Magellan Explorist 200 gps

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

Magellan Explorist 200 gps

Viesti Kirjoittaja mikki »

Ko laite on edukas ja sisältää Genimapin Autoilijan tiekartalla mittakaavassa 1:800 000. Laitetta olisi tarkoitus käyttää pyörässä kun ajelen pieniä hiekkateitä eteläsuomesta keskisuomeen, onko jollain kokemusta laitteesta,riittääkö ko käyttöön?
Avatar
Pasi
Viestit: 3075
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:53 pm
Pyörä: KTM690R/SM
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Pasi »

Mainitsemastasi kartasta ei ole iloa jos tarkoitus on ajella pikkuteitä. Kartan pitäisi olla mieluummin GT-tasoa, esim Street&Destination jonka käyttö edellyttää satsaamista esim. expl400:seen (tai joku muu jossa on muistia).

AT-kartta kyllä näyttää asvalttitiet melko hyvin.
Avatar
Mika TA-91
Viestit: 1465
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 1:22 pm
Pyörä: 790 Adventure R, EXC-F 250
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja Mika TA-91 »

Moi,

Itselläni vanhempi Magellan Meridian sarjan laite ja kaverilla eXplorist 500 ja luin maahantuojan sivuilta tuon 200 mallin korvanneesta 210 mallista, joten kommentit pohjautuvat näihin:

- Noissa eXplorist sarjan laitteissa hieman pieni näyttö mopotouhuihin (pois lukien XL malli), tämä tosin on myös osin tottumis kysymys.
- Selkeästi liian pienet näppäimet hanskojen kanssa, joskus jopa toivoisi Meridianiin isompia näppäimiä, etenkin talvella kelkkakäytössä.
- Tuo mukana oleva kartta on pääteillä ihan jees ja näkyy jopa joitain hiekkateitä, mutta kannattaa jo heti alussa hankkia Magellan MapSend Streets & Destinations Suomi karttaohjelmisto, joka onkin jo varsin kattava pitäen sisällään jopa joitain mielenkiintoisia polkuja. Tästä ohjelmasta sitten lataa haluamasi alueen laitteen muistiin, koko suomi on noin 44 Mt.
- Ei muistikorttipaikkaa, joten jos esimerkiksi aikoo ajella pohjoiseen lomalle, ei koko tarkka Suomen kartta mahdu laitteen muistiin (210: 22 Mt, 200: ?)

Jos jostain löydät vielä Magellan Meridian Gold GPS laitteen, niin se taitaa olla tällä hetkellä hinta-laatu suhteltaan varsin hyvä (sitä pitäisi löytyä kohtuu halvalla, koska mallisarjan valmistus on lopetettu). Tähän saa sitten koko tarkan kartan muitikortille. Toki tähänkin pitää tuo karttaohjelma hankkia.

Terveisin
Mika TA-91
Avatar
juh@
Viestit: 482
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 7:42 pm
Pyörä: AT RD07A
Paikkakunta: Kainuu

Viesti Kirjoittaja juh@ »

Mika TA-91 kirjoitti: - Ei muistikorttipaikkaa, joten jos esimerkiksi aikoo ajella pohjoiseen lomalle, ei koko tarkka Suomen kartta mahdu laitteen muistiin (210: 22 Mt, 200: ?)
Lainaus Loheneten sivulta (Explorist 200):

"Suomen AT-kartta 1:800 000 mittakaavassa. Ei muistia muita karttoja varten. "

Mitä tuollaisella laitteella juurikaan tekee? No antaahan se ulos NMEA -tietoa ja löytää takaisin autolle marjametsästä. Osta tosiaan hinta/laatusuhteeltaan mainio Meridian Gold jos niitä edullisesti vielä jostain saa. Ei lopu muistikapasiteetti kesken muistikorttien ansiosta.
404 HTTP Error File not found
Avatar
HeikkiL
Viestit: 628
Liittynyt: La Loka 02, 2004 9:15 am
Pyörä: Kaik' o mänt
Paikkakunta: Jakarta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HeikkiL »

Samaten lause "Laitteessa ei ole liitäntää ulkopuoliselle virralle tai tietokoneelle" ei lupaa hyvää mp-käyttöä varten.

