Sivu 1/1
Näinkin voi käydä :(
Lähetetty: To Kesä 15, 2006 9:35 pm
Kirjoittaja kurapyörä
No tulipa kaaduttua tänään hiekka tiellä tapahtui kun nousin mäkeä ylös eikös sitten juuri mäen päällä ollut todella iso kivi ehdin onnex väistämään sen ja siitä sit mentiin ojaan

onnex on kunnon ajovarusteet takkiin tuli pieni repeemä ja housuin + kypärään myös tuli kunnon jäljet nyt sit on kädet auki ja jalat myös

pyöräkin kärsi vähän

saako muuten kotivakuutuksesta mitään korvauksia kun ajovaateet hajosi vaatteilla oli ikää vaan 5kk
Lähetetty: To Kesä 15, 2006 9:44 pm
Kirjoittaja Marko Hemmilä
Eikös kotivakuutuksesta saa ajokamppeet.
Onneksi ei mennyt luita poikki.

Lähetetty: To Kesä 15, 2006 9:55 pm
Kirjoittaja Pekkavee
No mulle kävi aika sama homma. Erona oli vaan että jarrutuksen syy oli edessä mateleva peäkärry mäen nyppylän takana. Tiellä oleva kivi heitti etupään alta ja pyörä nurin oikealla. Minä kierin tietä pitkin suoraan . Pyörä lensi vielä voltin vasemalle kylejlleen ja päätyi tien oikealle puloelle. KJaskoon meni aika paljon osia. Vaihdoin ne itse.
Mulle kasko korvasi pyörän vauriot ja kotivakuutus korvasi kadonneen korvatulpan ( Finfonic 115.- euroa ).
Varmaan kotivakuutus voisi jotain tosta korvata ajovarusteiden tms. suhteeen .Huonompi juttu jos sulla ei ollut Kaskoa.
Pekka

Lähetetty: To Kesä 15, 2006 9:58 pm
Kirjoittaja kurapyörä
No pitääpi huomenna ruveta soittelemaan vakuutus yhtiöön ja kysyä saisiko sieltä mitään kotivakuutuksesta ajovaatteista
Ikävä kyllä ei ollut täys kaskoo

itsellä on vaan pelkkä osakasko
Lähetetty: To Kesä 15, 2006 10:15 pm
Kirjoittaja desmo
Kotivakuutuksesta kaikki ajovarusteet.
Ja jos hyvä mielikuvitus, jostakin ullakon nurkasta hieman hirventaljaa katteisiin -> ja ilmoitus että jouduit väistämään hirveä

Tietenkään en sellaiseen kehoita

näkyy sitten meidän muiden vakuutuslaskussa

Lähetetty: To Kesä 15, 2006 10:21 pm
Kirjoittaja TV
Ikävä sattumus, onneksi ei kuskille vahinkoja. Pyörän ensiapuun voisi kysellä osia Spinnin Wheelistä, Ruotsissa olevasta varaosapurkaamosta. Jotain joskus sieltä kyselin, mutta aika heikosti lupailivat juuri noita katteita, ne kun taitavat olla niitä, mitkä ensimmäisinä kolhuissa särkyvät. Mitään ei häviä jos sieltä kysyy. Suomenkielinenkin henkilö sieltä löytyy. Jossain foorumilla asiasta ketju.
Lähetetty: To Kesä 15, 2006 10:46 pm
Kirjoittaja juh@
Mulla on pyörässä "kasko" jonka omavastuu on rapiat 3000 € ja kuukausimaksu 0 €. Se toimii niin, että kun katastrofi tapahtuu hankitaan varaosapyörä Saksasta. Pyörästä riisutaan tarpeelliset osat ja jäljelle jäävillä osilla korjaillaan sitten foorumilaisten pyöriä pientä korvausta vastaan. Tuo sun "kaskosi" omavastuu näyttäisi olevan n. 1400 €, jolla saa suht vähänajetun komian kulkupelin. Tämä nyt on vain yksi vaihtoehto.
http://www.mobile.de