Onko kukaan ajanut Rautaperseajon?

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Onko kukaan ajanut Rautaperseajon?

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

Elikkä ihan mielenkiinnosta kyselen, että onko kukaan "kurapyöräilijä" suorittanut rautaperseajon hyväksyttävästi. Tai onko kukaan harkinnut moista suoritusta. Taitaas mekäläisenkin tämänhetkisellä pyörällä ajettuna olla timanttiperse suoritus, meinaan ei varmaan tuommonen matka tuossa ajassa 650 Tohtorilla olla suoritettavissa, vai onko?

Viimesessä MP Maailmassa oli juttu rautaperseajosta ja sen suorittamisesta. Kyllä kai siinä kaikenlaisia pyöriä on käytetty, mutta mielestäni suorituksen arvoa nostaa se, mitä simppelimpää ja nakumpaa pyörää käyttää. Verrattuna esim GoldWingiin.
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Re: Onko kukaan ajanut Rautaperseajon?

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

Rapakko kirjoitti:Taitaas mekäläisenkin tämänhetkisellä pyörällä ajettuna olla timanttiperse suoritus, meinaan ei varmaan tuommonen matka tuossa ajassa 650 Tohtorilla olla suoritettavissa, vai onko?
No kyllä kai sen 650 Tohtorilla ajaa, jos se on hurautettu 350 DR:lläkin! :) http://www.mc2.fi/iba/suoritukse2t.php?oldryh=SS1000 --> Tikkanen Petteri (Vihti) 1627 km 1011 ml 15.7.2003 Suzuki DR350. Löytyy myös suoritukset mm. 125 Varaderolla, 125 NSR:llä ja 125 TZR:llä.

Täällä matkakertomus SS1000 Bemarin C1-skootterilla: http://www.edu.lahti.fi/~msani/SS1000-01.htm
Avatar
MP@
Viestit: 772
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 8:14 am
Pyörä: KTM990 -13
Paikkakunta: Laihia

Viesti Kirjoittaja MP@ »

Rautaperseajo endurolla ja tietysti soralla ainakin 50% matkasta siinä olis haastetta.Itse ajoin dakarilla 1100km 16h n.75%matkasta soralla,joten ei olis mahdottomuus suorittaa tuo 1600km vai mikä se matka onkaan?
muutama heppu tästäkin foorumista taitaa muistaa tapauksen...koskas otetaan uusiksi :P
Viimeksi muokannut MP@, Ti Helmi 28, 2006 9:50 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

Joo, mä ajoin viime kesänä 22.7.2005 rautaperseen eli 1000 mailia 24 tunnissa. Kaveria ei matkaan löytynyt, joten ajoin yksin.

Reitti oli Raahe-Kautokeino-Nuorgam-Raahe. Alla loppuunkuluneet Tourance renkaat. Ja pyörä oli BMW R1100GS, erinomainen peli moneen menoon. Poroja piti väistellä aika paljon, mutta mitään kummempia vaaratilanteita ei matkalla ollut. Porot on aika säyseitä eläimiä, kun niitä lähestyy varovaisesti. Hiekkateitä oli matkalla valitettavan vähän, joitakin satoja kilometrejä. Unikaan ei tullut silmään , kun aamuyöstä väistelin poroja Inari- Kittilä välillä reipasta vauhtia pitäen. Varmaan toi adrenaliinin kehitys pitää refleksit ja virkeyden hereillä.

Reissu meni mainiosti, lähtö Raahesta aamulla klo 9.00 ja paluu jotein 6.30. Aikaa oli ruhtinaallisesti, kun Norjan tuntureilla voi päästellä hyvää vauhtia. Perse ei juuri puutunut. Postissa tuli sitten Certifikaatti ja nyt helmikuussa rekisterikilven alusta, kaksi pinssiä ja tarra.

Pääsee elvistelemään tänä kesänä ralleihin. :lol: :lol: :lol:

Tänä vuonna voisi vetää vähän enemmän hiekkatie painotteisen rautaperseen heinäkuussa. Onko mukaanlähtijöitä?? :roll: :roll: :roll:

Pekka
:shock: :shock: :shock:
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Re: Onko kukaan ajanut Rautaperseajon?