Ja täältäkin puoltoääni Meridian Goldille. :)

Iipeissä (yllätys yllätys...) olisi myynnissä esim. uusi Gold Italiasta: http://cgi.ebay.co.uk/Magellan-Meridian ... 4606097791 hintaan 306 eur + pk 35 eur.
Avatar
Mika TA-91
Viestit: 1465
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 1:22 pm
Pyörä: 790 Adventure R, EXC-F 250
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja Mika TA-91 »

Kerrankin jopa Suomesta halvemmalla (varsin kova tarjous Suomen mittapuussa):

MAGELLAN GOLD GPS: Harmaasävy GPS koko Suomen kartalla!
Supernetto 299 €

Tai

MAGELLAN COLOR GPS: Väri GPS suomen kartalla !
Supernetto 399 €

Ja lisäksi:
Nyt!
Magellan Mapsend Streets & Destinations Suomi Meridian COLOR ja GOLD paikantimen ostajalle karttaohjelma Mapsend Streets & Destinations Suomi ja 128 Mb muistikortti Kaupan päälle!!!

Löytyy tuolta http://www.rxtx-tuote.fi/uudet/?valikko ... u=magellan

Terveisin
Mika TA-91
mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja mikki »

Mika TA-91 kirjoitti:Kerrankin jopa Suomesta halvemmalla (varsin kova tarjous Suomen mittapuussa):

MAGELLAN GOLD GPS: Harmaasävy GPS koko Suomen kartalla!
Supernetto 299 €

Tai

MAGELLAN COLOR GPS: Väri GPS suomen kartalla !
Supernetto 399 €

Ja lisäksi:
Nyt!
Magellan Mapsend Streets & Destinations Suomi Meridian COLOR ja GOLD paikantimen ostajalle karttaohjelma Mapsend Streets & Destinations Suomi ja 128 Mb muistikortti Kaupan päälle!!!

Löytyy tuolta http://www.rxtx-tuote.fi/uudet/?valikko ... u=magellan

Terveisin


Kiitos kaikille, ostin sitten tuon goldin Mapsend Streets & Destinations Suomi, käytettynä, saa mahdä kuinka metsään mennään......
mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

magellan gold

Viesti Kirjoittaja mikki »

eli siis kuten yltä voi lukea niin ostin tuon magellanin gold laitteen ja siihen Magellan Mapsend Streets & Destinations. kävin ajelemassa ja suunnistelin sinne tänne, aina löysin sinne minne pitikin. Mutta ongelma laitteen kanssa tulee se että kun ajelee sähkölinjoja ym muita todella pieniä reittejä, niin ajon aikana ei pysty paikallistaa minne linjat ym vievät eli kannattaako tästä ja tästä mennä että pääsee tonne.....
haluan laitteen joka ohjaa äänellä korvaan minne pitäis mennä.
joten jos jotain kiinnostaa niin tämän kompleksin saa ostaa.
goldissa ei ole enää takuu voimassa. tee tarjous privaattiin.
Avatar
Ossy-57
Viestit: 385
Liittynyt: Ti Touko 03, 2005 5:54 pm
Pyörä: BMW R1100gs, BMW R100, DR 350
Paikkakunta: Liikola

Viesti Kirjoittaja Ossy-57 »

Minkälaisella systeemillä noihin saa syötettyä reitin? Esim. jos vaikka Hell sinki- Kuopio, ja tietysti haluaisin syöttää sinne etukäteen reitin pitkin pieniä teitä. Onnistuuko kätevästi itse laitteella, vai täytyykö olla kotikoneessa kiinni ja siinä joku ohjelma? Mulle riittäis tarkkuus pienet kylätiet, elikä matkanteko mielessä, metsäautoteitä ei taida tuosta ohjelmasta löytyä?
Internet on nykypäivän raamattu, keskustelupalstoilta löydät aina haluamasi vastauksen...
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Onko Mikki tuo laite kaikin puolin kunnossa ja pakettiin kuuluvat varusteet tallessa (piuhat, ohjeet, ohjelmacd:t, lisenssit, yms.). Laitoin sulle yv:tä, mutta mahtaako tuo toimia, kun ei siirry lähetetyt-kansioon ollenkaan vaan könnää lähtevissä.

Terveisin Make
mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja mikki »

Lakupilotti kirjoitti:Onko Mikki tuo laite kaikin puolin kunnossa ja pakettiin kuuluvat varusteet tallessa (piuhat, ohjeet, ohjelmacd:t, lisenssit, yms.). Laitoin sulle yv:tä, mutta mahtaako tuo toimia, kun ei siirry lähetetyt-kansioon ollenkaan vaan könnää lähtevissä.

Terveisin Make
mukana on piuha,Magellan Mapsend Streets & Destinations cd ja sen ohjeet ja lisenssiavain. sain viestisi.
Avatar
Lakupilotti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ke Tammi 12, 2005 7:36 pm
Pyörä: Laku
Paikkakunta: Päntäne

Viesti Kirjoittaja Lakupilotti »

Näköjään viesti pompsahtaa lähtevistä lähetettyihin sitten kun se on luettu.

