ja sytyttää seosta huomattavasti kipinää aikaisemmin, tämän teorian vahvisti myös ikänsä lentokoneen moottoreita ropannut isäukkoni
Lähetetty: Pe Elo 18, 2006 11:47 am
Kirjoittaja Hesio
Kizmo kirjoitti: teorian vahvisti myös isäukkoni
Sitten sinun teoriasi on oikea, isit ja äidit eivät erehdy koskaan...
Itse en vain usko siihen että
pelkällä väärällä tulpalla saadaan tuommoista aikaan, ei ainakaan nykyisillä tulpilla.Kyllähän se tulppakin on ollut osasyyllisenä, sitä en kiellä.
Joskus kun ollaan ihan kokeilemalla etsitty oikeaa tulppaa moottoreihin mihin ei kirjoista apua löydy, niin kyllä tulppa on pettänyt ennen kuin moottorin sisuskalut.
Minkä lämpöarvon tulppa sinne kuuluu, ja mikä siellä oli?