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

No onhan se hienoa olla mukana tollakinlistalla.
22.7.2005

Pekka
:shock: :shock: :shock:
Avatar
Rapakko
Viestit: 969
Liittynyt: Ke Elo 24, 2005 11:36 pm
Pyörä: Triumph Tiger 1050 SE (ABS) 2010
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja Rapakko »

Hienoa, että täältä löytyy porukkaa jotka on kyseisen suorituksen suorittanut. Mainitsipa joku, että onnistuu 650:sellä Tohtorillakin, hmm pitääpä pistää harkintaan :wink: . Onnea kaikille ajon suorittaneille, Respekt.

Tuommosen matkanvarrelle voi varmaan sattua vaikka mitä, joten ei muuta kuin kokemuksia ja tarinoita kehiin kyseisistä suorituksista, niitä on aina kiva lueskella. En kyllä ole tarkistanut haulla, että jos tarinoita on jo kirjoitettu.
jasa
Viestit: 8
Liittynyt: La Tammi 28, 2006 5:09 pm
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja jasa »

Juu on tullut ajettua SS1000 ja kuukkausi tuosta BB1500 (zorge kaikki kirjoitusvirheet - ei vielä tehty oikoluentaa) ;-)

Ei kylläkään kurapuörällä vaan vuoden 83 CB 750 hondalla - vastaa jokseenkin samaa penaltyä ;-)

Mutta kyllä 1000 menee millä vaan pelillä millä pysyy liikenteen mukana.
--JaSa
SS1000 BB1500
VFR750F '92
CB750F ´83
KMX125
Avatar
Raimo
Viestit: 1294
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 8:17 am
Pyörä: BMW R80GS & R1200RT
Paikkakunta: Oulunsalo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Raimo »

Rapakko kirjoitti:Mainitsipa joku, että onnistuu 650:sellä Tohtorillakin, hmm pitääpä pistää harkintaan
Kaverini Jonnu ajeli pikku-tohtorilla (DR350:lla) viime kesänä 1600km/24 tuntia. Ajoaika 23 tuntia + risat ja vettä satoi matkalla vain 21 tuntia...


Mitenkä muuten rautaperse-reitin tekisi niin, että saisi mahdollisimman tarkkaan käytettyä sorateitä reitin hyväksi?

Ei ole ihan helppoa, koska asfalttitiet yleensä oikaisevat sen verran paljon sorateihin verrattuna, että joutuu antamaan ylimääräistä helpotusta asfalttiprinsseille lyhimmän reitin säännön vuoksi. http://www.ibafinland.fi/ -sivuilla lukee: Kokemus on osoittanut ettei kuitteja koskaan ole liikaa, sillä matka lasketaan aina LYHINTÄ mahdollista reittiä pitkin kahden kuitilla dokumentoidun pisteen välillä

Kommentteja tai kokemusta asiasta ?
Gone but not forgotten: Yamaha DT125LC -85, Honda NX650 Dominator -93, Suzuki DR800 Big -90, Suzuki DR350S -94, BMW R80G/S Paris-Dakar -85, Honda Africa Twin -90, Honda Africa Twin -97, BMW R1150GS -01, Honda XR400R -98, Honda XRV650 -89
Avatar
Länskäri
Viestit: 144
Liittynyt: Ke Elo 31, 2005 10:32 am
Pyörä: XCountry
Paikkakunta: Kaskinen

Viesti Kirjoittaja Länskäri »