Make & Laku
mikki
Viestit: 71
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2006 2:24 pm
Paikkakunta: Hämeenlinna

eli siis

Viesti Kirjoittaja mikki »

kyllä,kyseessä on harmaa sävyinennäyttö.
en osaa sanoa laitteen ikää kun ostin sen käytettynä.
laite toimii täysin, normaalia kulumista pinnoissa kun on ollut taskussa.
eli esim magellan teksti hieman haalistunut.
laitteen softa on uusin, peruskartta joka on koneessa itsessään ilmeisesti
joku euroopan kartta, jolla näkee päätiet ja esim hki,turku ja jotain muita isoja kaupunkeja suomesta, mukaan tulee myös 8 megan alkup sd-kortti, Magellan Mapsend Streets & Destinations cd(ovh n 160), josta löytyy jo todella pienet tiet koko suomesta. 128 megan sd kortti Streets & Destinations varten.
mukana on myös siirtokaapeli, jolla siirtäminen on TODELLA hidasta eli parempi olla sd-kortin lukija jolla siirrot saa tehtyä paremmin.
goldissa on nopeus näyttö. Testaessani nopeusnäyttö tuntui hyvin pysyvän mukana ja sen saa näkyviin isoilla merkeillä. nyt en ulkoa muista mutta luulen että valon saa palamaan kokoajankin,sen muistan että siellä on valikko johon saa valita kuinka kauan se palaa. sen omalla johdolla ei saa suoraan virtaa pyörästä, mutta foorumeilla on ollut ohjeita kun jotkut on rakentanut oman virtapiuhat siihen pyörää varten.


tossa kaikki tiedot. tämähän kuuluisi tietty osto/myynti-palstalle, mutta kun keskustelu täältä lähti niin.....
kuitenkin kyselyjä on nyt tullut toista kymmentä enkä jaksaa jokaiselle erikseen vastata niin kirjoitan suoraan tänne.
eli myyntihinta on joko ilman 128 megan sd korttia ja cd:tä Streets & Destinations . eli jäljelle jää laite+peruskartta+piuha+8 megan alkupkortti 170 euroa+pkulut.
jos ottaa lisäks 128 kortin Streets & Destinations cd softan,niin hinta olkoon 230+pkulut. vastatkaa privana.
Avatar
Pasi
Viestit: 3075
Liittynyt: Ma Syys 27, 2004 2:53 pm
Pyörä: KTM690R/SM
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Pasi »

Ossy-57 kirjoitti:Minkälaisella systeemillä noihin saa syötettyä reitin? Esim. jos vaikka Hell sinki- Kuopio, ja tietysti haluaisin syöttää sinne etukäteen reitin pitkin pieniä teitä. Onnistuuko kätevästi itse laitteella, vai täytyykö olla kotikoneessa kiinni ja siinä joku ohjelma? Mulle riittäis tarkkuus pienet kylätiet, elikä matkanteko mielessä, metsäautoteitä ei taida tuosta ohjelmasta löytyä?

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että itse GPS-laitteessa reitin rakentaminen on liian tuskallista. Siksi teen sen tietsikalla OziExplorer-ohjelmalla ja siirrän reitin sitten kaapelia pitkin kepsiin.
an13
Viestit: 1114
Liittynyt: Pe Maalis 04, 2005 1:17 pm
Pyörä: 690

Viesti Kirjoittaja an13 »

Itselläni on meridian color ja teen reitit pc:llä mapsendillä tai genimap+ozi:lla. GPS:llä itsessään muokkaa reittejä mielellään vain tosi tiukassa paikassa. S&D suomi ja DR Europe on ihan hyvä ja kattava yhdistelmä, jos ei tarvitse reititystä kehäkolmosen ulkopuolella. Sorateillä periferiassa ajaa mukavasti.

MP-messuilla hypistelin TomTom Rideriä ja yritin hahmottaa voisiko sillä tehdä sorareittejä alku ja loppupisteellä ja kone itse laskisi reitin pieniä sorateitä pitkin, käyttäen esim "pyöräilyreitti" tyyppiä. En aivan saanut selkeää kuvaa, kun siinä näkyi vain tiet, eikä mitään maastotietoja ja eri zoomaustasoilla pienet tiet hävisivät näkyvistä ja kokoniaskuvan hahmotus oli hankalan oloista. Pitäisi päästä näpräämään pitempään, mutta sokkona ostettavaksi laitteeksi aika kallis.
Vastaa Viestiin