On sitä koitettu,muutaman kerran, vaikkakin katupyörällä. Make http://www.kauhajoki.fi/~mahaapam/ on ajellut Afrikkalaisella. IBAFinlandin sivuilta http://www.ibafinland.fi/ löytyy lisää juttuja. Siitä vain matkaan, se ei vaadi muuta kun asiallista tutustumista sääntöihin IBAN sivuilla. Ennakkovalmistelut, kuten tankkauspaikat, eväät sekä jonkinlainen aikataulu, auttavat asiaa. Sivuiltamme löytyy melko kattavat ohjeet kun hieman selailee.
Omalla nettisaitillani http://personal.inet.fi/koti/lanskari/ Pienimuotoinen rautapersetarina ensimmäiseltä ajoltani.
Vanha äijä, mutta aina yhtä lapsellinen.
Marko Hemmilä
Site Admin
Viestit: 2614
Liittynyt: La Syys 25, 2004 11:45 pm
Pyörä: R1200GS, 1290 Super Duke GT
Paikkakunta: München, Saksa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Marko Hemmilä »

F650GSD:llä ajettu 7.10.2001, 1121 mailia 22 tunnissa.
Vaimo kyytillä :D
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Re: Onko kukaan ajanut Rautaperseajon?

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

Rapakko kirjoitti:Elikkä ihan mielenkiinnosta kyselen, että onko kukaan "kurapyöräilijä" suorittanut rautaperseajon hyväksyttävästi. Tai onko kukaan harkinnut moista suoritusta. Taitaas mekäläisenkin tämänhetkisellä pyörällä ajettuna olla timanttiperse suoritus, meinaan ei varmaan tuommonen matka tuossa ajassa 650 Tohtorilla olla suoritettavissa, vai onko?

Viimesessä MP Maailmassa oli juttu rautaperseajosta ja sen suorittamisesta. Kyllä kai siinä kaikenlaisia pyöriä on käytetty, mutta mielestäni suorituksen arvoa nostaa se, mitä simppelimpää ja nakumpaa pyörää käyttää. Verrattuna esim GoldWingiin.
Mä ajoin viime kesänä Siperiassa vuorokauden sisään reilut 1600km, mutta mitään lappusia en siitä hommannut kun oli tarkotus ajaa vain normaali vajaan 1000km päivämatka, mutta sopivaa majapaikkaa kun ei löytynyt niin tuli ajettua koko yö.

Tarkkoja matkoja en muista, mutta olen ton lisäksi kait pari kolme kertaa ajanut noin 1500km matkan vuorokaudessa. Eipä tuo "virallinen" 1600km ajo olisi mikään kovin kummonen suoritettava. Jotenkaan en vain pysty perustelemaan itselleni miksi haluaisin maksaa jostain lapusta missä lukee, että olen ajanut mopolla. Tiedän ilman sitä lappustakin, että tarvittaessa jaksan ajella pitkiäkin päivämatkoja. Voihan siitä tittelistä tosin jotain arvostusta saada joissain piireissä, mutta mä en ole niin kovasti sellaisen todistuksen antaman arvostuksen perään. Ehkä liikun väärissä porukoissa tai sitten mieleni on kovin kieroutunut.
vkoivu
Viestit: 1784
Liittynyt: To Tammi 20, 2005 12:59 am
Pyörä: pyörät myyty
Paikkakunta: Kouvola / Espoo

Viesti Kirjoittaja vkoivu »

MP@ kirjoitti:Rautaperseajo endurolla ja tietysti soralla ainakin 50% matkasta siinä olis haastetta.Itse ajoin dakarilla 1100km 16h n.75%matkasta soralla,joten ei olis mahdottomuus suorittaa tuo 1600km vai mikä se matka onkaan?
muutama heppu tästäkin foorumista taitaa muistaa tapauksen...koskas otetaan uusiksi :P
Juu tämä heppu ainakin muistaa erään litimärän soratiensankarin saapumisen Saariselälle. Perille päästyä huolenaiheena oli jo hieman kulahtanut rupulirengas mikä oli kulahtanut pakollisen asfalttisiirtymän takia. Oli kuulemma aikaa mennyt turhan paljon jossain turvesuolla harhaillessa mikäli oikein muistan.

Niin ja otetaan vaan uusiksi joku kerta kunhan vain aikataulut sopivasti kohtaavat. Kivaa oli.
Avatar
Happi
Viestit: 2870
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 7:42 am
Pyörä: 690ER, 800XCA
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Happi »

http://www.mc2.fi/iba/suoritukse2t.php?oldryh=SS1000

Löytyyhän tuolta meikäläisenkin suoritus 28.5.2003.
Lähdin testaamaan TA:n matkahaluja, kun olin talvella ton pyörän hommannut. Muuten meni reissu hyvin, mutta tosi kylmä oli yöllä.

Happi

Ehkä ens kesänä uudestaan.
Avatar
timo
Viestit: 3027
Liittynyt: Ke Syys 29, 2004 9:23 am
Pyörä: PELTOKYRPIÄINEN
Paikkakunta: Sarkola

Re: Onko kukaan ajanut Rautaperseajon?

Viesti Kirjoittaja timo »

vkoivu kirjoitti: Tiedän ilman sitä lappustakin, että tarvittaessa jaksan ajella pitkiäkin päivämatkoja.
Just viikolla vaimo kysyi, että "ookko huomannut että rautaperseajo on nyt in, pitäiskö tehdä jotain muuta"?

Sitten muisteltiin euroopanreissuja. Ajettiin tenerellä ihan vahingossa tuokin matka alta vuorokauden, sileää tietä ja hyvässä kelissä. Kukaan ei hoksannut että siinä on pinssin paikka. Tykätään vaan lajista ja maisemien katselusta :)

Mitenkähän homma onnistuis talvella? Vaimoa en vielä kysynyt kyytiin. Tuli juttu vasta tätä ketjua lukiessa mieleen.

Hahmottelin muutamaksi "talvella"-kriteeriksi; tietysti pakkasen ja talviajoon tarkoitetut renkaat. Jos lämpötila nousee plussalle, ei kunniakirjaa heru. Tai jos reitti on selvästi suvikumikelpoinen, ei hyvä sekään.
Kikkailu euroopan suolatuilla baanoilla ei siis käy laatuun. Selvintä on hoitaa homma pohjoisessa.

Kunniakirjat ja pinssit voin sitten laatia päättärijuhlapaikassa, vaikka Kurun matkahuollon baarissa, serveteistä ja pullonkorkeista. Munkkikahvi ja kovan jätkän maine tulee kaupan päälle.
Internettiin mitään listaa en lupaa, mutta kai joku semmoinenkin on talteen pantava. Voin vaikka kysyä baarin väeltä, sotaveteraaniyhdistyksen naisilta, pitääkö olla sinitarraa vai käykö nasta.
Avatar
Adventure
Viestit: 407
Liittynyt: To Touko 26, 2005 12:45 pm
Paikkakunta: Luopioinen

Re: Onko kukaan ajanut Rautaperseajon?

Viesti Kirjoittaja Adventure »

timo kirjoitti: Mitenkähän homma onnistuis talvella? Vaimoa en vielä kysynyt kyytiin. Tuli juttu vasta tätä ketjua lukiessa mieleen.
Muistaakseni tuokin on jo tehty.

Muutama vuosi takasin istui MP-näyttelyssä joku äijä R1150Gessun vieressä ja kertoili retkitarinoitaan. Oli sillä Gessullaan ajanut Rautaperseen lumilla.

Oma dokumentoimaton ennätykseni lienee Murmanskista Kangasalle yksillä silmillä. Vuosi -89 eli Neuvostoaikaa ja menopelinä Super Tenere.

Tuttava ajeli juuri rautaperseen ja sanoi, että oli paskin moporeissu mitä on koskaan tehnyt. Mielenkiintoisia paikkoja ja tienviittoja matkanvarrella, mutta piti vaan ajaa ohi. Jonkun kivan paikan kun bongaa vaikka reissun puolessa välissä 700km kotoa, niin on pieni kynnys reissun päätteeksi mennä poikkeamaan uudelleen siellä.

Lisäksi rautaperseen aikataulu taukoineen lähes pakottaa ajamaan aika reipasta kyytiä. Tuohon mukaan porot, väsymys, kylmä, pimeä ja sade, ja aika moni rautapersesuoritus on tehty kyllä riskirajoilla.

En kannata moista maratontapahtumaa.

-Tero-
Vastaa Viestiin